עולם התרבות נערך למגבלות הקורונה: טקס המשואות יתקיים ללא קהל

מטה המאבק של עולם התרבות אמר כי האיסור על התכנסות של יותר ממאה איש הוא "גזירת מוות על תעשיית התרבות המקומית". רגב הודיעה כי המוסדות יתוקצבו כבשגרה

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם תיאטרון הקאמרי בתל אביב. ההצגות הערב בוטלו
אולם תיאטרון הקאמרי בתל אביב. ההצגות הערב בוטלו צילום: תומר אפלבאום

עולם התרבות נערך למגבלות החדשות שאוסרות על התכנסויות של יותר ממאה איש בחלל אחד, עליהן הודיע הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו. משמעות הבשורה היא מכה אנושה לתעשיית התרבות, על ענפי התיאטרון, המוזיקה, הקולנוע והמחול, שלא יוכלו להמשיך ולפעול כרגיל. מטה המאבק של עולם התרבות, האירועים והמופעים מסר הערב בתגובה כי מדובר ב"גזירת מוות על תעשיית התרבות המקומית", שהפסדיה עלולים להגיע לכדי מיליארד שקלים עד סוף חודש אפריל.

"ההנחיות החדשות של משרד הבריאות הן המסמר האחרון בארונו של עולם התרבות והאירועים הישראלי", מסרו נציגי מטה המאבק "אם עד כה קיווינו להתאוששות, כעת ברור לכל עד כמה אנו זקוקים לסיוע ממשלתי וליצירת רשת ביטחון כלכלית לתעשייה כולה. אנו מודאגים באשר לעתידם של אלפי עסקים קטנים ובינוניים ולפרנסתן של מאות אלפי משפחות עובדים בתחום, שלא ברור מה יעלה בגורלן בחודשים הקרובים".

טקס המשואות בהר הרצל בשנה שעברה. השנה יתקיים ללא קהלצילום: ניב אהרונסון

משרד התרבות נערך לפגיעה בעולם התרבות המקומי ונוקט בכמה צעדים אופרטיביים. בפגישת חירום שנערכה הבוקר בין נציגי מטה המאבק לשרת התרבות, מירי רגב, נקבע כי יוכפל התקציב לקרן הסיוע לאמנים וליוצרים במצוקה מסכום של כשני מיליון שקלים לסכום של כארבעה מיליון שקלים. כמו כן תוקם ועדה בין משרדית בראשות מנכ"ל משרד התרבות, עו"ד יוסי שרעבי, בשיתוף עם נציגי משרד הבריאות, נציגי משרד הכלכלה, נציגי משרד האוצר, נציגי השלטון המקומי ונציגי תעשיית התרבות, על מנת לבחון אפשרויות פעולה נוספות נוכח השלכות המשבר.

רגב הצהירה כי אירועי תרבות גדולים לא יבוטלו אלא "יידחו", זאת על מנת לצמצם את התרחבות הפגיעה באנשי התרבות. שרת התרבות הודיעה כי טקס המשואות הממלכתי ייערך השנה לראשונה ללא קהל. "החלטתי כי השנה לראשונה טקס המשואות הממלכתי לנעילת יום הזיכרון ופתיחת אירועי יום העצמאות למדינת ישראל ייערך ללא השתתפות קהל, אלא במתכונת טלוויזיונית, המותאמת לכלל האמצעים הדיגיטליים", מסרה.

בנוסף, נוכח ההגבלות, החליטה השרה על העברת אירועי תרבות נוספים מהמרחב הציבורי למרחב הדיגיטלי, במטרה להבטיח את פרנסתם של האמנים והיוצרים בתעשייה. עוד נמסר כי גופי תרבות הנתמכים מתקציב המשרד, ימשיכו לקבל הזרמה תקציבית כבימי שיגרה.

כמה גופי תרבות הודיעו הערב על ביטול אירועים בימים הקרובים. בתיאטרון הקאמרי בתל אביב ובתיאטרון חיפה על ביטול כל ההצגות הערב ובימים הקרובים. בתיאטרון הבימה ההצגות הערב התקיימו כמתוכנן, ובתיאטרון גשר מסרו כי מחר יקבלו החלטות בהתאם. בפילהרמונית בתל אביב הקונצרט שהיה אמור להתקיים הערב בוטל ברגע האחרון, והקהל נשלח בחזרה לביתו. 

כמו כן, המדיטק בחולון לא יפעל החל ממחר, ורשתות בתי הקולנוע של "סינמה סיטי" ורשת "לב", כמו גם סינמטק תל אביב, הודיעו כי לא ייסגרו את שעריהם אך יקפידו על התקהלות של עד מאה איש באולם וכן ינקטו מדיניות הפרדה של כיסא ריק בין מושב למושב. בבתי הקולנוע הודיעו גם כי יחטאו את האולמות השונים בהם יתבצעו הקרנות ולקוחות שיבקשו זאת, יוכלו להשתמש בג'ל חיטוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ