אנשי עולם התרבות בהפגנה בבלפור: "אם לא תפתחו אולמות נעיף אתכם, ממשלה עקומה"

"נתניהו הורג את התרבות בישראל", קראה יו"ר ארגון השחקנים, אסתי זקהיים, בהפגנה מול מעון ראש הממשלה. רבקה מיכאלי: "אנחנו צוללים יחד עם איש אחד שדוחף את כולנו". רבים מהדוברים קראו לפתוח את כל מוסדות התרבות ב-20 באוגוסט - עם אישור או בלעדיו

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רבקה מיכאלי בהפגנה בבלפור, הערב
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

למעלה מאלף יוצרים ועובדים בתחום התרבות התייצבו הערב (שלישי) מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור שבירושלים, כדי למחות על אוזלת ידה של הממשלה בטיפול במשבר התרבות, ולקרוא לפתיחה מיידית של עולם התרבות בישראל.

"מצג השווא, כאילו התרבות חוזרת לחיים כי התירו הופעות בחוץ - זו אחיזת עיניים", קראה אסתי זקהיים, שחקנית ויו"ר ארגון השחקנים שח"ם. "סגירת האולמות משמעותה אחת - ראש הממשלה הורג את התרבות בישראל".

מפגינים הערב בבלפור. שלטי "בושה" ו"אסור להשאיר את הבמה הזו ריקה"צילום: אוהד צויגנברג

"אני פה כי אני רוצה להופיע, אני רוצה להשתתף בהצגות, להיות קהל בהצגות, רוצה ללכת לקונצרט", קראה גם השחקנית רבקה מיכאלי שהגיעה להפגין. "אני מתגעגעת לזה. אני מתגעגעת לראות להקת מחול מופלאה. ממשלה יקרה מאוד מאוד יש לנו. ממשלה יקרה - את אוסרת עליי לממש זכות היסוד הזאת, הזכות לתרבות. אם אנחנו מתגעגעים לקומדיה אנרכיסטית, אנחנו יכולים להתבונן בשרינו. אם אנחנו רוצים טרגדיה, אנחנו הרי כבר נמצאים במצב הכי טרגי. אנחנו עכשיו צוללים יחד עם איש אחד שדוחף את כולנו. לעם ישראל מגיע יותר. הוא מכיר ומוקיר מחזאים הרבה יותר טובים מכם. עם מצפון רגישות וכישרון. החזירו את סל התרבות לסל תרופות מצילות חיים. זה לחם חוקנו".

"היחס שהתרבות זוכה לו זה לא רק בגלל הקורונה - זה גם בגלל היחס שלנו לעצמנו", אמר גם השחקן דרור קרן בהפגנה, שכללה גם מופעי מוזיקה ואמנות. "זו הזדמנות לשאול עצמנו מה חלקנו שלנו בנמנמת הזאת. זה לא קרה ביום אחד, ואם השמענו קול כנראה שהוא לא היה חזק דיו. לומר בהפגנות 'אנחנו לא מערבים פוליטיקה' זה מופרך! אלה הרי הפוליטיקאים שמערבבים את כולנו. בימים ששחור הוא לבן, ורע הוא טוב, ואת החוקים מכופפים לפי אינטרסים. בימים שהפגנות הן ניסיון הפיכה, שמפגינים הם אנרכיסטים, צריך לקרוא לדברים בשמם. אין מה לפחד. אז אל תפחדו ותקראו לדברים בשמם".

השחקן עומר זמרי, שדיבר גם הוא בהפגנה, מיען את דבריו לראש הממשלה וקרא: "נתניהו, אתם מדברים על לשטח את העקומה - אם לא תפתחו בעוד שבוע את האולמות, נעיף אתכם, כי אתם ממשלה עקומה. אתם זורקים לנו פירורים וגורמים לנו להשפיל מבט כבר חמישה חודשים. לא הנאצים ולא השואה הרגו את התרבות כמו שאתה הורג אותה היום. כמה זילזול יש לך בעמך, נתניהו".

עוד הוסיף זמרי בפנייתו לנתניהו כי "בשונה מהתיאטרון הפוליטי שלך, שמברבר שעות על גבי שעות בלי לעשות דבר, אנחנו פותחים את תיאטרון בלפור. אצלנו לא מפלגים, לא מקללים, לא משסים כמו אצלך - אצלנו לא אומרים לקהל שהוא חרטא, אצלנו יש הערכה לתרבות. יש לנו את הכוח! אנחנו פה ואני קורא מכאן לכל מנהלי המוסדות: אנחנו איתכם, תפתחו עוד שבוע בכוח, כי הם מבינים רק כוח".

יוני לביא מהצוות הטכני של בית לסין הצהיר כי "אנחנו פותחים את הדלתות בעוד שבועיים. אני פונה לכל המנהלים - קצנו במחאות, קצנו ביבורים, ב-20 באוגוסט פותחים ומפסיקים לחכות לפירורים של ההנהגה המנותקת הזאת. עולם התרבות חוזר לחיים, עם אישורים או בלעדיהם".

חבר סימפונט רעננה מפגין מול מעון ראש הממשלה, הערבצילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג

גם השחקן גיא לואל דיבר בהפגנה, והצהיר כי "הקורונה מעניינת לי את תחת. הקורונה תעזוב אותנו, אבל אנחנו נשאר תקועים במדינה נחשלת, נבערת, משוסעת, רווית שנאה וחסרת תרבות. זה לא הפקידים, ואפילו לא השרים, זה רק ראש הממשלה! אם הוא רק היה רוצה הוא היה עושה. אבל הוא מייבש את התרבות, כי התרבות מבחינתו זה כולה חצי מנדט. 

"מי יודע, אולי עם קצת יותר תרבות, הילדים שלנו היו קצת יותר מחונכים. במקום לטנף בטוויטר כל היום, אולי הם היו מתפתים לקרוא ספר טוב. במקום לבלות ערב עם חברים בפוסיקט, אולי הם היו מעדיפים ללכת להופעה?"

ההפגנה הערב היא שיתוף פעולה בין פורום מוסדות התרבות והאמנות, קבוצת שחקנים בשם "צו 8 לפועלי תרבות" (שאירגנה את ההפגנה שהתקיימה שלשום בראש העין מול ביתו של ראש הממשלה החליפי גני גנץ), אגודת אמני ישראל (אמ"י), ארגון השחקנים שח"ם, ושורה ארוכה של ארגונים מקצועיים נוספים בתחום התרבות.

צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג

ענף התרבות מושבת מאז תחילת משבר הקורונה, ויותר מ-150 אלף עובדיו נותרו מחוסרי פרנסה. ראשי המחאה הודיעו אתמול כי מתוך דאגה עמוקה לעתיד העובדים והתרבות בישראל, ולאור התנהלות הממשלה שהפקירה אותם, הם "שוקלים פתרונות מרחיקי לכת". 

רוב ההפגנות שהתקיימו בחודשים האחרונים וקראו לחזרתו של תחום התרבות לפעילות ולפיצוי עובדיו, אורגנו בידי "ועד הפעולה של עולם התרבות והאירועים", המאגד בעיקר עצמאים ובתי עסק קטנים בתחום זה. שלשום בערב נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי המגזר הזה וכמה נציגים של עולם המוזיקה, והבטיח להם היתר מיידי לקיים אירועי התרבות באוויר הפתוח (הנחיות שיאפשרו זאת טרם פורסמו). בעקבות זאת החליטו בפורום מוסדות התרבות לצאת לרחובות כדי למחות על כך שמופעי תרבות באולמות עדיין אסורים.

מתווה ההופעות באוויר הפתוח אושר היום רשמית, ונקבע, כפי שכבר פורסם, כי ההופעות יתקיימו במתכונת של קפסולות שיכילו עד 20 איש. כל מופע ידרוש אישור מנכ"ל משרד התרבות והספורט. אירועים מעל 500 איש ידרשו בנוסף אישור של מנכ"ל משרד הבריאות. בנוסף, כל הופעה תתקיים בישיבה בלבד, מכירת הכרטיסים תעשה באופן מקוון עם מקומות מסומנים, הכניסה למתחם תהיה הדרגתית, ותתאפשר קניית מזון במתחם במתכונת של "טייק אווי" בלבד.

עם פרסום המתווה הבהיר ועד הפעולה לתרבות ואירועים כי "המתווה שהוצג הערב לא ישים, לא ריאלי ולא ברור מי מנווט את הספינה". לדבריהם, למרות התחייבות ראש הממשלה לפתיחה מיידית של תעשיית התרבות והאירועים, המתווה שאושר הערב אינו תואם את המתווה שנתניהו הציג לפניהם שלשום.

"לצערנו משרד הבריאות ממשיך להתנהל בראייה חד צדדית וללא הידברות מול תעשיית התרבות והאירועים. הוא סירס את המתווה, הן מבחינה יישומית והן מבחינה כלכלית, ללא הבנה מקצועית של הצרכים בתעשיית התרבות והאירועים. אנו נערכים בשעות הקרובות להחרפת המאבק לפתיחתה האמיתית של התעשייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ