הפגנה ברחבי הארץ של מובטלי מוסדות התרבות: "התרבות היא המרפא לנפש"

העובדים התכנסו למפגן במוסדותיהם הסגורים, עם השלטים: "די לדיבורים! אין מתווה חזרה לתרבות". לטענת פורום מוסדות התרבות, המאגד מאות גופים נתמכים, המתווה שהציע משרד התרבות אינו ריאלי, וזה שהם עצמם הציעו — לא נדון כלל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת מובטלי ענף התרבות, היום. "אנחנו עומדים מול שוקת שבורה"
מחאת מובטלי ענף התרבות בתיאטרון הקאמרי, היום. "אנחנו עומדים מול שוקת שבורה"צילום: מוטי מילרוד

מאות עובדים מובטלים של מוסדות תרבות התכנסו היום (שלישי) בצהריים ברחבי הארץ למפגן מחאה על המצב שאליו נקלע תחום התרבות במשבר הקורונה. שחקנים, רקדנים, תלמידי בתי ספר למשחק, ועובדים של פסטיבלים ומוסדות תרבות בתחומי הקולנוע, המוזיקה, התיאטרון, המחול, המוזיאונים ועוד — התכנסו במקומות העבודה הסגורים שלהם, תחת הכותרת "די לדיבורים! אין מתווה חזרה לתרבות". הם עלו על הבמות בלבוש שחור עם השלטים: "אסור להשאיר את המוזיאון/מסך/במה הזו ריקה".

בתיאטרון הקאמרי בתל אביב התייצבו עשרות שחקנים ועובדים ועלו על הבמה בלבוש שחור. שחקן התיאטרון דרור קרן ומזל קטי מלכה, מנהלת הצגות בקאמרי, הקריאו: "150 אלף איש ומשפחות שנותרו בלי אופק, כולם עומדים מאחורי השחקנים שעל הבמה. מיליוני צופים בשנה ממלאים ערב ערב את האולמות. ועבורם תרבות היא אופק, אוויר, חמצן. אנחנו לא צורכים תרבות אנחנו צריכים תרבות. תרבות היא לא מותרות. כעת כשהמשק חוזר לפעילות אנו אנשי התרבות משותקים. לא יודעים איך ומתי נחזור לעבוד ואנחנו עומדים מול שוקת שבורה, הצהרות ריקות ומתווים מעורפלים שאינם מאפשרים את חזרתנו למעגל העבודה. הממשלה דוחקת את התרבות הצדה. זו אינה החשכה זמנית של מסך או אולם אלא החשכת התרבות על המדינה". 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הודיעה הבוקר כי החל מ–14 ביוני אפשר יהיה לפתוח בהדרגה לקהל את אולמות התרבות — אולמות קולנוע, תיאטראות והיכלי תרבות. אבל במוסדות התרבות טוענים כי מדובר במצג שווא. "בהתאם להבנות שהושגו, הושבת הקהל באולם תתבצע תוך שמירה על מרחק של שני כיסאות בין אדם לאדם, ותתאפשר תפוסת קהל בהתאם לגודל האולם", מסרה השרה. ואולם בפורום מוסדות תרבות ואמנות מיהרו להבהיר: "נכון לרגע זה אין מתווה לחזרת מוסדות התרבות לפעילות. הצהרת השרה, בדומה להצהרות קודמות שניתנו, יוצרת מצג שווא כאילו יש מתווה מסודר לחזרת מוסדות התרבות לפעילות. ולצערנו, אין שום תוכנית אמיתית מאחורי ההצהרה הזאת.

פורום מוסדות תרבות ואמנות בישראל, שאירגן את האירוע, הבהירו כי המחאה מתקיימת "במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את גרירת הרגליים של משרד התרבות בכל הנוגע לגיבוש מתווה תפעולי וכלכלי שימנע פשיטת רגל של מוסדות התרבות, הסגורים כבר שלושה חודשים, עם הפסד הכנסות של 400 מיליון שקלים". בפורום הבהירו שלפי נתוני משרד התרבות, סקטור התרבות תורם מדי שנה לתל"ג כ–63 מיליארד שקלים, אבל כרגע יותר מ–150 אלף עובדי מגזר התרבות נותרו מחוסרי פרנסה ולא ברור מתי יוכלו לשוב לעבודה.

המחאה באופרה הישראלית

"נכון לעכשיו לא ניתן לפתוח מוזיאונים, תיאטראות, אולמות קונצרטים, מופעי מחול, סינמטקים ובתי ספר לאמנויות, מאחר שלא ניתנו עד כה הנחיות ברורות כיצד לעשות זאת. שאלות דוגמת מה התפוסה המותרת, מה מותר לעשות על הבמות, כיצד מקיימים חזרות תחת מגבלת 2 מטר, ועוד רבות נוספות", מסרו מארגני המחאה. "יתרה מזאת, המוסדות נדרשים לפתוח בתפוסות של 35–40 אחוז, שיובילו אותם תוך זמן קצר לפשיטת רגל כלכלית".

פורום המוסדות הציע לפני כמה שבועות למשרדי הממשלה מתווה מטעמו לחזרה לשגרה, אך זה לדבריו נותר עד כה "ללא מענה וללא דיון מעמיק בנושא. הפורום מצפה ממשרד התרבות שייצג את המוסדות מול משרדי הממשלה, ימלא את תפקידו ויוביל להידברות ולפתרון מיידי".

השחקן שמואל וילוז'ני התייחס להודעת שרת התרבות מהבוקר על חזרת אולמות התרבות לפעילות בחודש הבא, ואמר ל"הארץ": "מדברים איתנו עכשיו על חזרה לשגרה, אבל איך? מה התנאים? כשהורידו עלינו את השאלטר זה היה בבת אחת, לא היה מתווה כניסה לסיפור הזה, אבל עכשיו מדברים איתנו על מתווה הדרגתי, על חזרה מדורגת. אבל צריך להבין שאם לא יהיה כסף לא תהיה תרבות. כפי שידענו לשאת על כפיים את צוותי הרפואה, ובצדק, צריך להבין שהתרבות היא המרפא לנפש". 

גם כלת פרס ישראל והגברת הראשונה של התיאטרון, ליא קניג, התייצבה למחות יחד עם חבריה לתיאטרון הלאומי הבימה אחרי שבחודשים האחרונים הקשיבה להוראות ונשארה בבית. ״אני יושבת עכשיו הרבה מול הטלוויזיה ושומעת מה מדברים ומדברים על צורך של כל מיני דברים שצריך לפתוח כמו חנויות שאני שמחה שייפתחו, אבל לא שמעתי פעם אחת שמישהו קם ואמר 'מה קורה עם התרבות שלנו?' התרבות שלנו, לא רק התיאטרון, גם המוזיקה והקונצרטים והכל. בכל השנים ובכל המצבים תרבות תמיד עזרה, צצה וליוותה את כל האירועים. אפילו במחנות הריכוז היה מלא תיאטרון ומוזיקה, עד היום מזכירים את זה".

דני וייס, מנכ״ל המדיטק בחולון ויו״ר פורום מוסדות תרבות בישראל מסר: "אחרי שלושה חודשים ללא הכנסות מצפים ממוסדות התרבות לקפוץ ראש לבריכה ריקה. אין עדיין שום מסלול המסביר איך יימנעו המוסדות מקריסה כלכלית בחודשים הארוכים שבהם יעבדו בהפסד. עד כה ניתנו המון הצהרות ואפס מעשים. במידה שלא תהיה התקדמות בימים הקרובים להבנה כיצד לפתוח את מוסדות התרבות בצורה אחראית ומהיכן יגיע המימון להפעלתם — לא נוכל לפתוח באמצע מאי או באמצע יוני". 

השחקן רועי אסף אמר ל"הארץ": "זה אירוני שדווקא היום הולכים להשביע ממשלה כאת בזבזנית, עם עשרות שרים וסגני שרים, בעוד שאוכלוסייה שלמה נמצאת במשבר כל כך גדול. צריך לפצות את ענף התרבות על כל התקופה הזאת, אחרת יהיה קשה מאוד". 

רוב ההפגנות שהתקיימו בשבועות האחרונים במחאה על המשבר בענף התרבות, נערכו על ידי הגופים המסחריים והעצמאיים. לעומתם, פורום מוסדות התרבות שמארגן את ההפגנה היום מייצג את מאות הגופים הנתמכים על ידי משרד התרבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ