17 היכלי תרבות עתרו לבג"ץ בדרישה לסיוע

בעתירה נטען כי ההחלטה להעביר כספי סיוע בסך 200 מיליון שקל אך ורק למוסדות תרבות הנהנים מתמיכה ממשלתית שוטפת מפלה לרעה מוסדות שאינם נתמכים, כמו היכלי התרבות שנפגעו אנושות גם הם ממשבר הקורונה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היכל התרבות במודיעין. מרבית הופעות הבמה בישראל מתקיימות במוסדות המארחים
נירית אנדרמן

קבוצה של 17 היכלי תרבות ברחבי הארץ עתרה אתמול לבג"ץ בדרישה שיורה לממשלה לחלק את כספי הסיוע שהובטחו למוסדות תרבות בגלל משבר הקורונה — לא רק למוסדות נתמכים, אלא גם להיכלי תרבות. בעתירה נטען כי ההחלטה להעביר את כספי הסיוע בסך 200 מיליון שקל אך ורק למוסדות תרבות הנהנים מתמיכה ממשלתית שוטפת, מפלה לרעה מוסדות שאינם נתמכים, כגון היכלי תרבות, המארחים מופעים ונפגעו גם הם אנושות מהשבתת הענף בגלל משבר הקורונה. העותרים ביקשו מבג"ץ להוציא צו ביניים שיורה על עיכוב חלוקת כספי הסיוע – או לפחות מחציתם – עד שתתקבל הכרעה בעתירה זו.

בתחילת חודש יוני יצאו שרי התרבות והאוצר בהצהרה חגיגית לפיה סכום של 200 מיליון שקל יועבר כדי לסייע למוסדות תרבות נתמכים שנפגעו ממשבר הקורונה. כדי לתגבר את תקציבם של מוסדות התרבות, הבהירו השרים, יפורסמו מבחני תמיכה חדשים שיסדירו את אופן חלוקת תקציב הסיוע. ואולם ארבעה חודשים חלפו והכסף עדיין לא הגיע למוסדות. מבחני תמיכה חדשים נוסחו, המוסדות השונים הגישו את בקשותיהם, ועדת התמיכות במשרד התרבות אישרה את התקציבים, אבל לפי גורם בכיר בענף התרבות, רגע לפני האישור להעברת הכסף, במשרד האוצר דרשו להכניס שינוי כלשהו, וכל ההליך הבירוקרטי לאישור חלוקת הכסף החל מהתחלה.

כעת העתירה שהגישו 17 היכלי התרבות ברחבי הארץ לבג"ץ, עלולה לעכב עוד את העברת כספי הסיוע, או לפחות את חלקם. במשרד התרבות אומרים שההרשאה מהאוצר להעברת הכסף התקבלה רק השבוע.

העתירה, שהגישו עורכי הדין טל מישר ועדיאל זימרן ממשרד אגמון בשם היכלי תרבות ביישובים שונים רחבי הארץ, מבחינה בין שני סוגים של מוסדות תרבות: "מוסדות יוצרים" העוסקים ביצירת והפקת מופעים ונתמכים על ידי המדינה (תיאטראות, תזמורות, להקות מחול וכד'), ו"מוסדות מארחים" הנותנים במה למופעים הללו, כגון היכלי התרבות הפזורים בערים שונות.

על פי העתירה, מרבית הופעות הבמה בישראל מתקיימות במוסדות המארחים, המביאים את התרבות לכל קצות הארץ. למרות זאת, תבחיני התמיכה שפירסם לאחרונה משרד התרבות מדירים לחלוטין את המוסדות הללו מן האפשרות ליהנות מכספי התמיכה שהקצתה הממשלה לטובת התמודדות עם משבר הקורונה. "תוצאה זו פוגעת בשוויון ומפלה בצורה לא רלוונטית ובלתי סבירה בין מוסדות התרבות השונים (...) ופוגעת באופן קשה ביותר בשוויון בין האזרחים ובזכותם המהותית לגישה לתרבות", נכתב בעתירה. כן צוין, כי הפגיעה היא בעיקר בתושבי הפריפריה.

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי מינהל התרבות בודק בימים אלה את הבקשות לסיוע כלכלי, שהוגשו על ידי הגופים. "מדובר בכ-500 בקשות שנבדקות. מועד ההגשה האחרון להגשת הבקשות לסיוע לפי מבחן התמיכה היה ה- 20.10. המשרד עושה כל שביכולתו על מנת לזרז את הנושא והוא נמצא בראש סדר העדיפויות. בכפוף להשלמת נתונים ומסמכים ככל שיהיה צורך, הבדיקה תושלם, ותשלומים בגין סיוע כלכלי זה ישולמו החל מחודש נובמבר בהתאם לבקשות ופריסה של גופי התרבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ