200 מיליון שקלים יוקצו לאישוש ענף התרבות ממשבר הקורונה

חבילת הסיוע לענף שניסחו הערב שרי האוצר והתרבות, ישראל כ"ץ וחילי טרופר, תכלול גם תקצוב גבוה למוסדות שישיבו עובדים מחל"ת ולקרן לסיוע לאמנים במצוקה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת מובטלי ענף התרבות, היום. "אנחנו עומדים מול שוקת שבורה"
מחאת מובטלי ענף התרבות בתיאטרון הקאמרי, היום. "אנחנו עומדים מול שוקת שבורה"צילום: מוטי מילרוד

שרי האוצר והתרבות, ישראל כ"ץ וחילי טרופר סיכמו הערב (שלישי) על חבילת סיוע למוסדות תרבות בסך 200 מיליון שקל. עוד במסגרת הניסיונות לאושש את התחום ממשבר הקורונה, סוכם על תגבור קרן הסיוע לאמנים במצוקה וסיוע לתעשיית הקולנוע והוצאת קול קורא לעידוד להפקות מסחריות.

בתום פגישה שהתקיימה עם נציגי עולם התרבות סוכם על חבילת סיוע הכוללת בין היתר פרסום מבחני תמיכה ייעודים לטובת תגבור משמעותי של תקציבי מוסדות התרבות, עידוד התייעלות ואיחוד בין מוסדות, וכן תמרוץ רשויות מקומיות להגדיל את השתתפותן בתקציב המוסדות. מבחני התמיכה, היינו הקריטריונים שעל פיהם יחושב תקציב המוסד שייצא מכיס המדינה, יתנו עדיפות לגופים עם הכנסות עצמיות גבוהות ולכאלה אשר יחייבו החזרת עובדים לפעילות.

שר התרבות הנכנס, חילי טרופר. ניסח את תוכנית השיקום עם שר הבריאות ישראל כ"ץצילום: ינאי יחיאל

תקציב מוסדות התרבות המקצועיים יכלול גם תוספות חד פעמיות כמו אלה שניתנו בשנה קודמת, וכן הלוואות במסגרת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בסיכון גבוה, הבטחת השלמת הפקות קולנוע קיימות לנוכח הנחיות משרד הבריאות והכפלת הקרן לסיוע לאמנים במצוקה.

כמו כן הוחלט על הוצאת קול קורא לעידוד הפקות בתחום התרבות המסחרית והפנאי, בשיתוף הרשויות המקומיות.

צעדים אלו מתווספים לצעדים הרוחביים בתוכנית הסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה, הכוללים הוצאת העובדים לחל"ת ללא ניצול ימי החופשה, מענק עצמאיים בשתי פעימות, מענק בעבור אובדן הכנסות והוצאות קבועות או פעימת מענק שלישית, פטור מארנונה לשלושה חודשים, ודחיית תשלומים ואגרות.

בפורום מוסדות תרבות ואמנות ובשח"ם (ארגון השחקנים) בירכו הערב על ההסכם. בפורום מוסדות תרבות הבהירו כי בנוסף לפיצוי שיקבלו מוסדות בהתאם לגודל מרכיב ההכנסה העצמית שלהם, הם צורפו למתווה הפיצוי להחזרת עובדים מחופשה ללא תשלום, כך שהמוסדות יקבלו פיצוי בסך 7,500 שקל לכל עובד שיחזור לעבודה החל מתחילת החודש. כמו כן, מוסדות התרבות והאמנות יקבלו תמיכות בשנת 2020 בהיקף זהה לתמיכות של שנת 2019. בהודעה מטעם הפורום נמסר כי "אנו חשים כי זו הפעם הראשונה ששר אוצר ושר תרבות מכירים בחשיבותו של מגזר התרבות ובתרומתו לחיי הכלכלה והחברה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ