אביב גפן לנתניהו בהפגנה להצלת התרבות: "בוא ניפגש, אסביר לך על גודל האסון"

בעצרת מחאה שהתקיימה בכיכר רבין הופעל מיצב תאורה לציון 150 אלף אנשי תעשיית התרבות המובטלים. "לאנשים אין מה לאכול - לא נשב בשקט", נאמו מארגני האירוע

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצג התאורה בכיכר רבין, הערב
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

עצרת מחאה התקיימה הערב (חמישי) בכיכר רבין שבתל אביב, בקריאה לשקם את תחום התרבות שנפגע קשות מסגירת המשק בגלל התפשטות וירוס הקורונה. "באתי לקרוא לראש הממשלה להסכים להיפגש איתי דחוף", קרא הזמר אביב גפן, שנאם במקום. "אסביר לו על האסון הגדול שפוקד אותנו. קורה פה אסון גדול".

גפן תיאר את המצב כ"חבל תלייה המתהדק על עולם התרבות". לדבריו, "190 אלף איש יושבים בבית כבר כמעט חודשיים ומרוויחים כמעט אפס. אולי עשרה אחוז מהאמנים יחזיק מעמד. רבים יקרסו ואחריהם הצוותים המקצועיים. נסגרנו ראשונים ועשינו זאת בשקט. השקט שהיה עד עכשיו יהפוך לכאוס ברחובות".

במרכז העצרת, שאירגן מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים תחת הכותרת "לא מכבים את האור על התרבות", הופעל מיצב תאורה שיצר את המספר 150, לציון 150 אלף אנשי תעשיית התרבות המובטלים. 

צילום: עופר וקנין
אמנים בכיכר רבין קוראים לתמיכה באמניםצילום: עופר וקנין

יו"ר איגוד האמרגנים, יוני פיינגולד, פתח את רצף הנאומים במקום בפנייה לראש הממשלה, והצהיר כי "לאנשים אין מה לאכול. כל אחד מחבריי האמנים מפרנס אלפי אנשים. אנו דורשים שתוציאו מחר בבוקר מכרזים, קרן פיצויים. לא נשב בשקט ולא ניתן שיכבו האור על הסקטור שלנו. התחלנו תהליך שלא ייגמר עד שנציל את התחום".

"ראש הממשלה, יש לכם 36 שרים, ותרו רק על ארבעה וכל חבריי פה יוכלו לתת תרבות לעם הזה", אמר מעל במת העצרת יו"ר ארגון אמני ישראל (אמ"י), יעקב מנדל.

צילום: עופר וקנין
מפגינים אוחזים שלטיםצילום: עופר וקנין

כ-2,000 תומכים ואנשי תעשיית התרבות שהגיעו למקום נקראו לשמור על מרחק של שני מטרים זה מזה על פי הוראות משרד הבריאות, ונשאו בידיהם שלטים עם הכיתובים "מכונת הנשמה עכשיו", "שוזרי הפרחים נובלים" ו"ראשונים להיסגר אחרונים לקום". רבים צירפו את חתימותיהם לעצומה שהתפרסמה לפני יומיים, ובה דורשים אנשי תרבות מראש הממשלה "תוכנית כלכלית הגונה ומיידית המבוססת על מענקי חירום ועל הזרמה של תקציבים למכרזים, כדי לחלץ את תעשיית התרבות והאירועים ולהצילה מקריסה".

ההפגנה הערב היתה מסודרת פחות מאשר הפגנת השמאל בשבוע שעבר, ואירעו בה רגעים של התקהלות. מדוברות המשטרה נמסר כי "בניגוד לפרסומים שגויים, מרבית המשתתפים הקפידו על הכללים וההנחיות. המארגנים פעלו בהתאם למוסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ