בימים שבהם ביבי מחלק הוראות לאזרחים, כדאי לראות את הסרטון הזה

במשך תשע דקות עומד השחקן רועי אסף מול המצלמה ומציג את המצב העגום אליו מגיעים עמים בשעת דחק. "רציתי לחשוף את 'המנגנון", הוא אומר. צפו

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי אסף - דמגוגיה
רועי אסף ב"דמגוגיה"
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

בימים שבהם מדינה שלמה ספונה בבתים, עוקבת בחרדה אחר החדשות, וצופה שוב ושוב בנאומיו של ראש הממשלה שמזהיר אותנו לא לצאת מהבית, לא לפגוש חברים, לא ללחוץ ידיים, ואפילו מלמד אותנו איך להשתמש בטישו, תוך כדי שהוא מזכיר את מצבה הכלכלי הנהדר של ישראל - הסאטירה הנושכת של "בורדל טוטאל" נראית רלוונטית מתמיד. המופע "הפסקת אש" אמנם עלה על במות הפרינג' כבר לפני חמש שנים, אבל הסרט הקצר "דמגוגיה" שביים חבר קבוצת התיאטרון הזאת, השחקן רועי אסף, זוכה כאן לחשיפה ראשונה.

הסרט הוא ואן שוט באורך תשע דקות, שמתחיל במונולוג של ראש ממשלה דגול, קוסם כריזמטי עם קווים נרקיסיסטים, שבונה נאום פומפוזי, בומבסטי, כזה שמאיים להתפקע מרוב האדרה עצמית. אסף מגלם מנהיג שתנועותיו מוכרות לנו, שמבנה המשפטים שלו מצלצל לנו מוכר, ומציג נאום מפואר ומלהיב, אבל כזה שעד מהרה נחשפים בו הסדקים, וניסוחיו הבנויים לתלפיות מתבררים כחלולים. זה מצחיק, וזה עצוב, וזה מגוחך, וזה הרסני, אבל זה עובד. והמצלמה שבשלב מסוים עוברת להציץ למתרחש בבתים שאליהם משודר הנאום הזה, מנסה להתחקות אחר ההשפעה הזאת.

"בעולם שמשתנה מול עינינו, בו עמים שלמים נשלטים עכשיו באמצעות המדיה, רציתי לחשוף את 'המנגנון' שמאחורי הנאום הדמגוגי. כיצד אנחנו מהופנטים, מבלי לשים לב אפילו, למה שנאמר לנו ישירות בפרצוף", אומר אסף, שביים וכתב את התסריט יחד עם טלי רגב ונועה מורדוביץ'. "הסרט הוא בעצם סאטירה, שחושפת את המצב העגום שאליו נקלעים לעתים עמים בשעת דחק". 

המופע "הפסקת אש" של "בורדל טוטאל", שממנו לקוח המונולוג שבמרכז הסרט, זכה בפרס הצגת השנה של תיאטרון הפרינג' ורץ בהצלחה במשך חמש שנים במועדון הבארבי ובקאמרי. אסף זכה פעמיים בפרס אופיר לשחקן הטוב ביותר, על הופעותיו בסרטים "המשגיחים" ו"ארץ פצועה". בימים אלה הוא מגייס מימון לסרט באורך מלא שנמצא בפיתוח. את "דמגוגיה" הפיקו רועי אסף, נועה מורדוביץ', יגאל אהובי וקובי מזרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ