שני עצורים בהפגנת תעשיית התרבות: "נתניהו, נהג כבן תרבות. דאג לנו!"

אלפי אמנים ועובדים מעולם התרבות והאירועים, שאינם נתמכים על ידי המדינה, הפגינו היום מול משרד האוצר בדרישה למתווה פיצויים לתעשייה שמושבתת יותר משלושה חודשים. עימותים החלו בין מפגינים לשוטרים

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תעשיית התרבות בירושלים, היום
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

אחרי שורה של הפגנות ואירועי מחאה שקיימו בשבועות האחרונים, התרכזו היום (שני) אלפי אמנים ועובדי תעשיית התרבות והאירועים הלא מסובסדת ל"הפגנת זעם", כדבריהם, מול משרד האוצר. המפגינים מחו נגד הממשלה שאינה מאפשרת חזרה לשגרה של עולם התרבות, ונגד היעדר מתווה לפיצוי התעשייה שמושבתת כבר יותר משלושה חודשים, על כ-150 אלף עובדיה. ההפגנה החלה בזמן שוועדת הקורונה של הכנסת, בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד), התכנסה לדון במצבה של תעשיית התרבות והאירועים. 

עם סיום המחאה, החלו עימותים בין מפגינים לשוטרים. לפי דוברות משטרת ירושלים, חלק מהמפגינים ניסו לחסום את צומת רבין/קפלן (סינמה סיטי) ולשבש את התנועה. שני מפגינים נעצרו בגין הפרת הסדר הציבורי.

"אני כאן כי אני דואגת לכל האנשים שעובדים מאחורי הקלעים של עולם התרבות והמוזיקה, שזה הנשמה של כולנו", אמרה הזמרת ריטה, אחת הדוברות בהפגנה. "לכל אחד מהם יש משפחה וילדים לפרנס, אני מקווה שקולנו יהדהד ויביא לשינוי ולפתרון מהיר, ויציל את תעשיית המוזיקה ואת העולם הזה שהוא הרוח של כולנו". הקומיקאי ישראל קטורזה פנה לשר האוצר ישראל כץ ולראש הממשלה בנימין נתניהו והאיץ בהם לבוא ולדבר עם משתתפי ההפגנה. "רדו עכשיו ממשרדיכם, בואו לכאן ודברו עם האנשים שצריכים את עזרתכם", קרא.

השחקן אבי גרייניק פנה מעל הבמה לנתניהו. "אני נושא את עיניי אליך כמבוגר האחראי ודורש ממך להתנהג כלפי אזרחים משלמי מסים בצורה מכבדת ולא בהתעלמות משפילה. היום אנחנו דורשים את מה שמגיע לנו – פיצוי לטובת אחיי ואחיותיי לצרה שכבר היום, כרגע, נגמר להם הכסף כדי לקנות אוכל (...) ניהול המשבר שלך החזיר את רוב הישראלים למעגל המשק. אפילו מסעדות ואולמות שמחה חזרו לעבוד ולהתקהל. אני שייך לאותם עצמאים שמסיבות הזויות ובטח לא מנומקות, לא חזרו לעבוד".

עימותים בהפגנה בירושלים, היום. "כל המשק חוזר לפעילות ורק עולם התרבות נשאר סגור"צילום: אוהד צויגנברג
מפגינים בירושלים, היום. הזמר ישי לוי: "ממשלת ישראל, אין לך רגש?"צילום: אוהד צויגנברג

גרייניק, שנאם מטעם ארגון השחקנים (שח"ם), קרא לנתניהו להציע פתרון כלכלי צודק לבעיה. "נהג כבן תרבות. דאג לנו! היה המבוגר האחראי של העצמאים במדינה שאתה מנהיג, אל תיתן לנו הרגשה שאנחנו הערת שוליים בפוליטיקה שלך". הזמר ישי לוי הוסיף: "ממשלת ישראל, אין לך רגש? מאחורי עומדים עשרות אנשי צוות, אנשים טובים שפשוט אין להם מה לאכול". 

בסיום הדיון בוועדת הקורונה אמרה ח"כ שאשא ביטון כי "יש לאשר במיידית מתווה להחזרת פעילות התרבות על כל גווניה. תרבות אינה מותרות וגם היא חשובה לבריאות הציבור. אמשיך להפעיל לחץ להצגת המתווה לפתיחת תעשיית התרבות ואישורו בקבינט הקורונה". שאשא ביטון הוסיפה כי "אין הגיון למניעת היתר להחזרת אירועי התרבות בעוד יש אירועים שמתקיימים בהשתתפות 250 אנשים. צריך שיהיה רעיון מסדר אחיד עם הנחיות ברורות לכלל האירועים, אחרת נאבד את הציבור שאינו מבין את ההיגיון מאחורי הדברים. עולם התרבות הוא מחולל צמיחה בכלכלה הישראלית ועלינו להחזיר את אלפי העוסקים במלאכה לפעילות".

ההפגנה בירושלים, היום. "אני מקווה שקולנו יהדהד ויביא לשינוי", קראה ריטהצילום: אוהד צויגנברג
הפגנת תעשיית התרבות בירושלים, היום צילום: אוהד צויגנברג

משח"ם נמסר לקראת ההפגנה: "כל המשק חוזר לפעילות ורק עולם התרבות, שיודע להתאים את עצמו למציאות משתנה, נשאר סגור. מה שונה בית כנסת מהצגת פרינג'? מה ההבדל בין אירוע חתונה להצגת תיאטרון? החלטה להשאיר את עולם התרבות סגור – יש בה ריח פוליטי". הארגון דרש פיצוי כספי לעצמאים עד שישובו להתפרנס, תוספת ימי אבטלה וחזרה מלאה לשגרה של עולם התרבות.

בשבוע שעבר קיים מטה המאבק של עולם התרבות והאירועים הפגנה דומה מול משרד האוצר. המשטרה עיכבה לחקירה שניים מן המפגינים מול משרד ראש הממשלה ואחד נעצר. המפיק ג'קי בכר התמוטט בזמן העימותים, ופונה להדסה עין כרם. אז כמו היום, קראו המפגינים לפרסם מתווה לפיצוי התעשייה, שקרסה כלכלית בגלל משבר הקורונה. מופעי תרבות והופעות היו אמורים להתחדש ב-14 ביוני, אלא שבשל העלייה בתחלואה בקורונה, הוחלט לדחות את החזרה לפעילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ