משרד התרבות והספורט: אולמות התרבות ייפתחו ב-1 בספטמבר

חזרת האולמות לפעולה תתבצע "בהתאם לנתוני התחלואה", לשון הודעת המשרד. טרם נקבעו מספר המשתתפים באירועים ושיעורי התפוסה באולמות. ארגון השחקנים: "ממתינים למתווה הסופי"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת אמנים ואנשי תרבות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, בשבוע שעבר
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

משרד התרבות והספורט הודיע היום (שלישי) כי אולמות התרבות ייפתחו ב–1 בספטמבר. לפי ההודעה, ההחלטה התקבלה בשיחות עם משרד הבריאות, וחזרתם של אולמות לפעולה תתבצע "על פי מתווה הרמזור שמגבש פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, ובהתאם לנתוני התחלואה". טרם נקבע מתווה לחזרתם של האולמות לפעילות, ולפי ההודעה שני המשרדים עדיין דנים בפרטיו, כולל מספר המשתתפים ושיעורי התפוסה באולמות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר היום בוועדת הקורונה בכנסת כי המתווה החדש כבר הוגש לקבינט הקורונה וממתין לאישורו. יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון (הליכוד) הדגישה כי "אני עוקבת אחרי נתוני משרד הבריאות מדי יום. בכל יום נרשמת דעיכה, קצב הכפלה הולך ומתרחק, ומקדם תחלואה הולך ויורד. לכן אנחנו לא צריכים לשאול את עצמנו למה עולם התרבות לא נפתח, אלא לדרוש שהוא ייפתח. לא ברור למה מקום מסודר, שאפשר לשלוט בו, לא יפעל. לא רק האמנים, אלא גם עובדי הבמה, האבטחה, ההסעדה והניקיון יושבים בבית, ואיש לא יודע להגיד למה. אין סיבה אמיתית למה דווקא הענף הזה עדיין לא נפתח". לדבריה, לקבינט הקורונה הוגש מתווה שגובש במשרדי התרבות והבריאות ו"עתה רק נותר שראש הממשלה יאשר אותו".

יו"ר פורום מוסדות התרבות, דני וייס, האשים בדיון כי "עולם התרבות נהפך ל'ילד הכאפות' של הקורונה". נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הבימה, איים בפניה לבג"ץ אם האולמות לא ייפתחו, והשחקן והבדרן ישראל קטורזה אמר בדיון כי "אין שום הבדל בין מספר האנשים היושבים במטוס, שעכשיו הותרו חלק מהטיסות, לאנשים היושבים באולם תרבות".

ציפי פינס, מנהלת תיאטרון בית ליסין, מסרה בתגובה להודעת משרד התרבות: "זו בשורה משמחת, עדיין לא קיבלנו את כל הפרטים ואנחנו לא יודעים באיזו כמות קהל מדובר. אנחנו עומדים בתנאי התו הסגול ונעמוד בכל התנאים שיידרשו על מנת לפתוח את האולמות. להבדיל ממגזרים אחרים, נדרש זמן על מנת להחזיר את התיאטרון לפעילות ואת הקהל לאולמות. מצפים לפרטים נוספים והבהרות בהקדם האפשרי".

מנכ"ל תיאטרון הקאמרי רן גואטה מסר: "אני מברך על קביעת התאריך לפתיחת אולמות התרבות. אחרי כל כך הרבה מאמצים של כל כך הרבה אנשים הצלחנו לשים את התרבות והאנשים שמאחורי הקלעים במקום הראוי. עכשיו נותר לנו לחכות למתווה ולהבין על אילו מספרים מדובר. הבשורה משמחת מאד ונותנת תקווה להמון אנשים".

מארגון השחקנים (שח"ם) נמסר בתגובה: "שח"ם שמחה על ההודעה לפתוח את אולמות התרבות, אך עם זאת אנו ממתינים למתווה ולהחלטה הסופיים". מטעם פורום מוסדות תרבות ואמנות נמסר: "אנו מברכים על כך שיש הבנה שחייבים לפתוח במהרה את אולמות התרבות. למוסדות התרבות יש מתווה פעילות מצוין שעבד בהצלחה, שומר על בריאות הציבור ומאפשר קיום כלכלי מינימלי. מחכים לשמוע שאכן מתווה זה יוצא לדרך".

הודעת משרד התרבות מגיעה מעט יותר משבוע אחרי הכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו על חידוש מופעי תרבות באוויר הפתוח, בחלוקה לקפסולות של 20 איש. ואולם, יומיים בלבד לאחר שיצא נתניהו עם הבשורה, פורסם המתווה להופעות הללו והנחיל אכזבה מרה לראשי ענף התרבות. אלה הבהירו כי המתווה אינו ישים ואינו כלכלי לענף, שמושבת כבר חמישה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ