יהודה פוליקר ביקש לחלוק את הדלקת המשואה עם יעקב גלעד — וסורב

"הוסבר שזה לא אפשרי כי הבחירה אישית", פרסם המוזיקאי בפייסבוק את התגובה שקיבל לבקשתו לחלוק את הכבוד עם שותפו הוותיק ליצירה, יעקב גלעד. "הוא חלק בלתי נפרד מהדרך שלי", תאר אותו בפוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה פוליקר בהופעה. ידליק משואה ללא שותפו ליצירה

המוזיקאי יהודה פוליקר, שבמהלך הופעתו אתמול (שלישי) בישרה לו שרת התרבות והספורט מירי רגב כי נבחר להשיא משואה ביום העצמאות ה–71, פרסם שעות ספורות לאחר מכן פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, בו גילה כי הציע לחלוק את הכבוד עם שותפו הוותיק ליצירה, יעקב גלעד — אך נענה בשלילה.

"אתמול בלילה, לאחר שנרגעתי קצת מההתרגשות וממבול הברכות והאהבה, עלתה בי מחשבה שמן הראוי שאדם נוסף יחלוק את המעמד הכל כך מכבד הזה וידליק איתי את המשואה — יעקב גלעד, שותפי לחלק גדול מהיצירות", כתב המוזיקאי בפוסט. "הוסבר לנו שזה לא אפשרי כי מדובר בבחירה אישית. אני מכבד את זה אבל חשוב לי להבהיר ולהדגיש שיעקב הוא חלק בלתי נפרד מהדרך שלי".

הפוסט של פוליקר

בתגובה לדבריו של פוליקר, נמסר אתמול מהמטה לטקסים ולאירועים ממלכתיים כי "מדליקי המשואות נבחרים על ידי ועדה ציבורית, על פי קריטריונים המעוגנים בתקנון ובהתאם לנושא הנבחר של הטקס. ההחלטה הינה פרסונלית ואינה ניתנת להעברה או חלוקה".

בין נימוקיה לבחירה בפוליקר, ציינה הוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות כי מדובר ביוצר ישראלי שהביא לידי ביטוי ביצירתו את התמודדותה הקשה של החברה הישראלית עם השואה. "ברבים משיריו הוא חיבר בין התרבות הישראלית לזו היוונית, והעשיר את היצירה הישראלית בצלילים חדשים", נכתב שם. "אלבומו השלישי, 'אפר ואבק', ביטא את קולם השקט של בני הדור השני לשואה והפך לנכס צאן ברזל של החברה הישראלית. פוליקר ידליק את המשואה לכבודם של ניצולי השואה שבנו את ישראל ולכבודם של היוצרים והיוצרות הישראלים על סגנונותיהם, נטיותיהם ועמדותיהם השונות".

האלבום "אפר ואבק" שיצא בשנת 1988 הוא שיתוף פעולה מוחלט של פוליקר וגלעד. גלעד כתב והפיק את רובם המכריע של השירים בו. 12 שירי האלבום מתעסקים בחוויות של השניים כבנים לדור השני לשואה שחיים בארץ ישראל בצל הטראומה. האלבום נחל הצלחה גדולה עם צאתו ושיריו מושמעים עד היום בימי זיכרון לשואה ולגבורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ