בעקבות קיצוצים במשרד החוץ: אירועי התרבות "חשיפה בינלאומית" בסכנת ביטול

"בושה וחרפה, ראש הממשלה מדבר כל הזמן על המיתוג שלנו בעולם והנה הם נותנים בעיטה כזאת", אמר נעם סמל, אחראי תחום התיאטרון. משרד החוץ: "הקיצוצים לא משאירים כסף לפעולות החשובות ביותר"

איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך אירועי חשיפה בינלאומית בתחום המחול, 2012. "זאת שערוריה"
איה חיות

משרד החוץ הודיע כי יפסיק לממן את אירועי "חשיפה בינלאומית" - המקדמים אמנים מקומיים ומפגישים אותם עם יוצרים ומפיקים מהעולם. מארגני האירועים בישראל טוענים שמדובר בצעד שפוגע קשות בהסברה הישראלית, ושמדובר במהלך תמוה על רקע הצהרות הממשלה בנושא המאבק בחרם התרבותי. 

"זאת שערוריה", אמר ל"הארץ" נועם סמל שעומד בראש החשיפה הבינלאומית לתיאטרון מדי שנה. "אם יש דבר שחשוב לייצוא ולייצוג התרבות הישראלית בחו"ל זה החשיפות הבינלאומיות הללו. מבחינה כספית זו הוצאה מזערית, כחצי מיליון שקלים. אני עושה את העבודה הזאת בהתנדבות מלאה, וגם כל האחרים שעוסקים בהבאת אנשים רבים מהעולם. באות לכאן מדינות שיש בהן ה–BDS מאוד חזק. ראש הממשלה מדבר כל הזמן על אומנות ועל המיתוג שלנו בעולם והנה הם נותנים בעיטה כזאת. זה בושה וחרפה".

אירוע מוזיקלי בצוללת הצהובה בירושלים במסגרת אירועי החשיפה ב-2014צילום: Gaya's photos

אירועי "חשיפה בינלאומית", המתקיימים זה כמה עשורים ומטרתם לקדם את קשריה הבינלאומיים של ישראל בתחומי התיאטרון, המוזיקה והמחול. מטרת האירועים היא חיבור בין אמנים ויוצרים מחו"ל לאלו בארץ. מפיקים, במאים, כוריאוגרפים ודמויות מפתח שונות מגיעות לארץ וצופות ביצירות ישראליות. לפי נתוני החשיפה הבינלאומית למוזיקה לדוגמה, יותר מחצי מהאמנים המופיעים באירוע מדי שנה מוזמנים בעקבותיו להופיע גם בחו"ל.

"קיבלנו הודעה כי למשרד החוץ אין תקציב לפעילות ולפיכך לא יוכל השנה לממן את האירוח כפי שעשה מאז ומעולם", טענו מנהלי אירועי החשיפה במכתב ששלחו לשר החוץ ישראל כץ. "מכיוון שהאירוח הוא חלק מהותי מתקציב הפרויקטים, ללא תקציב זה לא נוכל לקיים את החשיפות".

נעם סמלצילום: מוטי מילרוד

ראוי לציין כי בעוד היוצרים ומשרד החוץ מלינים על ביטול הפרויקט, בשבועות האחרונים עלה קמפיין המעודד דווקא ישראלים להילחם ב-BDS. את הקמפיין מוביל אברי גלעד ועלותו 1.2 מיליון שקל – יותר מכפול מהתקציב המדובר לאירועי החשיפה. הקמפיין המדובר מפנה לדף אינטרנט של המשרד לעניינים אסטרטגיים. אלא שדף האינטרנט כולל בעיקר טורים וחדשות מישראל, בלי הנחיות ברורות או רעיונות חדשים כיצד לפעול, מלבד תמונות שניתן לשתף ברשתות החברתיות.

״זה הפסד עצום, זה נזק לטווח ארוך", אמר אצ'ה בר - מנכ"ל 'הצוללת הצהובה' שאחראי לאירועי החשיפה במוזיקה. "המטרה שלנו מעולם לא הייתה ההסברה, אלא לקדם אמנים ישראלים. אבל בסופו של דבר כשאתה רואה איזה 'לולה מארש' או אסתר רדא מופיעים בפסטיבל בחו״ל זה גורם לאנשים בעולם להגיד ׳וואלה יש גם תרבות בישראל׳. אנחנו מביאים אנשים מהמון מדינות שחלקם גם מבקשים לחזור מדי שנה. אנחנו מדברים על כ-500 אורחים בשנה והייצוא הוא בלתי נתפס. אנחנו במצב של חוסר וודאות בזמן שחיכינו לשר החוץ החדש אנחנו רואים גם את הכסף שהם מוציאים על הסברה עם קליפ חדש".

"זה יהיה עצוב ביותר בכל התחומים", אומר יאיר ורדי, מנכ"ל סוזן דלל בו נערכת החשיפה הבינלאומית למחול. "זה יהיה אסון לאומי לתרבות הישראלית ולייצוא שלה. אנחנו בצרה צרורה. אני מקווה שדברים ישתנו או שמישהו ירים כפפה. העלויות הן אסטרונומיות ואנחנו לא יכולים לממן את זה בעצמנו נדרשת תמיכה של משרד החוץ".

"פרויקט בסדר גודל כזה דורש היערכות מוקדמת מאוד וכולנו כבר עובדים במרץ לקראת החשיפות הקרובות", הוסיפו הפונים במכתב לשר. "ביטולן בשלב הזה יעשה נזק רב הן לנו, המוסדות המפיקים, והן למשרד החוץ על נציגויותיו, וכמובן לתדמית של מדינת ישראל. לפיכך אנו פונים אליך בבקשה בהולה לעשות ככל שביכולתך לשנות את רוע הגזרה ולמצוא את התקציב הנדרש בכדי שנוכל לקיים כסדרן את החשיפות הבינלאומיות".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "בהיעדר תקציבים, פרויקטים מדהימים שלנו, אשר תורמים לשמה הטוב של ישראל ומקדמים את יחסי החוץ שלה, יורדים לטימיון. פרויקט החשיפות הוא פרויקט דגל וגאווה גדולה. לצערנו, הקיצוצים הקשים בתקציב המשרד אינם משאירים כסף לפעולות החשובות ביותר. עצוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ