שיר הוא לא רק מלים

מה למומחית לשירה ויקטוריאנית ולרוק? המשוררת קרן אלקלעי גוט, מרצה לספרות אנגלית, משלבת שירה ומוסיקה אלקטרונית בדיסק חדש. באקדמיה, אגב, היא מלמדת לפעמים שירים של "נושאי המגבעת"

מיכל פלטי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מיכל פלטי

לפני יותר מעשור, כאשר קרן אלקלעי גוט, מרצה בחוג לספרות אנגלית באוניברסיטת תל אביב, סיפרה לראש החוג שהיא כותבת שירה, הוא הניד בראשו ואמר: "לא נזכור לך את זה לרעה". מעניין מה תהיה תגובתו היום, אם יקשיב ל"Thin Lips" - הדיסק המשותף של אלקלעי גוט, רועי ירקוני וישי זומר.

ב"Thin Lips" נשמע, בין השאר, קולה של אלקלעי גוט קוראת משיריה. זומר וירקוני דגמו הקלטות שלה, הפכו ובישלו אותן, ושיבצו חלקי משפטים ברצף של רוק אוונגרדי. אלקלעי גוט, בניגוד לדימוי הרווח של משוררים הקנאים למלה, דווקא מרוצה מאוד מהתוצאה.

הדיסק "Thin Lips" יוצא השבוע בלייבל פוך של מוטי שהרבני. בימים אלה גם יוצא לאור ספר שירים חדש של אלקלעי גוט, "תאוות שוליות", בהוצאת סימן קריאה.

איך אקדמאית המתמחה בשירה ויקטוריאנית חוברת לאמרגן של להקות אלטרנטיוויות, המזוהה בעיקר עם "נושאי המגבעת"? מתברר שקרן אלקלעי גוט מקיימת כבר שנים ארוכות מפגשים עם יוצרי רוק שמשפיעים על שיריה. היא גם חיברה מלים לשירי רוק, אבל זו הפעם הראשונה שיצירתה משולבת בצורה הדוקה כל כך בדיסק.

אלקלעי גוט נולדה בלונדון וגדלה בניו יורק, שם כתבה את הדוקטורט שלה בספרות אנגלית. היא מכהנת כיו"ר אגודת הסופרים הכותבים אנגלית בישראל, והוציאה עד כה 15 ספרי שירה. שיריה תורגמו לכמה שפות והופיעו בכתבי עת בחו"ל. את שהרבני הכירה במקרה במסיבה. הוא ביקש לשמוע אותה קוראת שירים, ואחר כך הציע להקליט אותה - "כדי שיום אחד ייצא מזה משהו", כפי שאמר.

"השירים שלה נשמעים כמו מופע. אני מאוד אוהב אותם, וידעתי שהם חומר גלם טוב", אומר שהרבני. כך, ביום קיץ חם של אוגוסט הסתגרו שהרבני ואלקלעי גוט באולפן והקליטו 27 שירים ("יש לנו חומר לעוד אלבום", אומר שהרבני).

בביתה שברמת אביב, לצד הספרים הרבים, אלקלעי גוט שומרת תקליטים ישנים, במהירות 78, ובהם הקלטות של סופרים ומשוררים אמריקאים כמו ג'ק קרואק ואלן גינזברג הקוראים מיצירותיהם. לקשר שבין מוסיקה פופולרית לשירה התוודעה כשלימדה קורס מבוא לשירה באוניברסיטה, ואחד מתלמידיה היה הזמר והמבקר שרון מולדאבי. "היו לנו הרבה שיחות על כוח של מלים כשהטקסט מולחן: איך שורה נשמעת, מתי המשמעות שלה משתנה. מה 'עובד' בשיר, מתי צריך פזמון חוזר ומתי לא. ניתחנו בשיחות שלנו שורות של הביטלס, למשל. כמשוררת וכמרצה, למדתי הרבה מהשיחות האלה".

לאחר שהתוודעה לשינוי שעוברת שורה כתובה שהיא מולחנת, שמחה אלקלעי גוט לעבוד עם מוסיקאים נוספים. הבא בתור היה המלחין רונן שפירא, מוסיקאי שעבד עם קורין אלאל, ברי סחרוף וערן צור. שפירא, בעל השכלה קלאסית במוסיקה, ביקש מאלקלעי גוט לחבר מלים ללחנים שכתב. "יצאו דברים אדירים. הוא בא עם לחן וביקש ממני לחבר שיר בזמן קצוב. כמה מהשירים הכי טובים שלי נכתבו לפרויקט הזה", היא אומרת. "בעבודה עם מוסיקאים אני לומדת מה שהאקדמיה לא מלמדת. אלה דברים שחשוב לי להבין".

כיום היא מלמדת קורס העוסק בשירה ובתרבות פופולרית ("שירה העוסקת בדברים יום-יומיים כמו בתים, בגדים) ואת ההבנה שלה במוסיקה היא מבקשת להעמיק ככל האפשר. "מצאתי קשר בין השירה הוויקטוריאנית שאני מתמחה בה ובין המוסיקה של ניק קייב, למשל", היא אומרת. "העברתי קורס בסמינר הקיבוצים ולימדתי שם שירים של 'נושאי המגבעת'. הבנתי עד כמה השירים שלה הם שירה ממש. התלמידים בקורס נהנו מאוד".

אחרי ששהרבני הקליט אותה, הוא הפגיש אותה עם המוסיקאי רועי ירקוני. "היה ברור לי שהשירים שלה דורשים מוסיקה שלא תשמש רק כליווי או כרקע", אומר שהרבני, "ידעתי שצריך להפוך את השירים לחלק מהמוסיקה עצמה. רועי נשמע לי הבחירה הנכונה".

ירקוני, בעל תואר במדעי המחשב, מתמחה במוסיקה אלקטרונית וברוק אוונגרדי. את סגנונו הוא מגדיר שילוב אלקטרוני של ז'אנרים מוסיקליים שונים זה מזה. אלבום הבכורה שלו, Dreams Are Made of" "The Best of What, יצא לפני שנתיים בפוך וקיבל ביקורות טובות. אחרי האלבום הקים ירקוני עם ישי זומר, גיטריסט ונגן בס, הרכב ששמו "אבק", שהוציא אלבום בכורה לפני כמה חודשים בלייבל האמריקאי Cuniform.

הדיסק "Thin Lips" אכן מצליח לשלב בין סגנונות מוסיקליים שונים מאוד, ויוצר קולאז' מרתק. לא תמיד הוא קל להאזנה, אבל ברגעים רבים הוא מתגמל את המאזינים. קולה של אלקלעי גוט משמש בו ככלי מוסיקלי לכל דבר, לאחר שעבר עיבוד אלקטרוני מורכב.

"אילו יכולתי לשנות את האופי שלי כמו שמשתנה הקול שלי, החיים היו יותר מעניינים", אומרת גוט. ומדוע נבחר השם "Thin Lips"? "יש מוסכמה הקובעת שבעלי שפתיים צרות הם אנשים סגורים יותר", מסבירה גוט. "אבל אני טוענת שכל אחד יכול להצר את שפתיו. השיר שעל שמו קרוי האלבום עוסק ביחסיות, בזמן שמשנה מוסכמות, בדרך שבה דברים הופכים מובנים יותר עם הזמן". אולי כמו ששירה נהפכת לעתים למובנת ועשירה יותר כשהיא משולבת במוסיקה פופולרית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ