אנשי תרבות פורשים מוועדות פרס של רגב בגלל חוק "נאמנות בתרבות"

לאחר שוועדת השרים אישרה את הצעת החוק, הכוריאוגרף סהר עזימי וד"ר שירה סתיו פרשו מוועדות שיפוט של פרסים המחולקים מטעמה של שרת התרבות. "יד אחת נותנת, והשנייה מחרבת", כתב עזימי

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד חוק "נאמנות בתרבות", בתל אביב בשבוע שעבר
גילי איזיקוביץ

האם פעולה של יחידים נגד הצעת חוק "נאמנות בתרבות" של השרה מירי רגב עומדת להפוך לתופעה? ל"הארץ" נודע על שני מקרים שונים של פרישה מוועדות שיפוט לפרסים המחולקים על ידי משרד התרבות, כמעשה של התנערות ממסריה של רגב העומדת בראשו.

כך למשל הכוריאוגרף סהר עזימי, שהיה חבר בוועדת פרס השרה לאמנים ותיקים על שם אריק איינשטיין, והודיע בימים האחרונים לחברי הוועדה האחרים ולמשרד על פרישתו, משום ש"באופן אישי איני יכול לפעול בימים בהם ערכי הבסיס של אמנות, יצירה ותרבות מוטלים על מזבח הפוליטיקה", כך כתב במכתב הפרישה שלו.

"הציניות שעוטפת את שלוש השנים האחרונות הקפיאה כל אפשרות ליצירה אותנטית, כנה ובלתי משוחדת", הוסיף, "אלו ימים אפלים בהם אנו מקבלים מכה אחר מכה, ימים בהם הפכנו לאוייבי העם, בוגדים, רק כי רצינו להביע דעה וליצור אמנות ממקום כנה. המציאות הזאת מבקשת לקבל תפנית ואני לא יכול לתת פרס בשם השרה ולחזק את המוסר הכפול אשר מפעל הפרסים מייצר. יד אחת נותנת, והשנייה מחרבת. מצד אחד כולנו עוכרי ישראל ומצד שני תרומתנו מקבלת הכרה".

פרישתו של עזימי לוותה ברוח גבית תומכת מטעם עמותת הכוריאוגרפים שהודיעה במכתב על הצטרפותה לעמדת פורום מוסדות התרבות המביעה דאגה עמוקה ומחאה נוכח התיקון לחוק. "חופש אמנותי עומד ביסוד זכויות האדם ומחזיק את החירות לדמיין, ליצור ולהפיץ ביטוי תרבותי באופן חופשי ומנותק מכל פיקוח ממשלתי או התערבות פוליטית", נמסר מטעם העמותה. "התקפה מכל סוג על חופש הביטוי האמנותי מערערת באופן חמור על העקרונות הבסיסיים של הדמוקרטיה".

את הצעד של עזימי ושל עמותת הכוריאוגרפים הקדימה ד"ר שירה סתיו, מרצה במחלקה לספרות באוניברסיטת בן גוריון, משוררת ומבקרת ספרות. בשבוע שעבר, יממה אחרי שעבר התיקון לחוק בהובלת רגב, הודיעה על פרישתה מוועדת השיפוט של פרס שרת התרבות למשוררים בתחילת דרכם. היא כתבה בחשבון הפייסבוק שלה שהודיעה על כך למפיקת מנגנון הוועדות ונימקה את פרישתה בכך ש"אין לי שום רצון להקדיש מזמני למשרד שפועל להגבלת חופש היצירה. לא ידוע לי מיהם החברים האחרים בוועדה זו או בוועדות הפרס האחרות שבקרוב יחלו את עבודתן", כתבה סתיו, "אבל אני מקווה שינקטו צעד דומה".

בתחילת השבוע שעבר אישרה הממשלה את הצעת חוק "נאמנות בתרבות" שקידמה השרה רגב. על פי התיקון לחוק, יהיה ביכולתה של השרה לשלול או להפחית תקציבים ממוסדות או יוצרים שלא על פי קריטריונים מקצועיים, אלא מטעמים פוליטיים —פגיעה בסמלי המדינה והשלטון וכבודם. במוצאי שבת האחרונה הפגינו בתל אביב יותר מאלף איש נגד החוק.

ממשרד התרבות טרם התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ