הוליווד הרטובה

הודות לרמה המקצועית הגבוהה ולעלויות הנמוכות של ההפקה, נראה כי בריטניה הולכת ונהפכת להוליווד החדשה. ולראיה, רשימת הפקות הענק במימון אמריקאי שיוצאות ממנה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אובזרוור

הוליווד אינה רק מקום, היא גם מצב תודעתי. חלוצי הסרט האילם התיישבו בקליפורניה רק מפני שבאותה עת היא היתה המקום הזול והנוח ביותר לצלם בו סרטים. סיבות אלה הן שגורמות גם לצאצאים של אותם חלוצים לצאת לחפש את הוליווד החדשה, וכעת נדמה שהיא עשויה להימצא דווקא בבריטניה.

השנה תהיה כנראה שנת שיא של הפקת סרטים זרים בבריטניה. לפי נתוני מועצת הסרטים הבריטית, בשנה החולפת הושקעו יותר מ-900 מיליון ליש"ט בסרטים שצולמו באי הרטוב - יותר מהסכום שהושקע ב-2000, שנה שבה צולמו באולפנים בריטיים שוברי הקופות "פרל הרבור", "טומב ריידר" ו"שובה של המומיה".

השגשוג הזה לא מעיד על שגשוגם של הסרטים הבריטיים, והרבה הפקות מקומיות נאלצות למצוא אתרי צילום ואולפנים זולים יותר - בייחוד במזרח אירופה. בשנה שעברה, למשל, צולמו בבריטניה יותר סרטים זרים (43) מאשר סרטים בריטיים (42). לפשיטה ההוליוודית הזאת יש שתי סיבות: הראשונה היא יצירתית, וקשורה למוניטין המצוינים של הטכנאים והאולפנים הבריטיים. השנייה היא מסחרית: עלותם של אולפנים ואנשי צוות נמוכה יותר בבריטניה מאשר בארצות הברית - עובדה העוזרת לשמור על תקציבה המאוזן של כל הפקה. אחד הדברים שסייעו לתופעה היה סעיף חדש בתקנות המיסוי, שהוריד את עלות ההפקה בכ-12% והפך את תעשיית הסרטים המקומית למקלט מס.

בחודשים הקרובים אמורים לעלות לאקרנים לא מעט סרטים שהופקו בהשקעות ענק באי הבריטי:

"אלכסנדר" - הפקתו של האפוס הביוגרפי על חיי אלכסנדר הגדול, בבימויו של אוליבר סטון ובתקציב של 100 מיליון דולר, הגיעה לשלבי הסיום באולפני פיינווד הבריטיים. השחקן האירי קולין פארל הוא הלוחם המקדוני, אנג'לינה ג'ולי היא אמו מהירת החימה אולימפיה ואנתוני הופקינס הוא ידידו פתולימאוס. אף שפארל וג'ולי מתאכסנים במלונות שונים, הטבלואידים הבריטיים לא מהססים לייחס להם רומן לוהט.

"ברידג'ט ג'ונס - עובדות החיים" - סרט ההמשך לסרט משנת 2001, הפעם בבימויו של ביבן קידרון ועם תקציב של 30 מיליון דולר. השחקנית רנה זלווגר חוזרת לגלם את דמותה של הרווקה הלונדונית השובבה, לצדם של יו גרנט וקולין פירת. השמועות טוענות כי ריצ'רד קרטיס נקרא ברגע האחרון לשכתב את התסריט, וכי שם הסרט יהיה כנראה "ברידג'ט ג'ונס - על הסף".

"צ'רלי והשוקולדה" - תהליכי טרום הפקה לסרטו של טים ברטון כבר החלו, ובאולפני פיינווד הוקצה שטח להקמת בית החרושת המופלא לשוקולד (אגמי שוקולד, בני האומפה-לומפה וכל השאר), פרי דמיונו של הסופר רואלד דאל. הצילומים עצמם, בתקציב של 80 מיליון דולר, יחלו בקרוב. לתפקיד מנהל בית החרושת התזזיתי, אשר בוחן את קבוצת הילדים הגרגרנים, מציק להם ומתעלל בהם, נבחר ג'וני דפ.

"הארי פוטר והאסיר מאזקבאן" - זו ההפקה הגדולה והרב-תרבותית ביותר. הסופרת ג'יי-קיי רולינג היא סקוטית, השחקנים ברובם בריטים, הבמאי אלפונסו קוארון הוא מקסיקאי והכסף אמריקאי. הסרט השלישי בסדרת הארי פוטר, בתקציב של 130 מיליון דולר, עובר עתה ליטוש אחרון באולפני ליווסדן, לאחר שצולם בכל רחבי בריטניה וסקוטלנד. המפיקים נאלצו להתמודד עם תקלות שונות כמו סכסוך שכר בין הטכנאים הבריטים והמנהלים ההוליוודים והעובדה שאל הבקתה של האגריד הגיעו מבקרים לא רצויים רבים, שגנבו ממנה "סלעי פלסטיק ודלועי קלקר".

"המלך ארתור" - ההסרטה באירלנד כבר הסתיימה, והסרט, שביים אנטואן פוקואה, נמצא כעת באולפני פיינווד. המפיק הוא ג'רי ברוקהיימר, הכסף אמריקאי (80 מיליון דולר) והשחקנים בריטים. קלייב אוון הוא המלך ארתור, קיירה נייטלי היא גווינבר ויואן גרופוד הוא לנסלוט.

"Proof" - זוהי הגרסה הקולנועית, בבימויו של ג'ון מאדן, למחזהו של דייוויד אובורן, אשר הועלה בשנה שעברה על בימות לונדון. גווינת פלטרו חוזרת על תפקיד בתו הדיכאונית של גאון מתמטיקה מופרע, שמגלם אנתוני הופקינס. הסופרת רבקה מילר (בתו של הסופר ארתור מילר) ליטשה את המחזה כדי להעבירו לקולנוע, והסרט צולם באולפני אלסטרי, שבהם נבנתה תפאורה של שיקגו העכשווית.

"The Jacket" - מפיקי הסרט הם ג'ורג' קלוני וסטיבן סודרברג, והשחקן זוכה האוסקר אדריאן ברודי מגלם בו חייל לשעבר במלחמת המפרץ המואשם ברצח. הצילומים, עם הבמאי ג'ון מייברי ובתקציב של 80 מיליון דולר, החלו באחרונה בגלזגו.

"פאנטום האופרה" - בעקבות הצלחת "שיקגו" יעובד גם המחזמר המצליח הזה, מאת אנדרו לויד ובר, אל הקולנוע, בתקציב של 40 מיליון דולר. יביים אותו ג'ואל שומכאר ובין השחקנים יהיו סיימון קלו, מירנדה ריצ'רדסון, מיני דרייבר וג'רארד באטלר בתפקיד הפאנטום. העובדה כי מייקל קרופורד, אשר גילם את התפקיד על הבמה, לא נבחר לגלמו גם בסרט, עוררה מחאות נמרצות מצד מעריצים, אבל הבמאי עומד על דעתו כי ההחלטה היתה של ובר ושלו בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ