בצלאל, שנקר והאקדמיה למוזיקה הצטרפו למחאה נגד חוק הנאמנות בתרבות

2,500 שחקנים, אמנים ואנשי רוח כבר חתמו על העצומה שהפיץ פורום מוסדות התרבות בתחילת השבוע. במוצ"ש צפויה הפגנה ברחבת סינמטק תל אביב. איגוד המחזאים פרסם קריאה לסרב לחוק, "שיציב את ישראל בשורה אחת עם משטרים טוטליטריים"

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: יחזקאל לזרוב, יולי תמיר וששון גבאי
מימין: יחזקאל לזרוב, יולי תמיר וששון גבאיצילום: דוד עדיקא, משה נחומוביץ ודודו בכר

מחאת האמנים והיוצרים נגד חוק הנאמנות בתרבות, שעבר השבוע בוועדת השרים לחקיקה, מתרחבת. בתי הספר בצלאל, שנקר והאקדמיה למוזיקה פרסמו הצהרה משותפת נגד החוק, וגם איגוד המחזאיות והמחזאים יצא בקריאה חריפה נגדו. על העצומה שהפיץ פורום מוסדות התרבות בתחילת השבוע חתמו יותר מ–2,500 שחקנים, יוצרים, אמנים ואנשי אקדמיה ורוח. במוצאי שבת בשעה 20:00 צפויה להתקיים הפגנה נגד החוק ברחבת הסינמטק בתל אביב.

ראשי בתי הספר בצלאל, שנקר והאקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים יצאו בהצהרה משותפת חריגה, שיזמה בצלאל, נגד החוק. "אנו, נשיאים/ות ורקטורים של מוסדות להשכלה גבוהה בתחומי האמנות, התרבות והיצירה, מבקשים להביע התנגדות ומחאה כנגד הניסיון לשנות את חוק התרבות והאמנות ולהוסיף לו מבחני נאמנות שישפיעו על התמיכה במוסדות הציבור הנתמכים או ממומנים בתחום התרבות", כתבו. "כמי ששוקדים על ההשכלה הגבוהה ואחראים על חינוך הדור הבא של החברה הישראלית אנו רואים בהצעה פגיעה בחופש היצירה, בתרבות הישראלית ובחוסנה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, בעלת תרבות חופשית ופתוחה. חברה המאפשרת ליבון פתוח של כל שאלה, ביקורת, מחלוקת, וגיוון, ללא התערבות פוליטית, וללא הכתבה של נאמנות או פטריוטיות מבית מדרש אחד, של הממשלה".

נשיא האקדמיה למוזיקה ומחול, פרופ' ינעם ליףצילום: יעל אנגלהרט
נשיא בצלאל פרופ' עדי שטרןצילום: אמיל סלמן

על המכתב חתומים נשיא בצלאל פרופ' עדי שטרן והרקטור ד"ר יובל קרניאל; נשיאת שנקר פרופ' יולי תמיר; נשיא האקדמיה למוזיקה ומחול, פרופ' ינעם ליף וסגן הנשיא פרופ' מיכאל קלינגהופר. "אנו נמשיך לחנך את הצעירות והצעירים, היוצרים והיוצרות, לאורם של ערכי חופש הביטוי, חופש היצירה ותרבות פתוחה שאינה חוששת מביקורת או מדעה אחרת ושונה", סיימו את מכתבם.

איגוד המחזאים והמחזאיות פירסם קריאה ליוצרים ואמנים לסרב לחוק הנאמנות. אם יעבור, כתבו, הוא "יציב את ישראל בשורה אחת עם משטרים טוטליטריים אפלים שמשלו באירופה במאה שעברה, והמושלים באזור גם בעידן הנוכחי. חוקים כאלה מובילים בהכרח לרדיפת אמנים, מדענים ואנשי רוח, ודנים את עמיהם ומדינותיהם לתקופות של חושך בכל תחומי היצירה". במוצאי שבת תתקיים ברחבת הסינמטק בתל אביב הפגנה נגד החוק.

המנהל האמנותי של החאן, אודי בן משהצילום: דודו בכר
רבקה מיכאליצילום: עופר וקנין

במכתב חריף שהופץ לתקשורת כינו את החוק "בגידה בערכי מדינת ישראל", וציינו כי הוא "מתנה על כרית של קטיפה לכל מי שקורא לבידודה והחרמתה". "הגיע הזמן לומר בקול צלול וברור", נכתב בהודעה, "מאחורי חקיקה שמתיימרת להיות מהלך פטריוטי, אין דבר מלבד רצון נואש לקושש קולות בפריימריז של הליכוד על חשבון טובתה של מדינת ישראל ואזרחיה. הדברים ידועים גם בתוך הממשלה".

בהמשך המכתב, הצטרף האיגוד לאיגוד במאי התיאטרון (בת"י), שדרש ממנהלי מוסדות התרבות לצאת מפורשות נגד החוק, שיאפשר למשרד התרבות לשלול תקציבים ממוסדות בהתאם לאופי היצירות שיעלו בו. "כל מי שעתיד החברה, התרבות והרוח בישראל יקרים לו, חייב להתקומם נגד 'חוק הנאמנות בתרבות' ולסרב לציית לו", כתב איגוד המחזאים. "מעל חוק זה וחוקים דומים לו, שכבר נחקקו בשנים האחרונות בישראל, ואשר נועדו לפגוע בחרות הביטוי של מגזרים שלמים בחברה הישראלית, מתנוסס דגל שחור. אנו קוראים לכל האמנים, הסופרים, היוצרים וההוגים בישראל להצהיר שלא יצייתו לחוק הנאמנות וימשיכו ליצור, להתבטא ולכתוב בחירות מלאה בלא חשש ממורא הממשלה.

ליליאן ברטוצילום: גדי דגון
תומר היימןצילום: mari laukkanen

"אנו תובעים מכל מנהלי מוסדות התרבות והאמנות בישראל הכרזה ברורה על אי-ציות לחוק הנאמנות. ציות לחוק החשוך הזה יטיל עליהם אחריות לחור השחור בתחומי התרבות והאמנות שהחוק הזה ייצור. עליהם להכריז בפומבי כי ימשיכו לנהל את המוסדות עליהם הם מופקדים מתוך הקפדה על חופש ביטוי וחופש יצירה מלאים לכל האמנים והיוצרים בלי הבדל לאום, דת, גזע ומין".

העצומה שהפיץ פורום מוסדות התרבות בתחילת השבוע התרחבה בינתיים ליותר מ-2,500 חתימות של אמנים, שחקנים, יוצרים, מנהלי מוסדות סופרים ואנשי רוח. מאז שפורסמה, הצטרפו אליה בין היתר גם השחקנים ששון גבאי, רבקה מיכאלי, יחזקאל לזרוב, ליליאן ברטו ועודד קוטלר; הקולנוענים תומר וברק היימן; המנהל האמנותי של תיאטרון החאן אודי בן משה; מנהלת מוזיאון הרצליה איה לוריא ומנהל המשכן לאמנות בעין חרוד יניב שפירא; האוצרת הראשית של מוזיאון ישראל מירה לפידות, מנכ"ל מוזיאון חיפה, ניסים טל, וממלא מקום דקאן המדרשה לאמנות בית ברל, האמן גיא בן נר, ועוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ