ההשתקפות שלא רואים

האדריכל הישראלי מיכאל ארד, תושב ניו יורק, נבחר לעצב את האנדרטה במרכז הסחר העולמי. במקום שבו עמדו מגדלי התאומים ישקפו שתי בריכות את הריק שנותר אחרי קריסתם

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

הרשות לפיתוח דרום מנהטן בחרה שלשום באדריכל הישראלי מיכאל ארד, תושב ניו יורק, לעצב את אנדרטת הזיכרון באתר מרכז הסחר העולמי בניו יורק. האנדרטה תנציח את זכר הנספים במתקפת הטרור על מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001 ואת קורבנות הפיגוע במרכז הסחר ב-26 בפברואר 1993. היא תשתלב בתוכנית של האדריכל דניאל ליבסקינד (גם הוא בעל עבר ישראלי) לעיצוב הכללי של האתר. תוכניתו של ליבסקינד כוללת הקמת מגדל משרדים בגובה 1,776 רגל (כ-540 מטרים), לציון שנת הכרזת העצמאות של ארצות הברית, שאמור להיות הבניין הגבוה בעולם. האנדרטה תוקם על חלק מ-64 הדונמים שהוקצו לאתר, כולל המקום שבו עמדו מגדלי התאומים.

תוכניתו של ארד, שנקראת "השתקפות ההיעדרות", כוללת שתי בריכות שקועות במקום שבו עמדו מגדלי התאומים, רחבה גדולה מרוצפת באבן ושדירת עצי אורן. ההצעה נבחרה מתוך 5,201 תוכניות, שהתמודדו בתחרות עיצוב בינלאומית. ההחלטה על התוכנית הזוכה התקבלה לאחר התלבטות קשה של צוות השופטים, שהדיה התפרסמו בעיתונות למרות האיפול שהוטל על הדיונים. הצוות היה נתון בלחצים מצד דעת הקהל האמריקאית מאז שפורסמו, לפני כחודשיים, שמונה ההצעות שעלו לשלב האחרון בתחרות.

ההצעות זכו לתגובות צוננות. בקרב הציבור ובין מבקרי אדריכלות בניו יורק היו שהגדירו את ההצעות סתמיות ולחלופין מעוצבות מדי. אחרים הצביעו על קשיים צפויים בנגישות, בתפעול ובתחזוקה של האתר.

גם הדחיפות שבה הוכרזה התחרות ונבחרו הזוכים עוררה ביקורת. המבקרים טענו כי הקצב המהיר הוכתב על ידי מושל מדינת ניו יורק, ג'ורג' פאטאקי, שמעוניין להציג הישגים בשיקום אתר מרכז הסחר לקראת ועידת המפלגה הרפובליקאית, שאמורה להתכנס בעיר בקיץ הקרוב. רבים סבורים כי בשל החשיבות והרגישות הקשורות לאנדרטה, והעצבים החשופים שבהם היא נוגעת, היה צורך לדחות את ההחלטה על התוכנית ואת ההקמה.

פרסום זכייתו של ארד לא כלל הצגה מפורטת ומלאה של ההצעה עצמה. התוכנית, שפורסמה לפני כחודשיים בעת שעלתה לשלב האחרון בתחרות, בלטה מהתחלה וזכתה לתשומת לב השופטים. ואולם, העיצוב המקורי השתנה מאז לפי דרישתם, ועדיין נמצא בתהליך שינויים ותיקונים. בין השינויים הבולטים בתוכנית: תוספת עצים, תכנון גישה לחלקים השקועים, וביטול מבנה לאורך רחוב וסט שהציע ארד וחורג מתוכניתו של ליבסקינד.

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי ארד וליבסקינד כבר נפגשו לצורך ליבון ההבדלים בין התוכניות. עוד פירסם העיתון, כי במסגרת השינויים בתכנון המקורי צורף לארד אדריכל הנוף האמריקאי פיטר ווקר, ובעתיד יצורף לצוות - לפי דרישות השופטים - מעצב נוסף.

ארד, בן 34, מתגורר במנהטן ועובד כאדריכל במחלקת ההנדסה של עיריית ניו יורק. עד לאחרונה שמו היה ידוע רק בחוגים מצומצמים. אביו, משה ארד, שימש שגריר ישראל בוואשינגטון בתקופת כהונתו של הנשיא רונלד רייגן, וכיהן כסגן נשיא לקשרים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. מיכאל ארד, שנולד בלונדון, למד מדע המדינה באוניברסיטת ניו המפשייר, והוא בוגר בית הספר לאדריכלות באוניברסיטה הטכנית של ג'ורג'יה. בעבר עבד במשרד האדריכלים האמריקאי הגדול קון-פדרסון-פוקס ובמשרד ספקטור-עמישר בירושלים.

פיטר ווקר, שצורף לצוות התכנון, הוא מאדריכלי הנוף הוותיקים והחשובים בארצות הברית. הוא בן 72, בעל ניסיון רב בתכנון נוף בקנה מידה גדול, ובעל ותק בהוראת אדריכלות. בין היתר כיהן כראש המחלקה לאדריכלות נוף באוניברסיטת הרווארד וזכה בפרסים רבים על עבודותיו.

עם הצגת התוכנית הזוכה אמר ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, כי הוא גאה על בחירתו של ארד, עובד העירייה. יו"ר חבר השופטים בתחרות, ורטאן גרגוריאן, אמר כי "בעוצמה ובפשטות שבה התוכנית מתייחסת לעקבות מגדלי התאומים, היא הופכת את הריק שהותירו אחרי ההרס לסמל המרכזי של האובדן".

עם בחירתו פירסם ארד הצהרה רשמית, שלפיה "הוא נרגש מהידיעה כי הצעתו נבחרה על ידי השופטים". הרשות לפיתוח דרום מנהטן אסרה על המתכננים להתראיין עד לפרסום התוכנית במלואה, בשבוע הבא. תהליך השיקום והפיתוח של מרכז הסחר עבר גלגולים רבים מאז ההכרזה על זכייתו של ליבסקינד בתחרות לתכנון האתר. הוא מעורר עניין ומחלוקת בציבור ובין אנשי מקצוע בעולם. אין ספק שכעת גם תוכנית האנדרטה תצטרף לפולמוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ