המלצת משרד התרבות: מוזיאונים וספריות ישובו לפעול עוד החודש, בתי הקולנוע רק בקיץ

משרד התרבות והספורט פירסם מסמך ובו מפורטת אסטרטגיית יציאה הדרגתית ממשבר הקורונה. פעילות מלאה צפויה להתחדש רק בחגי תשרי. ההקלות יהיו כפופות להנחיית משרד הבריאות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחבת מוזיאון תל אביב ותיאטרון הקאמרי השוממת
נירית אנדרמן

משרד התרבות והספורט ממליץ להחזיר לפעילות כבר בסוף החודש את המוזיאונים והספריות הציבוריות (תוך הגבלת מספר המבקרים), בקיץ להשיב לפעילות בתי קולנוע ומופעי תיאטרון ומחול (עם כמות מוגבלת של קהל), ועד חגי תשרי בספטמבר לחזור לשגרה שבה הקהל ממלא את האולמות. כך עולה ממסמך שבו שוטח מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, את אסטרטגיית המשרד לגבי היציאה ממשבר הקורונה. המסמך הועבר ביום חמישי למשרד ראש הממשלה ולמשרדי האוצר, הבריאות החשב הכללי והמל"ל.

במסמך מבהיר המשרד כי משבר הקורונה גרם לתחומי התרבות והספורט "נזק בל ישוער", וכי כ–150 אלף עובדי התחומים הללו הצטרפו למעגל האבטלה. לצד חשיבותם של שני הענפים להתמודדות המנטלית עם המשבר, מציין המסמך כי "מדובר על מנועי צמיחה כלכליים המניעים תעשייה שלמה בהיקפים של מיליארדים רבים". כל שקל שמשקיעה המדינה בתמיכה בגופי התרבות והספורט, נכתב, מניע פעילות כלכלית ישירה נוספת של יותר מפי ארבעה, גורר פעילות כלכלית אשר תורמת לתל"ג יותר מפי שבעה, ותורם להוצאה הציבורית על תרבות, בידור וספורט בהיקף של יותר מ–60 מיליארד שקל. הנתונים הללו "מבהירים למעלה מכל ספק את חשיבות החזרת פעילות תחומי התרבות והספורט מהבחינה הכלכלית וכמובן מבחינת תרומתם לחוסן החברתי", לשון המסמך.

עוד נכתב, כי על פי מחקר שהזמין המשרד ב–2014, על כל שקל שיוצא על מופע תרבות, יוצא 1.4 שקל נוסף על שירותים נלווים (מסעדות, הסעות ועוד) — הוצאות שמגיעות בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים. על פי הערכה הנתונים דומים גם בתחום הספורט. "כיוון שהמחזור העדכני של גופי התרבות עומד על 2.5 מיליארד שקל, וזה של גופי הספורט על 2.3 מיליארד, יוצא כי לשני התחומים הללו תרומה של כעשרה מיליארד שקל לתוצר", מבהיר המשרד. "כך שהשקעה נכונה בתחומי התרבות והספורט, מלבד זאת שתימנע סגירה של גופים, תגרום הן בצורה ישירה והן בצורה עקיפה לצמיחה בשלל מעגלים היקפיים מלבד אצל הגופים עצמם".

המשרד מציע תוכנית פעולה לחודשים הקרובים הכוללת חזרה הדרגתית לשגרה. בתחום התרבות מוצע שכבר בסוף אפריל יחזרו לפעול בתי ספר לאמנויות (בדיגיטל), מוזיאונים, גלריות ואתרי שימור (קליטת מבקרים בתפוסה של עד 50 אחוז ובהתאם להנחיות משרד הבריאות) וספריות ציבוריות (תוך הגבלת מספר השואלים הנכנסים בו זמנית). כתבי עת, מוסדות ספרות, מוסדות מחקר כללי, מחקר תורני וארכיונים יחזרו לפעילות מלאה, בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

בשלב הבא, בחודשי הקיץ, ממליץ המשרד על החזרת הפעילות ללא קהל או עם קהל מצומצם בכפוף להנחיות משרד הבריאות — בין היתר הקרנות בבתי קולנוע, מופעי מחול, תיאטרון, פסטיבלים, חזרות למופעים ופעילויות קהילתיות ברשויות המקומיות ובמתנ"סים. כמו כן תגובש תוכנית לקידום אירועים שיתקיימו במרחב הציבורי, הענקת שיפוי בגין ירידה בהכנסות של גופי תרבות וספורט, עידוד הפקות זרות בתחום הקולנוע והרחבת פרויקטים של מחשוב ודיגיטציה במוזאונים וארכיוני סרטים. בשלב האחרון, מדובר על החזרה מלאה של הקהל לאולמות לא יאוחר מחגי תשרי.

משרד התרבות מציע לגייס מקורות מימון נוספים לטובת הנעת הפעילות מחדש, ולגבש תוכנית שתאפשר קליטת קהל מרבית בכל אחד מאולמות התרבות השונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ