בתמיכת כחלון: מירי רגב תוכל לשלול תקציבים ממוסדות תרבות

לפי הצעה חדשה לתיקון חוק התרבות והאמנות, תינתן למשרד התרבות סמכות לשלול תקציבים ממוסדות תרבות. האוצר דחה בעבר את כל בקשות אכיפת חוקי הנכבה והחרם. רגב וכחלון: "חופש הביטוי הוא ערך ראוי אך לדמוקרטיה יש את הזכות להגן על עצמה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ומירי רגב

שרת התרבות והספורט מירי רגב הפיצה היום (חמישי) למשרדי הממשלה תזכיר לתיקון חוק התרבות והאמנות ("חוק נאמנות בתרבות"), שלפיו תינתן למשרדה סמכות לשלול תקציבים ממוסדות תרבות במקביל לסמכות הקיימת של משרד האוצר. אם יאושר התיקון, שזכה לתמיכת שר האוצר משה כחלון, יוכל משרד התרבות להפחית את תקציבם של מוסדות או לשלול אותו כליל בשל אחת מהסיבות הבאות: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או טרור; ציון יום העצמאות כיום אבל; והשחתה או ביזוי כבוד הדגל וסמלי המדינה. 

היוזמה להעביר את התיקון מגיעה לאחר שמשרד האוצר לא אכף את החוקים המכונים "חוק הנכבה" ו"חוק החרם". כפי שדיווח "הארץ" בחודש שעבר, כל 98 הפניות לאכיפת חוק הנכבה שהוגשו בשנה החולפת נגד מוסדות תרבות שעברו לכאורה על החוק, נדחו על ידי היועץ המשפטי של משרד האוצר. באוגוסט שיגרה רגב מכתב זועם לכחלון, בו הלינה על כך שמשרדו ממאן לאכוף את החוקים ואף טענה כי שר האוצר פעל באופן ישיר להפיכת החוק לאות מתה.

רגב בוועידת המשפיעים של חברת החדשות בירושלים, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

בהודעה משותפת של רגב וכחלון נכתב כי "החלטת השרים לקדם את החקיקה התקבלה לאחר שהתברר כי הכלים שמעמיד חוק יסודות התקציב אינם מאפשרים טיפול הולם ומידתי בתופעה וכי החוק הקיים כיום אינו יותר מאשר אות מתה חסרת משמעות ואשר אינה ניתנת לאכיפה. הצעת החוק המשותפת מועלית כתזכיר ותובא לאישור ועדת השרים לחקיקה בחודש אוקטובר". 

עוד מסרו רגב וכחלון כי "מטרת החוק לתת כלים לגופים המוסמכים כדי למנוע פגיעה בערכי היסוד של המדינה. חופש הביטוי הוא ערך ראוי וחשוב, אך לדמוקרטיה יש את הזכות להגן על עצמה. בישראל יש אמנים מהשורה הראשונה בעולם שמביאים כבוד למדינה וגאווה לכולנו, אך יש גם קבוצה קטנה וקיצונית שלא מחמיצה הזדמנות להסית נגד מדינת ישראל וצה"ל. זה לא ראוי ולא נכון שהמדינה תממן את הקבוצה הזאת".

על פי תזכיר החוק, ועדת התמיכות במשרד התרבות, שדנה במימון פעילות מוסדות, תפנה לשר הממונה ותציג את ממצאיה וזה יחויב לשמוע את עמדת המוסד לפני שיחליט על קיצוץ בתקציבו. סיכוייו של התיקון לעבור אינם ברורים בשלב זה, בעיקר בשל האפשרות שהבחירות יוקדמו: הכנסת נמצאת בפגרה עד אמצע אוקטובר ורק אז ניתן יהיה להביא את החוק לאישור ועדת השרים לחקיקה ולהצבעה בקריאה הראשונה במליאה. אם הבחירות יוקדמו למארס הקרוב, הכנסת תצא לפגרת בחירות ככל הנראה בנובמבר ותותיר חלון של שבועות ספורים בלבד, שספק אם יספיק לאישור החוק בשלוש קריאות.

רגב מציינת בתיקון כי "עקרונות חופש הביטוי והשוויון אין פירושם כי המדינה חייבת לממן כל סוג של ביטוי. בפרט, המדינה אינה חייבת לממן פעולות שמטרתן לקעקע את בסיס הוויתה. עמידה בעקרונות היסוד עליהם מושתתת המדינה מהווה שיקול לגיטימי בחלוקת תקציבים והמדינה רשאית לבחור לא לממן פעולות הנוגדות עקרונות יסוד אלה. הצעת החוק באה לעגן עקרונות אלו במסגרת הליכי התמיכה או התקצוב של גופים בתחום התרבות".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר בתגובה: "במדינה דמוקרטית, הצגות, סרטים ומופעי תרבות נועדו להעלות סימני שאלה חברתיים ופוליטיים ולא להלל ולשבח את השלטון. ואולם, במקום לקדם את התרבות המקומית ולאפשר שיח ציבורי, במיוחד בנושאים רגישים, השרה רגב מבקשת לסתום פיות ולהשתיק כל ביקורת שאינה מוצאת חן בעיניה באמצעות איום בשלילת תקציבים. זאת, לאחר שניסיונותיה הקודמים לפגוע ביוצרים שאינם מיישרים קו עם השלטון נדחו על ידי שר האוצר והיועץ המשפטי לממשלה. האגודה קוראת לכל מי שחופש הביטוי והיצירה חשוב לו להתנגד להצעת החוק".

מנכ"ל ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) אורי רשטיק, מסר בתגובה: "ארגון שח"ם יילחם על חופש הביטוי והאומנות תוך שמירה על החוק. לא נסכים לשימוש ציני בתרבות, ולא נאפשר שתקציבי מוסדות התרבות יפגעו בגלל הטיה פוליטית של שר כזה או אחר. אנחנו לומדים את החוק ואת המשמעויות שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ