בית המשפט הפחית את הפיצויים שתשלם שטייף לזהבי וקבע: המתלוננות נגדו מהימנות

המחוזי קבע כי שטייף תשלם לזהבי 140 אלף שקלים בגין דיבה - כשליש מהסכום לו נדרשה בפסיקה הקודמת, אחרי שטענה כי תקף מינית. לפי השופטים, ערעורה התקבל באופן חלקי שכן "פרסומיה, שאינם עולים בקנה אחד עם עיתונות אחראית, היו בעיקרם נכונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדס שטייף ונתן זהבי
הדס שטייף ונתן זהביצילום: דניאל בר און ואוליביה פיטוסי

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל אתמול באופן חלקי את הערעור שהגישה כתבת הפלילים של גל"צ הדס שטייף נגד נתן זהבי, וקבע כי סכום הפיצויים שעליה להעביר לשדרן בגין לשון הרע יופחת ל–140 אלף שקלים. בהתאם לפסק הדין יידרש זהבי להחזיר לשטייף סכום של 60 אלף שקלים מתוך 200 אלף השקלים שכבר העבירה לו. מדובר בכמחצית מסכום הפיצויים הכולל שנקבע בפסיקת בית משפט השלום הקודמת בעניינה של שטייף — 420 אלף שקלים (390 אלף שקלים, שאליהם התווספו הוצאות משפט).

בפסיקה, בה צוין פעם נוספת כי שטייף הוציאה את דיבתו של זהבי, קבעו השופטים יהודית שבח, יונה אטדגי ושלומית יעקובוביץ כי ארבעה מתוך 13 הפרסומים אותם הביאה נגד זהבי וכללו תלונות של שש נשים, עומדים תחת הגנת האמת בפרסום מפני דיבה. בין הפרסומים שזכו להגנה נכלל מקרה של אשה שסיפרה כי זהבי נישק אותה בכוח במסעדה לפני 15 שנה. במסגרת מקרה נוסף שהתרחש גם הוא לפני 15 ואף אושש, העידה חיילת משוחררת כי זהבי הסיע אותה לביתו אחרי שנפגשו בבר, ולמחרת היא התעוררה עירומה במיטתו ולא זכרה מה ארע. זהבי הכחיש אז לחלוטין את שני המקרים.

הפסיקה כוללת גם ביקורת קשה על עבודתה העיתונאית של שטייף, שבין היתר דיווחה על "עשר עדויות קשות, קשות", כשבפועל הובאו עדויות על ששה מקרים בלבד. השופטים קבעו כי שטייף "לא הסתפקה בהבאת האמירות מפי המתלוננות, שכאמור הוכחו, אלא העצימה את המעשים שיוחסו לזהבי, באשר למספר התלונות, חומרת המעשים ותדירותם. בתיאוריה חסרי האחריות והיושרה, ביצעה שטייף עוולת פרסום לשון הרע כלפי המשיב". 

עוד קבעו השופטים כי שטייף נהגה בחוסר אחריות עיתונאית משום שלא פגשה את העדות "ק.ש" ו"מ.א", שעל סמך עדותן בנתה את התחקיר העיתונאי, ולא אימתה פרטים רלוונטיים לעדויותיהן של מתלוננות נוספות. "כגודל חשיבותה של התקשורת, כגודל עוצמתה, כגודל השפעתה על הציבור כספק המידע, כך מידת היושרה הנדרשת ממנה. האופן בו פרסמה שטייף את הפרסומים אינם עולים בקנה אחד עם עיתונות אחראית", נכתב בפסיקה. עם זאת, השופטים קיבלו באופן חלקי ערעורה שכן מצאו כי עיקר דיווחיה, חרף אי הדיוקים האמורים, היו נכונים, וכאלה עליהם "פרושה הגנת האמת".

הדס שטייף מסרה היום בעקבות הפסיקה כי "בית המשפט קיבל חלקית את ערעורי על תביעתו של נתן זהבי ודחה בכך את ניסיונו להתנער מאחריותו לפגיעה באותן צעירות שסיפרו כיצד פגע בהן מינית ונפשית. השופטים קבעו כי ארבע מהנשים שהבאתי את סיפוריהן הקשים דוברות אמת. בית המשפט האמין לעדותן הקשה ביחס לעבירות המין שייחסו בבית המשפט לזהבי, כפי שדיווחתי בגלי צה"ל. אני מכבדת את החלטת השופטים גם בקשר להערה על תום הלב, אך מדגישה שעשיתי את עבודתי העיתונאית כמצופה ממני בזהירות ובאחריות כפי שאני נוהגת מאז ומעולם. בסופו של דבר, בית המשפט חתך בשליש את הפיצוי שנפסק לזהבי".

עו"ד ליאור אפשטיין שייצג את זהבי מסר כי "שוב קבע בית משפט ישראלי שהגברת שטייף אינה עיתונאית ולא פועלת על פי קוד עיתונאי. שוב קבע בית משפט כי הגברת שטייף שיקרה לבית המשפט והיתה חסרת תום לב. מדינת ישראל מסיבותיה ממשיכה להגן עליה לשלם עבור מעשיה. נתן זהבי חש שעשה מספיק לקרוע את מסכת ההתחסדות מעל פניה של הגברת שטייף. המחשבה על כל אלו ששילמו מחיר עצום מהפקרות עיתונאית זו מנוחמת בידיעה שדרך הפעולה העיתונאית הזאת לא תתקבל יותר כתורה מסיני".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, מסרה עם פרסום דבר הפסיקה כי "זהו יום ניצחון להשתקה ועוד ניצחון למהפכת מי-טו. יש לברך על החלטת בית המשפט המחוזי שבלמה את הניסיון של נתן זהבי שפגע בנשים להשתמש באלימות משפטית כדי לערער על האמינות של הסיקור העיתונאי של מעשיו. בית המשפט קבע שהעדויות שהביאה העיתונאית הדס שטייף הן עדויות אמת וכי התנהגות זהבי כלפי שש נשים שהעידו מדם ליבן, מטילה עליו כתם ענק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ