חיים גורי מת בגיל 94. הנשיא ריבלין: "המשורר הלאומי בן ימינו"

בני משפחתו, פלויטיקאים ואנשי תרבות ספדו הבוקר למשורר והסופר שמת היום. בתו חמוטל: "כאיש רוח הוא הרגיש אחריות לדבר"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים גורי ב-2009
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

המשורר והסופר חיים גורי, חתן פרס ישראל ומהסמלים הבולטים של דור תש"ח, מת היום בגיל 94. בני משפחה, פוליטיקאים ואנשי תרבות ספדו לו ונפרדו ממנו. הנשיא רובי ריבלין אמר כי "בור נפער בלב. נחמה ואני מבכים את לכתו של חיים גורי, המשורר הלאומי בן ימינו. איש שהיה לסמל. משורר העצמאות, משורר הרעות, לוחם ואיש רוח. מורה של חיים ומורה דרך".

בתו, חמוטל גורי, סיפרה בתוכנית "אורלי וגיא" כי הוריה "זכו ל-70 שנות אהבה שלא פסקה מלהיות סוערת עד הרגע האחרון. מעטים הם הזוכים לאהבה גדולה כזאת". לדבריה, "אבא שלי היה איש מאוד פוליטי אבל הוא ממש לא היה פוליטיקאי. הוא היה אדם עם יושרה מדהימה ולכן הוא היה איש של מוסר. הייתה לו אהבה עצומה לארץ הזאת. לפעמים כאבו לו דברים והייתה לו ביקורת. הוא היה איש ציבור, גם משורר, וכאיש רוח הוא הרגיש אחריות לדבר ולתת קול".

המשורר גלעד מאירי סיפר כי "פעם, במסגרת סדנת כתיבה התקלתי אותו. שאלתי אותו האם הוא מכיר את השיר 'קולנוע' של אלתרמן. שיר מ- 1936, לא מוכר. הוא אמר אותו בעל פה וזה לא 'כוכבים בחוץ'. זה היה רגע אדיר. חיים גורי ניפק רגעים כאלה השכם והערב. גורי היה מיתוס בחייו ומשלב מאוד מוקדם המיתולוגיות שלו היתה סיפור חיובי: הוא היה מוכן לדבר בשם השבט ולקחת את האחריות.

"הוא לא רק היה אוראקל של השבט בנושאים הקרדינלים", הוסיף מאירי. מה שעשה אותו גדול הוא שהוא היה עממי, בשירה שלו וגם ביום יום. כל מי שיודע מי זה חיים גורי רצה לפנות לו מקום בתור במכולת, למשל, כשהוא הגיע לקנות בגיל 90. הוא רצה לעמוד בתור, פתוח לשיחה עם כולם. בעיני, ל'שיר הרעות' יש מסר הרבה יותר עמוק מאשר הרעות של המלחמה. הוא היה חבר. חיים גורי היה חבר אמת, חבר של כולם ובמובן הטוב, לא החנף. הוא חיפש חברות. המילים ידיד, רע, חבר, מופיעות הרבה בשירים שלו. הוא חיפש להתחבר, להיות ידיד ולהבין. זה ההומניזם הגדול ביותר. לא שלא היו לו יריבים וביקורת, אבל העמדה הבסיסית היא לקרב ולהתחבר וזו היתה הדת שלו. הוא היה אדם רליגיוזי ברצון שלו להיות אחד עם הזולת, לזכור שגם אם אנחנו יריבים מרים אנחנו חולקים בסוף את אותה משפחה אנושית וזה מסר נורא גדול. בעידן שלנו קשה לעכל ולקבל את המסר הזה אבל זה הלפיד שהוא נשא ואחת הסיבות שהוא היה כל כך גדול".

חיים גורי ב-1988צילום: טלי שני

פרופ' עוזי שביט, מנכ"ל ועורך הוצאת הקיבוץ המאוחד בה יצאו ספריו של גורי: אמר ל"הארץ" כי "הלך לעולמו משורר גדול. המשורר הצברי הראשון שפותח פתח לכל השירה הישראלית. מה שאפיין את גורי הוא השילוב של שירת הציבור ושירת היחיד. אנחנו מכירים יותר את גורי כשירת הציבור של 'הנה מוטלות גופותינו' ו'שיר הרעות' ומעין אלה, אבל גורי הוא גם בוא בזמן משורר ששורר את שירת היחיד, כותב שירי אהבה לאישה, לארץ, חווה את החוויות הקשות של השתנות האקלים החברתי - פוליטי בארץ, נותן את הביטוי הכי חזק בשירה הישראלית למצוקה של אוהב הארץ הגדול שרואה איך הארץ משנה את פניה. הוא נתן לזה ביטוי בשורה שלמה של ספרים והכי בולט בספר הגדול המאוחר שלו "עיבל" שהגיבור שלו חי את השינוי החברתי העצום שמתחולל בארץ וקרוע בין אהבה וביקורת. גורי היה איש רעים להתרועע, חבר לחבריו הסופרים והלא סופרים, אדם פתוח, אוהב, חי כל רגע ורגע של המציאות הישראלית בצד החיים הפרטיים שלו והוא זכה לחיים פרטיים מאושרים. בצד הציבורי הוא נתן ביטוי לאכזבה של דור מייסדי המדינה מהכיוון אליו היא הולכת. הוא יחסר לנו מאוד".

"הוא התחיל כמשורר של דורו, של הפלמ"ח של מלחמת העצמאות, מה שקדם לה ומה שקרה מיד אחריה, אבל הסוד הגדול שלו היה שהוא לא נסגר בתוך זה", אמר פרופ' דן מירון. "הוא החליף פרסונה, שינה דמות והמשיך להתפתח. הוא המשיך להיות קשור למציאות החברתית, הפוליטית, על כל השינויים שעברו עליה, והאמת היא ששירתו המאוחרת טובה בהרבה מזו המוקדמת. את שיריו הטובים ביותר הוא חיבר בעשרים השנים האחרונות. העובדה שהוא שייך לדור הפלמ"ח משמעותית מאוד משום שהוא הדמות הבולטת ביותר שיוצרת המשכיות. דווקא בגלל היכולת שלו להגיב, להיות קשור למציאות ורענן, הוא מי שמייצג את ההמשכיות. אם יש 'תרבות ישראלית' גורי הוא הדמות הבולטת ביותר בה, דווקא משום שהוא היה רך ומסוגל להשתנות".

המשוררת רחל חלפי סיפרה כי "בזיכרון הראשון שלי מחיים גורי, כשהייתי סטודנטית מתחילה בירושלים, הוא המראה שלו ושל אשתו עולים ביחד ברחוב. שניהם ביחד הרשימו אותי מאוד. היתה הילה סביבם. לבסוף הכרנו ולא היה קשה גם למישהי כמוני, אלמונית לגמרי וצעירה, להכיר אותו, כי הוא גילה עניין בכל אדם. הוא היה נתקל בכל אדם ומתוך עניין אנושי מתחיל לדבר. זה לא רק הצער על משורר גדול אלא על המהות. מהות גדולה ושלמה, טוטאליות של הוויה".

שרת התרבות מירי רגב כתבה בטוויטר כי "נעצב ליבי לשמע הידיעה המרה על פטירתו של חיים גורי. חיים גורי ז"ל היה מגדולי משוררי דור תש"ח וליווה את תקומת עמנו בארצו. גורי ז"ל היה וישאר לעד מ'פרחי האש' של תקומתנו הלאומית במדינת ישראל. יהי זכרו ברוך". שר החינוך נפתלי בנט הוסיף כי "מערכת החינוך מבכה את לכתו של איש הבלורית והתואר, שהוריש לנו את תפיסת ה״אנחנו״ ולא רק ה״אני״. תחסר לכולנו".

"יחד עם מותו מת משהו מישראל היפה", אמרה הבוקר המשוררת אגי משעול ב"גלי צה"ל". "הוא המגדלור. מלבד זה שהוא היה משורר דגול, הוא ליווה את תולדות המדינה. כמשורר היה כל כך סקרן על שירתם של משוררים צעירים. הוא לא הסתגר בתוך דורו בלבד. הוא כל כך אהב קהל. הוא היה נדיב בהופעות שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ