הסופר והעיתונאי ארון גנדי מבקר בישראל

גנדי, נכדו של מהטמה גנדי, יפגוש פעילי זכויות האדם ויישא הרצאה בתיאטרון הבימה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר ארון גנדי
הארץ

הסופר והעיתונאי ההודי־אמריקאי ארון גנדי, נכדו של מהטמה גנדי, הגיע לביקור ראשון בישראל. ביום חמישי יישא גנדי הרצאה אחת לקהל הרחב בתיאטרון הבימה בתל אביב, בעקבות ספרו "מתנת הכעס" הרואה אור כעת בעברית בהצאת "מודן". ארון גנדי בן ה–84, מחברם של מספר ספרים העוסקים בתורת אי־האלימות של המהטמה, נולד וגדל בדרום אפריקה ובהיותו נער נשלח להתגורר באשראם של סבו, שם חי שנתיים עד להירצחו של המנהיג.

"מתנת הכעס" שראה אור לראשונה ב–2017, הוא ספר מסות שנולד, כך אמר המחבר בראיונות, מתוך ההתנסויות באשראם ומתוך מבטו הייחודי של גנדי הסב על ביטויי הכעס של הנער המתבגר. המהטמה סבר כי הכעס חיוני לפעולה, אבל שליטה בו והפיכתו למנוע לעשייה לא־אלימה חיוניים לא פחות — ורק באמצעות השליטה ניתן לפתור סכסוכים, להכחיד שנאה בין־גזעית ובין־דתית ולחולל שינוי בחיים הציבוריים כמו גם במסע החיים האישי של היחיד, הבהיר ארון גנדי.

ב–30 שנות פעילותו כעיתונאי ואקטיביסט בהודו, לפני שעקר ב–1987 לארה"ב, היה גנדי מעורב במאבקים לקידום זכויות האדם של השכבות המוחלשות בחברה ההודית, ונודע בפעילות למען אימוצם של תינוקות וילדים שננטשו בשל היעדר רשת ביטחון חברתית. בארה"ב הקים את "מכון גנדי לאי־אלימות" באוניברסיטת רוצ'סטר ושימש כנשיא המכון עד שאולץ לפרוש ב–2008 בשל התבטאויות פומביות שבהן קבע כי ארה"ב וישראל הן ה"שחקניות המרכזיות" בליבוי ועידוד מאבקים אלימים ברחבי תבל. בין היתר, בביקור בראמללה ב–2004 עמד בראש הפגנה שבה קרא לפלסטינים לפתוח במאבק מאורגן ולא־אלים נגד ישראל וקבע כי על הישראלים להפסיק לעסוק בזכרון השואה כמניע להמשך הסכסוך. לדבריו, העדיף לפרוש מן המכון לאחר שהובהר לו כי אם יסרב, האוניברסיטה לא תמשיך ותקיים את המיזם.

בישראל צפוי גנדי לפגוש פעילים בנושאי זכויות האדם בתחומים שונים: הוא יבקר בבית הספר הדו־לשוני בחיפה, ייפגש עם השופט בדימוס סלים ג'ובראן ועם הסופר סמי מיכאל, נשיא האגודה לזכויות האזרח. הרצאתו בתיאטרון הבימה תינתן במסגרת כנס לציון עשור ל"הקו של אורלי וגיא", יוזמה של העיתונאים אורלי וילנאי וגיא מרוז שמלווה ומסייעת יחידים בישראל במאבקים בביורוקרטיה ובמיצוי זכויות חוקיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ