עימותים עם שוטרים בהפגנת העובדים העצמאים בתחום התרבות מול משרד רה"מ

מטה המאבק של העובדים שאינם נתמכים על ידי המדינה מקיים בשעה זאת הפגנה בירושלים. השחקן עומר זמרי נעצר, שני מפגינים נוספים עוכבו לחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפגינים בכניסה לירושלים, היום

יותר מ–60 משאיות חסמו הבוקר (רביעי) את הכניסה לירושלים בכביש 1 באזור שער הגיא כחלק מההפגנות מטה המאבק של עולם התרבות והאירועים. המפגינים נסעו באטיות מופגנת לעבר משרד האוצר, שם החלה הפגנה בשעה 10:00, ועומסי תנועה נוצרו באזור. לפני שעה קלה חסמו המפגינים את הגישה לקרית הממשלה ולאחר מכן גם את הכניסה למשרד האוצר. במקום הוצבו מכשיר הנשמה ומיטות אשפוז והמפגינים קראו: "הנשמה או מלחמה".

לאחר שבוטלה פגישה בין ראשי המאבק לבין מנכ"ל משרד ראש הממשלה, התפרעו המפגינים וניסו לפרוץ את מחסום המשטרה במקום. המשטרה עיכבה לחקירה שניים מן המפגינים מול משרד ראש הממשלה, והשחקן עומר זמרי נעצר. המפיק ג'קי בכר התמוטט בזמן העימותים, ופונה להדסה עין כרם.

מטה המאבק מייצג את העובדים העצמאים של תחום התרבות ואת המוסדות שאינם נתמכים על ידי המדינה. לאחר שהממשלה פירסמה מתווה פיצויים למוסדות הנתמכים אבל עדיין לא החליטה אם וכיצד יפוצו העצמאים בתחום התרבות, הכריזו ראשי המאבק על "שבוע זעם".

המפגינים קראו היום לפרסם מתווה לפיצוי התעשייה, שקרסה כלכלית בגלל משבר הקורונה. מופעי תרבות והופעות היו אמורים להתחדש ב–14 ביוני, אלא שבשל העלייה בתחלואה בקורונה, הוחלט בראשית השבוע לדחות את החזרה לפעילות בשבוע לפחות. "חסימת הכבישים וההפגנה באות בגלל הזנחת התעשייה שקרסה בחודשים האחרונים על ידי המדינה שממשיכה להתעלם ממצבם הקשה של 200 אלף עובדי התעשייה", נמסר הבוקר ממטה המאבק.

רמי בז'ה, מפיק וממובילי המחאה: "אנחנו זועקים היום לשר האוצר, כל עוד אין לנו יכולת לחזור ולהתפרנס זו מחויבות של הממשלה, כמו בכל העולם, להזרים כסף ממשלתי לקיום הבסיסי שלנו. חמצן לא נקבל מהם בזמן הקרוב, הגיע זמן מלחמה".

הפגנת מטה המחאה מול משרד האוצר, היום בירושלים

בראשית החודש התקיימה מחאה דומה מול בית ראש הממשלה לאחר שבעליו של מועדון "בארבי" בתל אביב, שאול מזרחי, פתח בשביתת רעב במחאה על מצב עולם התרבות בכלל והמוזיקה בפרט. במשך ארבעה ימים הגיעו למקום מוזיקאים רבים ובעלי מועדונים, ולבסוף הסתיימה מחאתו לאחר שהושגו הבנות על פתיחה מחודשת. מחאה מול קרית הממשלה בירושלים ממשיך לפעול מאהל המחאה של עובדי התעשייה.

אתמול, לאחר ההודעה על דחיית החזרה לשגרה, אמר מזרחי ל"הארץ" כי "בארבי" ייפתח ב–17 ביוני, אך כאולם אירועים. "בממשלה הודיעו שהם רק יקחו החלטה חדשה ב–21 לחודש ולהופעות צריך זמן להתארגן, צריך זמן למכור כרטיסים, זה לא שאני יכול להתארגן מהיום למחר", אמר מזרחי. "אין מתווה יציאה חכם ונבון וכתוצאה מזה, אנחנו ב–17 לחודש החלטנו לבקש להיות אולם אירועים. עשינו קול קורא בציבור לזוג שרוצה להתחתן, והם קיבלו מאיתנו אולם וקיבלו מאיתנו מופע של דודו טסה". את החתונה ינהל הזמר רמי פורטיס.

במקביל למחאת העובדים העצמאים של תחום התרבות, מספר ארגונים פנו אתמול לשר התרבות חילי טרופר בדרישה להתיר את פתיחתם של אולמות קטנים, של עד 300 איש, במועד המקורי. "אנחנו מבינים את המצב המורכב ואת החשש מפני הדבקות נוספות", ציינו במכתבם נציגי שח"ם (איגוד השחקנים בישראל), איגוד במאי התיאטרון בישראל, עמותת הכוריאוגרפים ועוד.

כפי שניתן אישור לתפילות בבתי כנסת ולחתונות, כתבו, יש להתיר פתיחת אולמות תרבות קטנים. "ברוב המוחלט של מרכזי הפרינג' והאולמות הקטנים מדובר בתפוסה מלאה של עד 150 מקומות. בהתאם להוראות שניתנו, אין סיבה לא לאפשר חזרה לעבודה במקרים הללו בהתאם למגבלות. הקהל צמא לתרבות, וזכותו של הציבור לחזור לצרוך תרבות", צוין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ