עשרות מפגינים מעולם האירועים והתרבות חסמו את הגישה למשרד האוצר

המאבק של עולם התרבות והאירועים נמשך עם הפגנה נוספת בירושלים. המוחים דורשים חזרה מיידית של כל הענף לשוק התעסוקה והסדרת פיצוי כספי לכ-150 אלף עובדים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת אנשי תעשיית התרבות והאירועים מול משרד האוצר בירושלים
נירית אנדרמן

למרות ההיתר הממשלתי שניתן בסוף השבוע לחזור ולקיים אירועי תרבות עד 250 איש, מחאת עולם האירועים והתרבות נמשכת. אנשי הענף התקבצו הבוקר (שני) להפגנה בכניסה למשרדי הממשלה בירושלים, חסמו את הגישה לבניין משרד האוצר וסירבו לבקשת המשטרה להתפנות מן המקום. המפגינים מוחים על כך שחלק גדול מן הענף עדיין מושבת בגלל מגבלות משרד הבריאות, ועל כך שהמדינה טרם הסדירה את הפיצוי הכספי לתעשייה שלמה המושבתת כבר יותר משלושה חודשים בגלל משבר הקורונה.

זה כמה שבועות שמטה המאבק של עולם התרבות והאירועים מקיים הפגנות ואירועי מחאה ברחבי הארץ, במחאה על השבתתו והיעדר פיצוי ממשלתי לכ–150 אלף עובדיו. לדברי המארגנים, היום הגיעו עשרות אנשי הענף לאירוע שנקרא ״הייד פארק מלחמה — הקרב על הפיצויים" ומתקיים במאהל המחאה מול משרד האוצר בירושלים. כשקמו המפגינים לחסום את כבישי הגישה למקום הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "הקרקס מתרסק", "הנשמה או מלחמה", "האמנות במרחב הציבורי גוססת" ו"לא קונים במכולת עם פלסטר".

ההפגנה היום בירושלים. "יש לי חברים בתחום שאין להם אוכל להביא הביתה לילדים"

"מתווה הפתיחה שהציע ראש הממשלה משאיר חלקים נרחבים בתעשייה סגורים ועמם מאות אלפי אנשים שנותרים ללא עבודה. עד כה לא פנה אף גורם ממשלתי למטה המאבק עם תשובות ברורות בנוגע לעתיד התעשייה", מסרו המארגנים. "מטה המאבק דורש חזרה מיידית לעבודה וסיוע ופיצוי לכל מרכיבי התעשייה ובהם עצמאים, פרילנסרים, עסקים קטנים ועסקים בינוניים בעבור החודשים מאי־יוני".

לטענת מטה המאבק, מתווה החזרה לפעילות שאושר להופעות בישיבה מאפשר רק ל–15% מתעשיית התרבות והאירועים לחזור לעבוד. "ל–85% מעובדי התעשייה עדיין אסור להתפרנס", נמסר. "לאירועים העסקיים אסור לעבוד, לכנסים ולתערוכות אסור לעבוד, למופעים בעמידה ולאירועים גדולים אסור לעבוד, לפסטיבלים ולאירועי חוצות אסור לעבוד, לאירועים בינלאומיים ולמרוצים אסור לעבוד. כל עוד המדינה לא מאפשרת לתעשיית התרבות והאירועים לעבוד באופן מלא, המדינה צריכה לדאוג לדמי קיום לעובדים". נציגי מטה המאבק דורשים המשך חל"ת ל–120 אלף שכירים, מענקי פעימה שנייה בעבור מאי ויוני ל–30 אלף עצמאים, והקמת קרן הזנק של 300 מיליון שקלים שתתמוך בעסקים בתחום.

התאורן מאיר חיון נשא דברים באירוע המחאה: "היום אני מוצא את עצמי מובטל, בגללכם, בגלל מה שאתם אמרתם, בגלל מה שאתם הבטחתם כשהמדינה עודדה אותי ללכת להיות עצמאי ולא קיבלתי מכם שום תמיכה, לא ראיתי שקל שיעזור לי לעבור את המשבר הזה. אני כבר ארבעה חודשים שורף את כל החסכונות שלי, יש לי חברים בתחום שאין להם אוכל להביא הביתה לילדים". לינדה אביטן, בעלת חברת הגברה ותאורה אמרה: "שר האוצר, אתה לא נותן לנו את מה שאפילו ראש הממשלה אמר לך לתת לנו — חמצן! ואנחנו נמשיך להילחם על מה שמגיע לנו כל יום. אתה לא תזרוק אנשים עם מצוקה אמיתית לרחוב, השטח בוער וימשיך לבעור".

ביום שני בשבוע שעבר התקבצו בירושלים אלפי תעשיית התרבות והאירועים ל"הפגנת זעם" שהידרדרה לעימותים אלימים עם המשטרה, ובסופה נעצרו שניים מן המפגינים. יום לאחר מכן הודיע משרד התרבות על העברת 40 מיליון שקל לרשויות המקומיות ברחבי הארץ, לטובת קיום אירועי תרבות בפריפריה. ביום רביעי נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מובילי המאבק, הבטיח להם להחזיר בהקדם את עולם התרבות לפעולה ולדאוג בתוך ימים ספורים למתווה פיצוי כספי לענף.

עוד באותו יום אישר קבינט הקורונה של הממשלה את חזרת מופעי התרבות, תחת שורה של מגבלות: הותר לקיים אירועים עד 250 איש (או עד 500 איש באישור מנכ"ל משרד התרבות) במקומות סגורים ובישיבה. ואולם, הבטחת נתניהו להודיע עד תחילת השבוע על הסדר הפיצוי הכספי שתציע הממשלה לאנשי הענף עדיין לא מומשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ