מפגינים מול ביתו של גנץ: "או שפותחים את ענף התרבות באופן מלא, או מלחמה עכשיו!"

"לא נשב עוד בשקט ונימוס", הצהירו מארגני ההפגנה מול בית יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי. מיקי קם: "גנץ, הבטחת לדאוג לתרבות. אנשים רעבים ללחם וזו כבר לא קלישאה". במקביל הוחלט הערב על חידוש מיידי של מופעי חוץ - בקפסולות של 20 איש

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מחוץ לביתו של גנץ. שלטי "איפה בני"
נירית אנדרמן

אנשי ענף התרבות הפגינו הערב (ראשון) מול ביתו של יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, בראש העין, במחאה על השיתוק המתמשך של הענף. את ההפגנה, בה השתתפו מאות אנשים, יזמה קבוצה של שחקנים הנקראת "צו 8 לפועלי התרבות", הקוראת לקץ ההתנהלות "העדינה והמנומסת" לדבריהם, בה נקטו עד כה ראשי הענף.

בהפגנה נישאו 36 נאומים קצרים בני כדקה, "כמספר שרי הממשלה המנופחת" לדברי המארגנים. בין הנואמים היתה השחקנית אודיה קורן, שקראה "תקשיב לי, בני, הכלי הכי חזק שלנו זה הזיכרון, וכפי שאנחנו זוכרים טקסטים במשך שנים - כך נזכור את מי שסגר את התרבות ללא נתונים והסברים. נזכור את מי שזלזל בנו, וכשכל זה ייגמר, נזכור את מי שיירפא את הנפש המרוסקת של העם הזה - שאת ריסקתם. אלה נהיה אנחנו, אנשי התרבות".

השחקנית מיקי קם נואמת בהפגנה. "רוצה לחזור לעבוד"צילום: תומר אפלבאום

מיקי קם שנכחה בהפגנה אמרה ל"הארץ" כי "פה כי אני רוצה לחזור לעבוד. לא ייתכן שאנחנו האחרונים ברשימה. חמישה חודשים שעולם התרבות בהדממה מוחלטת, ואין סיבה. אנשים פה רעבים ללחם, וזו כבר לא קלישאה. היינו אצל אוחנה, אח"כ אצל ביבי, עכשיו אצל גנץ. נלך לכולם. הוא רה"מ החליפי, הבטיח לדאוג לתרבות והבטחות צריך לקיים. אני מבינה שיש מתווה אז יאללה תפתחו לעזאזל".

המלחין והמנצח דוד קריבושי שנאם גם הוא בהפגנה הצהיר כי הוא "לא מדבר כשמאלני או ימני, אלא כאמן שבבת אחת נמנעה ממנו פרנסתו. אנחנו רגע לפני מעשים נואשים של אנשים שצריכים להביא אוכל הביתה במקום להביא רעיונות יצירתיים מחלקים מענקים בשליפות שר התרבות לא יכול לעזור כי מסרסים אותו ואת כל מי שמנסה לעזור".

מפגינים מחוץ לביתו של גנץ בראש העין. הבשורה מירושלים לא הרשימהצילום: תומר אפלבאום
צילום: תומר אפלבאום
מפגינים ליד בית גנץ. "קצנו בגישה המנומסת"צילום: תומר אפלבאום

השחקנית אסי לוי שנאמה גם היא בהפגנה פנתה לגנץ ואמרה "אם אין תרבות - אין מדינה. או שפותחים את עולם התרבות באופן מלא, או מלחמה עכשיו! ושלא יבלבלו לנו את המוח על הופעות בגינות ציבוריות".

בסביבות השעה עשר הוזמנה נציגות של המפגינים לפגוש את גנץ ואת שר התרבות, חילי טרופר. 

השחקנית אודיה קורן בנאומה. "אנחנו נשקם את מה שהרסתם"צילום: תומר אפלבאום

במקביל להפגנה התקיימה הערב ישיבה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנציגי ועד הפעולה של תעשיית האירועים והתרבות, בסופה הוחלט לאשר חידוש מיידי של הופעות ומופעי תרבות באוויר הפתוח, כאשר המתחמים יחולקו לקפסולות של עד 20 אנשים כל אחת.

ההחלטה התקבלה על ידי נתניהו, שר התרבות חילי טרופר, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר האוצר ישראל כץ. "זו גם בשורה לפרנסה של עשרות אלפי אנשים שמטה לחמם נשבר, וזו גם בשורה חשובה למיליוני ישראלים בימים קשים שיוכלו לחזור ולצרוך תרבות", אמר טרופר בתום הפגישה.

צילום: תומר אפלבאום
צילום: תומר אפלבאום

"במחאה של השבועות האחרונים יש נטייה לצייר את המפגינים כאנשי שמאל שמביעים דעה פוליטית נגד ביבי, אבל מה שאנחנו עושים זה מוחים בעד התרבות", אמר היום ל'הארץ' השחקן עומר זמרי, מיוזמי ההפגנה. "אז החלטנו להפגין מול ביתו של ראש הממשלה החליפי, שלא שומעים את דעתו בעניין משבר התרבות, והגיע הזמן שיתעורר. יש פה ראש ממשלה חליפי שקיבל המון מנדטים כדי לבוא ולשנות, כדי להיות קול שפוי קשוב ושוויוני, ושבמצע של המפלגה שלו יש סעיף שמבהיר עד כמה חשובה התרבות למדינה. אבל הוא שכח מזה קצת. אז באנו להזכיר לו: יש לך כוח פוליטי, אז תעזור. בשביל זה נכנסת לפוליטיקה".  

עד היום, הבהיר זמרי, עולם התרבות נהג באיפוק, אבל לא עוד. "מנהלי מוסדות תרבות כמו הבימה, בית לסין והקאמרי ישבו עד עכשיו בשקט והמתינו להוראות, אבל עכשיו גם הם החליטו שיש קו אדום, שההתעלמות עברה כל גבול, ושהגיע הזמן שעולם התרבות ישמיע קול ברור ויפסיק להתאפק. אם יש טיסות לאילת, ומותר להיכנס לקניונים, וגם להיות בחדרי אוכל עם עוד 300 איש – אין סיבה שלא לפתוח מוסדות תרבות שבהם יודעים לנתב את הקהל ולעבוד עם קפסולות וכל מה שצריך מבחינה בריאותית. הגיע הזמן שהממסד יפסיק לעבוד עלינו".

משה קפטן, המנהל האמנותי של תיאטרון הבימה, כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו: "הגיע הזמן לומר די לשיח המנומנם והמנומס. זה נראה כאילו לא רואים אותנו, שלא לומר מנצלים את ההתנהלות הסובלנית של אנשי התרבות. זה הזמן לצאת לרחובות". קפטן קרא לאנשי התרבות להצטרף להפגנה הערב ולהפגנה שתתקיים בשלישי בערב ברחוב בלפור, מול בית ראש הממשלה: "אנחנו דורשים להתייחס ובאופן מיידי למשבר עולם התרבות, למצוא את הדרך להרים את המסך במהירות ולאפשר לעשרות אלפי העוסקים במלאכה החשובה הזאת לחזור וליצור, להציג, לשמח ולרגש את הקהל. מה שלא נוחת על אוזניים (לכאורה) קשובות באופן מנומס ותרבותי בחדרי הישיבות, צריך להשמיע בקול רם ברחובות. כי בלי תרבות הרוח תמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ