"גזר דין מוות": האמנים העצמאים דוחים את מתווה משרד התרבות

מוסדות התרבות הנתמכים בירכו אתמול על המתווה, אבל הגופים והעובדים העצמאיים הודיעו הבוקר כי המתווה הממשלתי יותיר רבבות מובטלים וכי הענף יחזור לפעולה על פי מתווה עצמאי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסיבת עיתונאים
מסיבת העיתונאים של מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים, הבוקרצילום: ללא קרדיט

תעשיית התרבות והאירועים העצמאית הודיעה הבוקר (שני) כי היא דוחה את המתווה הממשלתי לחזרת הענף לשגרה, והצהירה כי הענף ישוב לפעול ב–14 ביוני על פי מתווה עצמאי. "אנו לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות שנכתב ללא כל הבנה של התעשייה ומותיר רבבות ללא פרנסה. אנו נפתח את כל התעשייה על פי מתווה אחראי ומקיף משלנו", הודיע מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים במסיבת עיתונאים שערך הבוקר בתל אביב.

על פי מתווה חזרת התרבות לשגרה שהציגו אתמול שר התרבות והספורט חילי טרופר ושר הבריאות יולי אדלשטיין, ב–14 ביוני יותר לחזור לקיים הופעות באולמות בתפוסה של עד 75 אחוז, תוך שמירה על ריחוק ועטיית מסיכות. נקבע כי רכישת הכרטיסים תתבצע באופן מקוון בלבד, כל מי שירכשו כרטיסים יחד יוכלו לשבת יחד במעין "קפסולה" ובין הקפסולות תהיה הפרדה של כיסא אחד. עוד נקבע כי במופעים לא יהיו הפסקות, מדידת חום תבוצע בכניסה למתחם, ובמקרים שבהם תפוסת 75 אחוז באולם משמעותה יותר מ–500 איש, יידרש אישור של משרדי התרבות והבריאות לצורך קיום המופע.

פורום מוסדות התרבות, המייצג יותר מ–100 גופים הנתמכים על ידי משרד התרבות, בירך אמש על המתווה אולם הזכיר את הצורך במתווה כלכלי שיסייע למוסדות תרבות שנפגעו ממשבר הקורונה. לעומתו, מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים, שמייצג את הגורמים העצמאיים בשוק התרבות, אלה שאינם נהנים מתמיכה ממשלתית (אירועים כגון כנסים, מרתונים, תערוכות ופסטיבלים, ובעלי מקצוע כמו סאונדמנים, טכנאי במה וכד'), דחה את המתווה הממשלתי והציג רשימה של מופעים ואירועים המתוכננים לחודשי הקיץ.

המתווה העצמאי כולל גם אירועי חוצות שנעדרו מן המתווה הממשלתי, ולא רק למופעים המתקיימים באולמות. לפי המתווה העצמאי אפשר יהיה לקיים מופעים ואירועים בתפוסת קהל של עד 85 אחוז מן הכמות המאושרת ברישוי, המארגנים יבצעו רישום והצהרת בריאות של כל הנכנסים לאירוע, ימדדו חום לכל הנכנסים, יציבו עמדות לחיטוי ידיים בהתאם לכמות הקהל ויתגברו את הניקיון, וכן יציבו שילוט שיבהיר את הנחיות משרד הבריאות למשתתפים.

"המתווה שיצא הוא רק כותרת, בפועל הוא מותיר רבים בתעשייה ללא כל פרנסה ועבודה. עונת האירועים, המופעים והתרבות של 2020 תיפתח באופן רשמי ב–14 ביוני. 150 אלף איש יחזרו לעבוד ולהתפרנס בהתאם להבטחתו של ראש הממשלה נתניהו ללא הגבלות ותחת כיפת השמים. נשמור על בריאות הציבור לפי הוראות ברורות ונחזיר את השפיות לציבור", אמר במסיבת העיתונאים יו"ר איגוד המפיקים והאמרגנים, יוני פיינגולד.

הדוברים מחו בין היתר על כך שהמתווה הממשלתי התייחס רק למופעים באולמות, ולא התיר חזרת אירועי תרבות בשטחים פתוחים. "הוצאתי 1,000 איש לחל"ת, והמתווה שיצא אמש אפילו לא מתייחס לאירועים גדולים תחת כיפת השמים. המתווה יצא ללא כל התייעצות עם נציגינו, ומיהרו להוציא מתווה לא ריאלי ולא אחראי", אמר רועי שוורץ, מפיק פסטיבלים ואירועים והבעלים של "הפורום". לינדה אביטן, המנהלת חברה לשירותי הגברה ותאורה למופעים, הוסיפה: "המתווה שיצא הוא גזר דין מוות לעובדי הענף, עם מתווה כזה לא יכולים לשלם לעובדים, נתנו פלסטר לתעשייה שזקוקה לניתוח מעקפים. אנחנו שקופים עדיין. מתווה כותבים עם אנשי התעשייה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ