רושדי, רולינג, אטווד וחומסקי בין החותמים על מכתב נגד התקינות הפוליטית

המכתב, שספג ביקורת, מזהיר כי "היכולת להביע באופן חופשי דעות מתכווצת מיום ליום" בשל החשש ל"שיימינג פומבי ולנידוי חברתי"

גרדיאן והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלמן רושדי, מרגרט אטווד וג'י-קיי רולינג
סלמן רושדי, מרגרט אטווד וג'י-קיי רולינג. בין החותמים על המכתבצילום: איי-פי ואיי-אף-פי

ג'יי קיי רולינג, סלמן רושדי, גלוריה סטיינם, נועם חומסקי ומרגרט אטווד הם בין יותר מ–150 אנשי הרוח, האקדמאים והאמנים שחתמו על מכתב פתוח ומעורר מחלוקת, שמזהיר כי התפשטות ה"צנזורה" מובילה ל"חוסר סובלנות כלפי דעות מנוגדות" ול"שיימינג פומבי ולנידוי חברתי".

רולינג, שבשל עמדותיה בנוגע לזכויות טרנסג'נדריות ספגה ביקורת חריפה ממעריצי הארי פוטר, שהודיעו כי הם מתרחקים ממנה, אמרה כי היא "גאה לחתום על המכתב הזה שיוצא להגנת עקרון היסוד של חברה ליברלית: דיון פתוח וחופש המחשבה והביטוי". רולינג השוותה את האווירה הנוכחית לעידן מקארתי, והוסיפה: "אצטט את (המחזאית האמריקאית) ליליאן הלמן, האחת והיחידה: 'אני לא יכולה ולא מוכנה להתאים את המצפון שלי לדרישות האופנתיות של השנה הנוכחית'".

המכתב, שכותרתו "קריאה לצדק ולדיון פתוח", פורסם אתמול (שלישי) ב"הארפרס מגזין", וחתמו עליו גם הסופר הבריטי מרטין איימיס, הפסיכולוג האמריקאי סטיבן פינקר, העיתונאי הקנדי והסופר מלקולם גלדוול ואלוף השחמט הרוסי גארי קספרוב. הוא נפתח בהכרה כי "הפגנות עוצמתיות למען צדק גזעי וחברתי מובילות לדרישות צודקות לרפורמה משטרתית, לצד קריאות נרחבות יותר לשוויון והכלה בכל החברה שלנו". בהמשך מגנים הכותבים את מה שהם מכנים "סט חדש של התנהגויות מוסריות ומחויבויות פוליטיות שנוטה לפגוע בנורמות של דיון פתוח וסובלנות כלפי הבדלים, לטובת קונפורמיות אידיאולוגית". עוד נכתב כי "היכולת להביע באופן חופשי דעות ורעיונות, שהיא חלק מהחיים של חברה ליברלית, מתכווצת מיום ליום" וכי "אנחנו מתנגדים לכל בחירה שקרית בין צדק לחופש, שאינם יכולים לחיות זה ללא זה. כסופרים, אנחנו צריכים תרבות שיהיה בה מקום לנסיינות, לקיחת סיכונים ואפילו טעויות".

במכתב נמתחת ביקורת על האופן שבו "עורכים מפוטרים כיוון שפירסמו כתבות שנויות במחלוקת, ספרים מורדים מהמדפים בשל חוסר אותנטיות לכאורה, מרצים באוניברסיטה נחקרים כיוון שציטטו יצירות ספרותיות בכיתה, וחוקר מפוטר כיוון שהפיץ מחקר אקדמי וראשי ארגונים מודחים בשל מה שלפעמים הן רק פליטות פה מגושמות". המכתב נחתם עם הבהרה, לפיה: "הדרך להביס רעיונות רעים היא באמצאות חקר, ויכוח ושכנוע — לא באמצעות ניסיון להשתיק או להחרים את הצד השני".

התגובה על המכתב ברשתות החברתיות היתה מהירה. "כרגיל, במקרה של אנשים שכותבים מניפסטים על חשיבות הדיון הפתוח ונגד דיכוי, כמה מהאנשים שחתומים על המכתב הפתוח הזה התנהגו בעבר באופן שמשקף את הצנזורה המנטלית שהם מגנים כאן", צייץ העיתונאי והסופר גלן גרינוולד. העיתונאית הטרנסית אמילין ואן דרוורף, שכותבת עבור אתר "ווקס", הביעה צער על כך שאחד החתומים על המכתב הוא מתיו איגלסייס, ממייסדי האתר. "זה גורם לי להרגיש פחות בטוחה ב'ווקס'", צייצה. אחת החותמות, ג'ניפר פיני בוילן, סופרת אמריקאית ופעילה טרנסית, התנצלה תוך מספר שעות שלקחה חלק במכתב, וצייצה: "לא ידעתי מי עוד חתם עליו".

גולשים ברשתות הציפו התבטאויות עבר של כמה מהחותמים, בעיקר רולינג וחומסקי, על סוגיות כמו זכויות טרנסג'נדרים והכחשת רצח עם. אחרים טענו כי המכתב מוגזם לגמרי. "קשה לקבל ברצינות טענות כאלה, במיוחד כשברור שאנשים מתלוננים על אקלים חסר תקדים של פתיחות וחופש ביטוי", צייץ העיתונאי אוסיטה ניונבו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ