הרשעת משה איבגי: "אנו שמחות לראות שנעשה קצת צדק"

השחקן והבמאי הורשע הבוקר בביצוע מעשה מגונה על סט צילום ב-2012, וזוכה משני סעיפי אישום נוספים מחמת הספק

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איבגי בבית משפט השלום בחיפה, היום
איבגי בבית משפט השלום בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

בעקבות הרשעתו של השחקן והבמאי משה איבגי במעשה מגונה היום בבית המשפט השלום בחיפה, בענף הקולנוע המקומי מחזקים את ידיהן של המתלוננות. איבגי הורשע במעשה מגונה על סט צילום ב-2012, וזוכה משני סעיפי אישום נוספים מחמת הספק, אבל השופט זיו אריאלי ציין כי הוא מאמין למתלוננות.

"זהו יום עצוב לעולם התרבות. כמי שהובילו את האמנה כנגד הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, עלינו לשמור על התעשייה כמקום נקי מהטרדות, ואנחנו שמחים שבית המשפט אמר את דברו", נכתב בהודעה משותפת שפירסמו איגוד הבמאיות והבמאית, איגוד התסריטאים והפורום הדוקומנטרי. "בהזדמנות זו אנו מחזקים את ידי כל המתלוננות ומעודדים כל אחת ואחד שנפגעים לבוא ולהתלונן".

מפורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל נמסר: "אנו שמחות לראות שנעשה קצת צדק, גם אם באיחור רב. חשובה בעניינו במיוחד הצהרתו של השופט זיו אריאלי כי הוא מאמין לנפגעות – הצהרה שאינה מובנת מאליה באקלים של ימינו. אנו מחבקות את הנפגעות והמתלוננות בפרשה זו, בפרשות אחרות, ובכלל, וחוזרות ומזכירות: אתן לא לבד. פנו אלינו, פנו לאיגודים המקצועיים האחרים, אנחנו פה בשבילכן".

ואילו הודעת שח"ם – ארגון השחקנים בישראל, קבעה: "זהו יום עצוב מחד, שבו אדם בעל זכויות רבות בשח"ם ובתרבות הישראלית מורשע בגין עבירות חמורות כאלו. ומאידך, יש לראות מעשיו בחומרה הנדרשת ולהוקיע התנהגויות מעין אלו. אנו מחזקים את המתלוננות וקוראים לכל השחקניות והשחקנים לא לפחד ולפנות לגורמים הרלוונטיים".

שישה איגודים מקצועיים בענף הקולנוע והטלוויזיה חתמו ב–2016 על אמנה למניעת הטרדות מיניות בתעשייה, שהתאימה את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית לאופייה הייחודי של העבודה בתחום זה. בין היתר אוסרת האמנה קיום מגע לא ראוי ו/או התייחסות משפילה ומבזה בנושא גוף, מחייבת מינוי של ממונה על הטרדות מיניות בכל הפקה, וכוללת הנחיות לצילום של סצינות הכוללות עירום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ