בג"ץ ביטל את תמריץ רגב למוסדות תרבות על הופעה בהתנחלויות

השופטים קיבלו את העתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח. בפסק דין נטען כי התיקון שהוסיפה השרה למבחני התמיכה של משרד התרבות אינו חוקי ופוגע בזכות לשוויון

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה מירי רגב
נירית אנדרמן

רגע לפני שהיא עוזבת את תפקידה, הורה בג"ץ לפסול את אחד ההישגים הפוליטיים הבולטים ומעוררי המחלוקת ביותר שהשיגה מירי רגב כשרת התרבות.

היום (רביעי) הורה בית המשפט העליון לבטל את התמריץ למוסדות תרבות על הופעה בהתנחלויות – תיקון שהכניסה רגב במבחני התמיכה. בפסק דין שניתן בעתירה שהגישו עורכי הדין דן יקיר ויונתן ברמן מהאגודה לזכויות האזרח ב-2016 נגד שרת התרבות, נטען כי התיקון שהתווסף למבחני התמיכה של משרדה – אשר מתמרץ מוסדות תרבות על הופעות בהתנחלויות – אינו חוקי ופוגע בזכות לשוויון, בחופש המצפון ובחופש הביטוי. תיקון זה, נטען בעתירה, הוא התערבות פוליטית פסולה במבחני התמיכה.

בג"ץ דחה את התביעה לפסול סעיף נוסף שהכניסה רגב למבחני התמיכה, המחייב הטלת קנס על מוסד תרבות שיסרב להופיע בהנחלויות. זאת כיוון שעד כה לא נקנס אף מוסד שסירב להופיע. כמו כן, בג"ץ פסק לטובת העותרת תשלום הוצאות משפט בסך 25 אלף שקל.

בג"ץ הכריע ברוב דעות של השופט חנן מלצר ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, נגד דעתו החולקת של השופט דוד מינץ. בין היתר נקבע בפסק הדין כי למוסדות תרבות שמורה הזכות לסרב להופיע בהתנחלויות. "הימנעות של מוסד תרבות מלהופיע באזור הנתון למחלוקת רחבה בציבור היא פעילות אשר נושאת עמה ביטוי, וביטוי כזה – ראוי להגנה", כתב השופט מלצר. עוד נכתב בפסק הדין: "הזכות לחופש הביטוי מטילה על הרשות את החובה לא להפלות בין אנשים, או מוסדות על רקע של ביטוי עמדותיהם ודורשת ממנה לשמור על ניטרליות".

סעיף הבונוס, כלומר התמריץ הניתן למוסדות על הופעה בהתנחלויות, פוגע בעקרון השוויון וגם בחופש הביטוי ובחופש לביטוי אמנותי, קבע השופט מלצר. "סעיף זה יש בו, מעבר לפגיעה בשוויון, גם פגיעה שאינה מוצדקת בזכות לחופש הביטוי של מוסדות התרבות, אשר תקציבם ייגרע ביחס למוסדות אחרים, בשל דרך התנהלותם הפסיבית", כתב. עוד ציין כי הסעיף הזה מתעלם מהדרישה כי הממשלה, או שריה, "לא ינסו לבצר באמצעות 'חופש המימון', במישרין או בעקיפין, את תפיסות הגורמים הפוליטיים המרכיבים את הממשלה ולהבטיח את המשך שלטונם".

בעקבות זאת החליט בג"ץ להורות על ביטול סעיף הבונוס מעתה והלאה. עם זאת, מוסדות תרבות שזכו בעבר ביתרון תקציבי מכוח סעיף זה, לא יידרשו להשיב את הסכומים שקיבלו. "הטעם להשקפתי זו נעוץ בכך שביטול רטרואקטיבי של סעיף הבונוס, אשר יגרור השבה של הסכומים שניתנו מכוחו, עלול לפגוע במוסדות התרבות שקיבלו בעבר כספים מכוח סעיף הבונוס וסביר להניח שהסתמכו על כספים אלו כחלק מתחשיביהם הכלכליים", הסביר השופט מלצר.

עו"ד דן יקיר מסר בתגובה: "בחמש השנים האחרונות עמדה האגודה לזכויות האזרח על המשמר ובלמה שוב ושוב את ניסיונות שרת התרבות להטיל צנזורה על מוסדות תרבות שלא התיישרו בהתאם לאידיאולוגיה של השלטון ולפגוע במימון שלהם. פסק הדין העקרוני והחשוב של בג"ץ קובע שאין בסיס לטענה של השרה רגב, כאילו מתן בונוס למוסדות תרבות שמופיעים בהתנחלויות בא לשרת 'פריפריה חברתית'. זהו אקורד סיום ראוי וחשוב לכהונתה של שרת התרבות היוצאת. אנחנו מקווים ששר התרבות הנכנס ידאג לא רק לשיקום הכלכלי של מוסדות התרבות, אלא גם לשיקום החירות האמנותית שלהם".

השרה רגב מסרה בתגובה: "בג"צ הכריע: אין חרמות! תושבי יהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ב'. בג"צ הוכיח הבוקר שהמדיניות שלי למניעת הדרת תושבי יהודה ושומרון, ותעדוף הפריפריה נכונה ומוצדקת, ומדיניות הפחתת התמיכתה למוסדות התרבות שידירו רגליהם משטחי יהודה ושומרון ומהפריפריה לא נפסלה.

"החלטת בג"צ הבוקר היא פינאלה מוצלח למדיניות שהובלתי במשרד התרבות והספורט לצדק תרבותי, על אפם וחמתם של אלו שנמנעו מ'לכתת רגליהם' ליהודה, שומרון והפריפריה הגיאוגרפית לאורכה ורוחבה של מדינת ישראל. ההחלטה לפסול את התמריץ למוסדות המגיעים ליהודה ושומרון מאכזבת לאור העובדה שבמשך שנים תושבי יהודה ושומרון הודרו ונימנעו מהם תקציבים".

ראש מועצת בקעת הירדן ויו''ר מועצת יש"ע, דויד אלחייני, מסר כי "החלטת בג"ץ מונעת על ידי הנרטיב של השמאל והיא פוגעת בצורה אנושה בהתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. התרבות היא נחלתם של כלל תושבי ישראל ללא הבדל מיקום גיאוגרפי וכנראה שופטי בגץ החליטו שלא מגיעה לתושבים שלנו תרבות. החלת הריבונות תשים קץ להפלייה בין אזרחי המדינה״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ