גברי בנאי: "עשו עליי מניפולציה. לא נאמר דבר על הקראת עדויות אסירים ביטחוניים"

אחרי שקילל בשידור חי את שרון גל, שטען כי "יקריא מכתבי מחבלים", מסביר חתן פרס ישראל ל"הארץ" מדוע ביטל השתתפותו באירוע הקראת עדויות נשות "מחסום ווטש", אך ימשיך לתמוך בארגוני שמאל: "שיחקו בשמי, ואנשים החלו לשלוח לי הודעות נאצה"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גברי בנאי. "נאוה בוקר אפילו לא טרחה להרים טלפון ולשאול במה מדובר"
גברי בנאי. "נאוה בוקר אפילו לא טרחה להרים טלפון ולשאול במה מדובר"צילום: דודו בכר
איתי שטרן
איתי שטרן

"לך תזדיין", כך אמר היום (שלישי) חתן פרס ישראל, גברי בנאי, לחבר הכנסת לשעבר שרון גל בתוכניתו ברדיו גלי ישראל. בקללה העסיסית, ובניתוק שאחריה, חתם חבר "הגשש החיוור" לשעבר את התגובה שהתבקש לתת בשיחה לא יזומה על פרסום ערוץ 7, לפיו ישתתף באירוע של ארגון הנשים "מחסום ווטש" לרגל "יום זכויות האדם הבינלאומי", ויקריא בו, לצד שרית וינו-אלעד, עדויות של מעוכבי שב"כ ואסירים בטחוניים - "מכתבי מחבלים" להגדרת גל.

"עשו עליי מניפולציה", אמר בנאי ל"הארץ" בעקבות האירועים והוסיף "לפני כחודש פנתה אליי אשתי, שהיא בעצמה פעילת 'מחסום ווטש' ואמרה שיש ערב זכויות אדם. היא שאלה אותי אם אהיה מוכן להקריא עדויות של נשים שעומדות במחסומים ורואות את הנעשה שם. אמרתי שאעשה זאת בשמחה. היום פתאום מתקשר אליי שרון גל, ובחוצפה ובלי לבקש מראש, מתקיף אותי בשידור חי עם שאלות על מחבלים. לא הבנתי מה הוא רוצה ממני בכלל".

הראיון עם שרון גל

שעות אחרי התקרית הרדיופונית, הודיעה הסוכנת של בנאי כי לא יופיע באירוע של הארגון, שמאז 2001 שולח את נציגותיו למחסומים הפזורים בגדה, שם הן מתעדות את הנעשה בשטח. 

למה בעצם ביטלת את השתתפותך?

"הרגשתי שמישהו פה שיחק על השם שלי. אף אחד לא אמר לי שום דבר על הקראה של עדויות של אסירים ביטחוניים או מעוכבי שב"כ. אני רק רוצה לציין שאין לי שום בעיה לתמוך בארגוני שמאל. לא מזמן הזמינו אותי לערב של 'שוברים שתיקה' כדי להקריא עדויות של קצינים שראו דברים שנעשו בשטחים. הקראתי את העדויות האלו בביטחון גמור. מה שנעשה כאן זה פשוט טירוף. אנשים התחילו לשלוח לי הודעות נאצה. חברת הכנסת נאוה בוקר הלכה ופירסמה הודעה שקוראת לי לא לקחת חלק בערב כזה. היא אפילו לא טרחה להרים טלפון ולדבר איתי. להבין במה מדובר".

תגובתה של ח"כ נאוה בוקר

בארגון "מחסום ווטש" אישרו את דבריו של בנאי. נכון לרגע זה, שמו נמחק מההזמנה לאירוע שיתקיים ב-10 בדצמבר בסינמטק תל אביב. רעיה ירון, חברה ב"מחסום ווטש" מסרה ל"הארץ" כי "אכן היתה אי הבנה וגברי לא תכנן להקריא עדויות של מעוכבי שב"כ או אסירים בטחוניים. בערב עצמו ייקראו עדויות שאספו נשים המתנדבות בארגון".

בתוך כך הבהירה ירון כי מראש לא היתה כל כוונה לקרוא בערב טקסטים של אנשים שפגעו בביטחון המדינה. "מעוכבי שב"כ אלו אנשים כמו בני משפחת דוואבשה שבשם העובדה שהם עצמם נפגעי טרור, הנם מנועים מלהיכנס לישראל. יש אלפי אנשים כאלו שעל לא עוול בכפם - הפכו למנועי כניסה לארץ. על זה חשוב להצביע וחשוב לדבר. לא מדובר במחבלים".

הסרטון נגד "חוק נאמנות בתרבות" בהשתתפותו של בנאי

שלא כרבים בתחום הבידור הישראל, בנאי מביע לא אחת את דעותיו הפוליטיות בתקשורת. רק השבוע פורסם קליפ ובו התבטא נגד "חוק נאמנות בתרבות", אותו מקדמת שרת התרבות מירי רגב. בשנה שעברה במהלך ראיון ל"מעריב" ציין כי הוא עצמו אינו נכנס לשטחים הכבושים. "אני לשטחים לא נכנס. אפילו לא לעיר העתיקה בירושלים. למה? אני לא הולך למקומות שבהם לא אוהבים אותי. הערבים לא אוהבים אותי בצדק כי אנחנו כובשים. בשום מקום בעולם לא אוהבים את הכובש. אז אני לא שם". 

מסינמטק תל אביב נמסר בתגובה כי "תוכן האירוע נקבע על ידי מארגניו ולסינמטק אין נגיעה בעניין. כמוסד תרבות שמבקש להיות בית לשוחרי תרבות מכל הקשת הפוליטית אנו דוגלים בפלורליזם. כך, גם במקרה זה, וגם לאחר קבלת מכתבה של חה"כ נאוה בוקר, לא מצאנו לנכון לפסול את קיום האירוע, אשר אין בו כדי לפגוע בציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ