מירי רגב הואשמה בתעמולה אסורה. נאלצה להסיר סרט מעמוד הפייסבוק

סרט באורך שעתיים וחצי, המתעד את פסטיבל "כתר המזרח" אך למעשה מהלל את השרה רגב, הוסר מעמוד הפייסבוק של משרד התרבות בעקבות עתירה לוועדת הבחירות המרכזית

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירי רגב ואבנר גדסי
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

משרד התרבות והספורט הסיר שני סרטים מעמוד הפייסבוק שלו, זאת בעקבות עתירה שהוגשה לוועדת הבחירות המרכזית ובה נטען כי מדובר בתעמולה אסורה. בעתירה, שהגישה עמותת "מחזקים" הפועלת לחיזוק ערכי השלום והדמוקרטיה, נטען כי אחד הסרטים מתעד את פסטיבל "כתר המזרח" האחרון, אך למעשה מהווה תפאורה לסיקור השרה רגב, המתוארת בו כגורם הבלעדי האחראי על האירוע וקוטפת שלל מחמאות. "מדובר בסרט תעמולה לכל דבר ועניין, בן שעתיים וחצי, אשר הופק בעלות של 1.7 מיליון שקלים", נכתב בעתירה. הסכום הנקוב מתייחס לכספי הציבור שהושקעו בפסטיבל — תקציב שהועבר ממשרד התרבות — ולא רק לתקציב הפקת הסרט.

"מחזקים" הגישה את העתירה לוועדת הבחירות המרכזית בחודש שעבר, וביקשה להורות למשרד התרבות והספורט ולשרה רגב להסיר את הסרט שהועלה לעמוד הפייסבוק של המשרד באוקטובר. בעתירה נטען כי מדובר ב"סרט פולחן" אשר נועד לפאר ולרומם את השרה רגב, "לזקוף לזכותה הישגים, להציגה באופן מחמיא ולייצר קשר תודעתי בינה לבין עצם קיומו ו/או של הזמר המזרחי. עיקר הסרט מוכוון ליצירה וטיפוח תדמיתה של המשיבה, אשר אין כל ספק כי בצדה טמון רווח פוליטי משמעותי — וכל זאת במימון כספי ציבור".

במקום תיעוד הפסטיבל, זמן מסך רב הוקדש בסרט לתיעוד ביקורה של השרה רגב באירוע. בין היתר, על פי העתירה, 20 הדקות הראשונות של הסרט כלל לא מתעדות את הפסטיבל אלא את השרה רגב. היא מוצגת בסרט כידידה קרובה של כוכבי הזמר המזרחי הבולטים בישראל, מתוארת כמי שעומדת במרכז האירוע, ו"נוטלת באופן ישיר (בין אם מפיה ובין אם מפי סובביה) ועקיף אחריות גם על מעמדו של הזמר המזרחי בישראל", נכתב בעתירה.

עוד נטען כי בעקבות צו מניעה שכבר הוצא למשרד התרבות ולשרה רגב בחודש אפריל, "אין ולא יכול להיות חולק שההפרות הללו נעשו ביודעין". צו המניעה הקודם הוצא בעקבות תשדירי פרסום של משרד התרבות ברדיו, שבהם כיכב קולה של רגב. השופט חנן מלצר קבע אז כי אסור לכרוך את שמו של נבחר ציבור מכהן עם פעילותיה של הרשות הציבורית, מצא כי התשדירים אכן מהווים הפרה של חוק דרכי תעמולה, והורה למשרד ולשרה להימנע מפרסומים כאלה בעתיד.

העתירה התייחסה גם לסרט נוסף, שפורסם בעמוד הפייסבוק של משרד התרבות בספטמבר ותיעד את ביקורה של השרה בקצרין, במתחם "פארק סיפורי התנ"ך". לפי העתירה, במשך יותר מ–45 דקות מתועדת רגב כשהיא משוחחת עם גורמים שונים, משוטטת באתר ומצטלמת. במשך כעשר דקות מפרטת רגב את חלקה באירועי שנת ה–70 למדינת ישראל.

בתגובת משרד התרבות והשרה רגב לעתירה, שהוגשה אתמול לוועדת הבחירות המרכזית, צוין כי שני הסרטים הוסרו מעמוד הפייסבוק של משרד התרבות והספורט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ