פורטמן לא לבד: גם אניש קאפור הביא לביטול טקס בראשית וחילק את הכספים

בדומה לשחקנית ההוליוודית, גם האמן ההודי־יהודי שזכה ב-2017 הוביל לביטול הטקס בישראל, כשנעדר ממנו בשל המצב בסוריה. כספי זכייתו – כמיליון דולר – נתרמו לארגונים למען פליטים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פורטמן. כספי זכייתה יועברו לארגונים להעצמת נשים
נירית אנדרמן

בסוף השבוע הודיע יושב ראש, מייסד שותף ומנכ"ל קרן פרס בראשית, סטן פולובץ, על ביטול טקס הענקת הפרס, בגובה של כ–2 מיליון דולר — זאת בשל סירובה של הזוכה נטלי פורטמן לקחת בו חלק. 

כספי זכייתה, נמסר בהודעת הביטול, יחולקו בכל זאת לארגונים המקדמים שוויון והעצמת נשים בישראל וברחבי העולם - תחום לו ביקשה פורטמן להקדיש את כספי זכייתה עוד בדצמבר, אז פורסמה זכייתה.

מקרה דומה ארע גם בשנה שעברה, כאשר גם חתן הפרס ל–2017, האמן ההודי-יהודי הנודע אניש קאפור, הודיע על ביטול השתתפותו בטקס שבירושלים, כשלושה חודשים אחרי שהוכרז כזוכה. גם אז בוטל הטקס, והקרן עמדה בהבטחתה ותרמה את כספי זכייתו של קאפור, בסך של כמיליון דולר, למטרה אותה בחר — פתרון בעיית הפליטים. "מר קאפור וקרן פרס בראשית הסכימו שלאור התגברות המלחמה בסוריה וההידרדרות במצבם של הפליטים שם כתוצאה מכך, יהיה זה בלתי ראוי לערוך טקס חגיגי לכבוד מר קאפור ועבודתו למען פליטים, בזמן שילדים נהרגים בנשק כימי וכלי מלחמה נוראיים אחרים על ספה של מדינת ישראל", נכתב אז בהודעת הקרן.

קאפור. "בלתי ראוי לערוך טקס לכבודו, בזמן שילדים נהרגים בנשק כימי"צילום: REUTERS

בחודש ינואר העוקב הודיעה קרן הפרס כי קאפור בחר לחלק את כספי פרס בראשית לחמישה ארגונים בינלאומיים המסייעים לפליטים ברחבי העולם: ארגון הסטודנטים היהודי הילל העולמי, ארגון HIAS) Hebrew Immigrant Aid Society), ארגון Alliance for Syrian Refugees, ארגון ועד ההצלה הבינלאומי International Rescue Committee וארגון Help Refugees.

התפנית בעניינה של פורטמן חלה בסוף השבוע האחרון, כשנציגיה הודיעו לקרן כי לא תגיע לקבל את הפרס, משום שאינה חשה בנוח להשתתף באירועים פומביים בישראל בשל "אירועי הזמן האחרון". הצהרתה עוררה גל תגובות, בהן זו של שרת התרבות, מירי רגב שטענה כי פורטמן "נפלה כפרי בשל לידי ה-BDS". למחרת פרסמה השחקנית פוסט בחשבון האינסטגרם שלה, בו הדגישה כי סירובה להגיע לישראל לא נובע מהזדהות עם ה–BDS, אלא מתוך הרצון שלא להיראות כמי שתומכת בראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמור היה לנאום בטקס. "אני יכולה להביע ביקורת על המנהיגות של ישראל בלי לתמוך בחרם על כלל המדינה", כתבה שם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ