משרד החוץ חזר בו: ישראל תשתתף בביאנלה לאדריכלות בוונציה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

משרד החוץ החליט ברגע האחרון כי ישראל תשתתף בביאנלה התשיעית לאדריכלות שתיפתח ב-5 בספטמבר בוונציה, בתערוכה שתוצג בביתן הישראלי באתר. בכך חזר בו המשרד מהחלטתו הקודמת, לא לשלוח נציגים לביאנלה, בטענה שבמועד קיומה יהיה הביתן הישראלי סגור לצורך שיפוצים, ושתקציב התערוכה יופנה כולו לשיפוצים. לאחר פרסום הידיעה ב"הארץ" על ביטול ההשתתפות בביאנלה, לפני כמה חודשים, הפעילו גורמים שונים לחצים על המשרד, ולפני כשבועיים בוטלה ההחלטה המקורית.

רפי שוץ, סמנכ"ל המחלקה לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ, האחראי לביתן, אומר כי "בשלב מסוים חשבנו שזה לא בסדר שלא להציג את התערוכה, ישבנו שוב עם אנשי הכספים שלנו והם אישרו את ההשתתפות". שוץ ציין כי השיפוצים בביתן יתקיימו כמתוכנן ויסתיימו לקראת פתיחת הביאנלה.

משרד החוץ יממן את השיפוצים בסכום של 30 אלף דולר. השיפוצים כוללים עבודות תחזוקה ותוספת של שירותים ומחסן. המשרד ביטל תוכנית קודמת לתוספות בנייה ושיפוצים נרחבים בהרבה, בשל עלותה הגבוהה וספקות שהשמיעו חוגים שונים בנוגע לצורך בה.

התערוכה הישראלית בביאנלה לאדריכלות מתקיימת ביוזמה ובמימון של משרד החוץ ושל משרד החינוך, התרבות והספורט. התקציב הכולל לתערוכה השנה מטעם שני המשרדים הוא 60 אלף דולר. משרד החוץ ישתתף במימון התערוכה בסכום של 30 אלף דולר - סכום הנמוך ב-5,000 דולר מהסכום שהקציב לתערוכה בביתן הישראלי בביאנלה הקודמת לאדריכלות. משרד החינוך ישתתף בסכום דומה. יתר העלויות יכוסו כמקווה באמצעות תרומות וחסויות, כמו בביאנלות קודמות.

עם קבלת ההחלטה על קיום התערוכה, התחיל מירוץ נגד הזמן כדי להספיק להפיק תערוכה בזמן הקצר שנותר. מנהלת המחלקה לאמנות פלסטית במשרד החינוך, עידית עמיחי, פנתה לכמה גורמים מתחום האוצרות והאדריכלות, כדי שיגבשו בתוך כשבוע הצעות לתערוכה. מחר יגישו המתמודדים את הצעותיהם לוועדת משנה מטעם המדור לאמנויות, שאמורה להחליט על ההצעה הנבחרת כבר ביום שני הקרוב. לאחר מכן תוגש ההצעה לאישור משרדי החוץ והחינוך. התערוכה עצמה אמורה להישלח לוונציה בחודש אוגוסט.

כפי שנודע, המתמודדים על תפקיד אוצר התערוכה הם אוצרת העיצוב והאדריכלות במוזיאון תל אביב, מאירה יגיד, אוצרת הגלריה בבית האדריכל, האדריכלית שלי כהן, האדריכל יאשה גרובמן, ועמותת האדריכלים שהכריזה על התמודדות פנימית כדי לבחור במועמד מטעמה. חברי ועדת המשנה מטעם המדור לאמנויות שתבחר את ההצעה הם האמניות דרורה דומיני ודגנית שטרן שוקן, האדריכל עופר קולקר, ועידית עמיחי כנציגת משרד החינוך. כמו כן תשתתף בשיפוט האדריכלית ברכה חיוטין.

המתמודדים התבקשו לגבש רעיונות לתערוכה חדשה או לתערוכה המתבססת על תערוכה קיימת. לפי ההערכות, יש סיכוי רב שהתערוכה שתישלח תהיה גרסה כלשהי של תערוכת הבניין החדש של מוזיאון תל אביב, המוצגת כעת במוזיאון בשדרות שאול המלך.

הביאנלה לאדריכלות תתקיים השנה תחת הכותרת "מטרמורפ" ותעסוק בתמורות הטכנולוגיות והתרבותיות שחלו באדריכלות הבינלאומית בעשורים האחרונים. אוצר התערוכה הכללית בביאנלה הוא האדריכל והתיאורטיקן הפרופ' קורט פורסטר משווייץ.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ