בולגריה: ז'וליה קריסטבה היתה סוכנת חשאית של השלטון הקומוניסטי

ועדה ממשלתית טוענת כי הפסיכואנליטיקאית והפילוסופית עבדה בשירות החשאי של בולגריה אחרי שעזבה לצרפת. היא מכחישה את המיוחס לה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הפסיכואנליטיקאית והפילוסופית ז'וליה קריסטבה הבולגרייה, המתגוררת בצרפת מאז אמצע שנות ה–60, היתה סוכנת של השירות החשאי במדינה הבלקנית בזמן השלטון הקומוניסטי שם. כך טוענת ועדה ממשלתית במדינה. קריסטבה, בת 76, חיה בפריז וכתבה יותר מ–30 ספרים. היא בין הוגי הדעות הבולטים של ימינו ועבדה לצד אינטלקטואלים צרפתים חשובים, בהם ז'אק דרידה, ז'אק לאקאן ורולאן בארת.

ז'וליה קריסטבה
ז'וליה קריסטבהצילום: מוטי קמחי

ועדה בולגרית ממשלתית, המפרסמת שמות של אנשים שעבדו בשירות החשאי במדינה, אומרת כעת שקריסטבה עבדה בו תחת שם הקוד "סבינה". המחלקה שהיא היתה חלק ממנה אספה חומרים מודיעניים בתחומי האמנות והתקשורת. על פי הוועדה, קריסטבה החלה לעבוד בארגון בשנת 1971. היא עברה לפריז בשנת 1965 לאחר שקיבלה מלגה מטעם ממשלת צרפת. במסמך שנחשף כעת לא צוין כמה זמן היא עבדה בשביל השירות החשאי של בולגריה והאם היא קיבלה תשלום בתמורה.

השירות החשאי הבולגרי, שעבד צמוד לק־ג־ב הרוסי, הפעיל כ–100 אלף מודיעים וסוכנים. הוא פורק ב–1989, עם התמוטטות הגוש הקומוניסטי.

קריסטבה היא אחת האינטלקטואליות הבולטות בעולם. במגזין "פוריין פוליסי" היא דורגה כאחת ממאה הוגי הדעות הגדולים של המאה ה–20. לצד ספרים על פסיכואנליטיקה ובלשנות היא כתבה גם על תרבות ופמיניזם וגם פירסמה ספרי פרוזה. היא לימדה באוניברסיטת פריז דידרו ומשמשת מרצה אורחת באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

במאמר שפירסמה אתמול בעיתון הצרפתי "BibliObs" היא הכחישה את המיוחס לה. "זה לא רק גרוטסקי ושקרי", כתבה, "זה גם פוגע בכבודי ובעבודתי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ