ידיעות אחרונות תקף את הזמרת לינה מחול: "מגדירה עצמה לא אחת כפלסטינית"

בכתבה שפורסמה הבוקר תקף העיתון את מחול, זוכת The Voice, על כך שלדבריו לא הסכימה להופיע ביום העצמאות כי "זה יום השואה של הפלסטינים". הכתבה הובילה לתגובות קשות ברשתות ולטענות על גזענות מצד העיתון

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

"ידיעות אחרונות" פירסם הבוקר (שישי) ידיעה שכותרתה "שרה בשני קולות", ובה תוקף העיתון את הזמרת לינה מחול על כך שאינה מזדהה כציונית וכי השוותה בין יום העצמאות של מדינת ישראל ליום השואה של הפלסטינים. מחול מכחישה אמירה זו. בידיעה של קורין אלבז-אלוש נכתב כי מחול סירבה לשתף פעולה עם ארגון ישראלי כיוון שהלוגו של הארגון מכיל מגן דוד. על הידיעה עבדו בעיתון זה כמה שבועות, ולפני יומיים פנו למחול כדי לקבל את תגובתה.

"רק לפני כשנה, אחרי שזכתה ב-The Voice, סיפרה לינה מחול בראיונות על חייה והציגה עצמה כמי שמנווטת בהצלחה בין הערביות לישראליות ומרגישה בנוח בחברה הישראלית", נכתב בידיעה. "כעת, עדויות שהגיעו ל'ידיעות אחרונות' מצביעות על התנהלות בעייתית מצד הזמרת הערביה שנולדה בארה"ב וגדלה בעכו. על פי העדויות, מחול מסרבת להופיע בימי עצמאות, מגדירה עצמה לא אחת כפלסטינית עם דרכון ישראלי וביטלה לאחרונה שיתוף פעולה בשיר שהקליטה לארגון Israeli Flying Aid משום שהלוגו של הארגון הוא סמל של מגן דוד".

מחול, זוכת העונה השנייה של תוכנית הריאליטי דה וויס ומי שזכתה להצלחה כזמרת באירופה, נהפכה לשם מוכר בישראל ומגדירה עצמה (כפי שמפורסם באתר הרשמי שלה) אמריקאית-פלסטינית. בראיון שפורסם בעיתון "פנאי פלוס" מבית "ידיעות אחרונות" לפני שנה אמרה מחול: "אני ילידת ארצות הברית, אני אזרחית ישראלית ואני פלסטינית. זה מאוד ברור. אלה עובדות, זה לא משהו שאני יכולה לבחור". כשנשאלה על הבחירה בזהות הפלסטינית הבהירה: "כשישאלו אותי מה המוצא שלי, אגיד שסבתא רבא שלי היא פלסטינית. הם גרו פה כל החיים שלהם והילדים שלהם גם, וההורים שלי גם. אז כאילו לא השתנה פה שום דבר חוץ מהשם של המדינה".

מחול עצמה הגיבה לידיעה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה: "זה לא רק שהאשמות קשות ולא נכונות, הן גם כל כך לא הוגנות". היא צירפה לפוסט תמונה שלה במדי מד"א וכתבה: "תסתכלו על התמונה. זאת אני בגיל 15 מתנדבת עם המדים של מד"א, אותם מדים שלבשתי במשך חמש שנים יום יום ועליהם מתנוסס מגן דוד, זוכרים? המגן דוד שטענו שסרבתי להופיע איתו בסרטון כי אני 'עוכרת ישראל'. הופעתי בהתנדבות בין היתר בבתי כנסת, עבור עמותות, ארגונים חברתיים, כל מה שרציתי הוא להשתמש במתנה שקיבלתי על מנת לחבר בין כולם ללא מטרת פרסום".

תגובתה של לינה מחול בפייסבוק

ברשתות החברתיות מיהרו לתקוף את פרסום הידיעה ואת טון הרדיפה הגזעני שנודף ממנה כלפי מחול. כתבת התרבות של ערוץ 10, חן ליברמן, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "ושוב ידיעות עושים יותר רגב מרגב. כחלק מה'תחקיר העיתונאי' מובאות בכתבה הזו עדויות משיחה אישית בין לינה מחול למשפחתה ובה אמירות פוליטיות בעייתיות, להגדרת העיתון. תדע כל זמרת ערבייה שאסור לה להביע את דעותיה הפוליטיות לא רק בפומבי אלא גם בפורומים פרטיים פן כתבי ידיעות ישמעו וילשינו".

ניר בכר, מי ששימש במשך שנים כעורך מוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות, כתב: "המקרתיזם עולה כיתה". אסף בייזר ונטלי מרכוס, יוצרי "היהודים באים", הגיבו אף הם וציינו כי מדובר בכותרת דוחה ובכתבה נבזית. העיתונאית הדס בשן כתבה: "הציונות בשיאה: אם הם מופיעים ביום העצמאות נחבק אותם חיבוק דב ונתהדר כמה טוב להיות כאן ערבים, אם הם לא מופיעים ביום העצמאות הם בוגדים. להקיא מהאדנותיות הזו".

תגובתו של עורך "ידיעות אחרונות", נטע ליבנה, טרם התקבלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ