איך בחרנו את מסלולי הטיול היפים בישראל

בחירת 52 המסלולים לפרויקט הטיולים של "הארץ" היתה משימה מורכבת ועדינה. מדובר בהמשך של מפעל רב שנים ואתם מוזמנים ליהנות ממנו, ובעיקר לצאת ולטייל

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמורת הטבע תל דן
משה גלעד

בחירת 52 מסלול טיול בישראל היא משימה מורכבת ועדינה. זו ארץ ארץ קטנה שמרושתת באלפי שבילי הליכה מסומנים. כבר 70 שנה מסמנים שבילים בישראל. השיטה פשוטה וידידותית. מאות אלפים צועדים בשבילים.

השיקול המרכזי בבחירת המסלולים לקובץ הזה היה כמובן היופי והעניין שיש בהם, אבל הכריעו גם הרצון לגוון ולכלול מסלולים קלים לצד קשים, מעגליים לצד חד-כיווניים, צפוניים ודרומיים, מסלולים עם מים או מדבריים. יש ברשימה הזו כמובן אהבות אישיות עזות, לצד מקומות שאני חושב ש"צריכים" להופיע כאן. יש כאן מקומות, כמו כפר הבפטיסטים למשל, שאני זוכר היטב את הטיול הראשון שערכתי בו עם אבא שלי. הייתי בן ארבע. אין בכלל ספק שרבים לא יסכימו עם האוסף, שמובא כאן ויציעו בנחרצות מבחר משלהם. ברוכים הבאים.

אם דג הזהב היה מציע לי לבחור שלוש משאלות בתחום הטיולים הייתי מבקש כך:

אנא הענק לנו תחבורה ציבורית בשבת ובחג. קבוצה גדולה של מטיילים צעירים, עירוניים ונמרצים, שאין להם מכונית, אינם יכולים לטייל היום כלל. חייהם יהיו טובים יותר עם תחבורה ציבורית בשבת.

אנא תן לנו את האומץ, ההעזה והתבונה לאסוף אשפה בכל אתר טבע שאליו אנחנו הולכים. אין ברירה אחרת. הארץ מלוכלכת נורא ואין טעם להמשיך לחכות שמישהו ינקה אותה עבורנו.

אנא עשה שיפסיקו לפחות לשנות דור אחד לסמן שבילי טיול והליכה בישראל. סומנו כאן אינספור שבילים, חלקם ארוכים ומיותרים לחלוטין. בואו ננוח. ניתן לדור הבא לטייל במקומות שלא סומנו בהם שבילים, או לסמן את השבילים שיבחרו בעצמם.

23 מסלולי הטיול היפים ביותר בצפון

15 המסלולים היפים ביותר במרכז ובירושלים

14 מסלולי הטיול היפים ביותר בדרום

אחר כך הייתי מבקש גם משאלה רביעית – שלא יחברו באופן אוטומטי בין טיולי ההליכה בשבילי ישראל לנטיות פוליטיות. המסלולים האלה חפים מנטיות כאלה, ככל שהדבר אפשרי עכשיו בישראל. דג הזהב, אני מניח, היה עונה שהמשאלה הרביעית אינה אפשרית. גם לגבי האחרות הוא לא בטוח.

הפרויקט הדיגיטלי הזה הוא המשכו של מפעל רב שנים של תיעוד מסלולי ההליכה בישראל. היתה לי הזכות לטייל עם כמה מאבות המפעל. עם אחרים הייתה לי הזכות לעבוד או פשוט להיעזר במדריכים שכתבו או במפות שסימנו. חשוב להזכיר כאן כמה מהם – עזריה אלון, אורי דביר, מנחם מרקוס, ספי בן יוסף, יעקב שקולניק ועומר יגאל. ספרו המצוין של האחרון – "אטלס הטיולים השלם" (הוצאת מפה, 2013) שימש כהשראה ומקור מידע גם עבור חלק מן המסלולים שמופיעים כאן.  

הפרויקט הזה הוא שיתוף פעולה ראשון מסוגו גם ב"הארץ". השתתפו בו רבים שעבדו בחריצות וביצירתיות גדולה כדי שייצא לפועל וייראה יפה ושימושי. 

טיול נעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ