האמנית איה בן רון והאוצר אבי לובין ייצגו את ישראל בביאנלה בוונציה

הפרויקט שיוצג באירוע האמנות היוקרתי ייקרא "בית חולים X" ויוצגו בו בין השאר עבודות וידאו של יוצרים ויוצרות נוספים

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך עבודה של איה בן רון
מתוך עבודה של איה בן רון

האמנית איה בן רון נבחרה לייצג את ישראל בביאנלה לאמנות בוונציה 2019, אירוע האמנות הבינלאומי מהחשובים בעולם. אבי לובין, מרצה במדרשה לאמנות והאוצר החדש של גלריה המדרשה, יאצור את הביתן הישראלי. הביאנלה תיפתח במאי הקרוב.

הפרויקט שיוצג ייקרא "בית חולים שדה X", שלב ראשון בפרויקט נרחב יותר של בן רון. זהו פרויקט רב תחומי ודינמי, שבו בית החולים מטפל ב"רעות חולות" חברתיות של האזור בו הוא מוקם ומטפל בערכים שנפגעו, כגון משפחה, חופש או שיוויון. טיפולים אלה יורכבו מעבודות וידאו של יוצרים ויוצרות אחרים. המבקרים – המשמשים בתפקיד המטופלים – בוחרים במסלול מסוים לצעוד בו, כשכל אחד מטפל בערך אחר. "יועצות ערכים" ילוו את המבקרים בבית החולים המאולתר.

אבי לובין צילום: דניאל צ'צ'יק
איה בן רון צילום: שי איגנץ

בן רון, בוגרת תואר שני בגולדסמית קולג' בלונדון, היא אמנית רב תחומית ומרצה באוניברסיטת חיפה ובמכללת הדסה. עבודותיה הנודעות ביותר עוסקות בבריאות ובעולם הרפואה, ורבות מהיצירות – מיצבים, פרויקטים תלויי מקום, עבודות וידאו וסרטים דוקומנטריים – נעשו בשיתוף פעולה עם מוסדות רפואיים ובתי חולים. כך למשל, "הצלה" מ-2013 שנעשה בשיתוף עפ בית החולים הדסה והוצג גם במוזיאון ישראל, משלב עבודת וידאו המתעדת צוות חילוץ המציל אחות, ופסל פלדה תואם.  

בן רון זכתה בפרסים רבים, בהם פרס עידוד היצירה של משרד התרבות (2016), פרס דיזינגוף (2011) ופרס שרת התרבות (2008). כמו כן,  הציגה במוזיאונים ובגלריות מובילים בארץ ובעולם, בהם מוזיאון ישראל בירושלים, המבורגר בנהוף בברלין, המוזיאון לאמנות עכשווית, בשנחאי, הביאנלה של בוסאן בדרום קוריאה, המוזיאון לאמנות מודרנית בוורשה ומוזיאון הרצליה.

אבי לובין הוא אוצר וחוקר בתחום האמנות העכשווית. לאחרונה נבחר כאוצר גלריית המדרשה - הירקון 19. במקביל משמש לובין בחמש השנים האחרונות ראש הלימודים העיוניים של התכנית ללימודי המשך באמנות במדרשה לאמנות בבית ברל, לימד גם בתוכנית האוצרות של הטכניון ושימש מרצה אורח במוסדות שונים בארץ ובעולם. בנוסף, לובין הוא עורך מייסד שותף של המגזין העצמאי המקוון תוהו.  

לובין אצר תערוכות יחיד וקבוצתיות רבות במוזיאונים ובחללים אלטרנטיביים בארץ ובעולם, בין היתר "בית ספר לאמנות" בבמוזיאון ת"א (ביתן הלנה רובינשטיין), "הנוסעים הסמויים ב-apexart בניו יורק, "ערפל" בגלריה הלאומית של קוסובו, "Mixed Chromosome" ב-MOM Artspace בהמבורג, עוד. מאמריו התפרסמו בכתבי עת אקדמיים, מגזינים, מונוגרפיות וקטלוגים רבים.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ