אודיסיאוס והסירנות במחיר קפה

הערבים הספרותיים שבים לנוף העירוני. הפרופ' עירד מלכין, שיזם סדרת הרצאות ושמה "קפה מיתולוז'יק", אומר כי "זה בכלל רעיון מאוד יווני - לדבר בכיכר הציבורית פילוסופיה ושירה בעד אגורה"

שירי לב-ארי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שירי לב-ארי

בערב אביבי יושבים כמה עשרות אנשים סביב שולחנות על המדרכה בכניסה לחנות הספרים הוותיקה "תולעת ספרים", במיקומה החדש יחסית בכיכר רבין. הם מאזינים לדברי המרצה, הפרופ' עירד מלכין. הוא מחלק לנוכחים טקסטים, מדבר למיקרופון ונענה בקשב רב. הוא מתעכב על הסצינה המפורסמת ב"אודיסיאה" של הומרוס, שבה אודיסאוס מעוור את הקיקלופ, ודן במשמעויות הסצינה ובפרשנויות שזכתה לה באמנות. מתחת לז'קט המחויט של מלכין מבצבצת חולצת טי לבנה, שעליה נכתב באותיות יווניות שחורות משפט הפתיחה של ה"אודיסיאה": "מוזה, ספרי על אודות האיש רב-הדרכים, האיש אשר החריב את מבצר טרויה הקדוש ואחר כך הרבה לנדוד".

היה זה אחד מאירועי "קפה מיתולוז'יק", סדרת הרצאות על המיתולוגיה היוונית שיזם מלכין. בכל יום שני בערב (בשעה 20:00) הוא מרצה בלא תשלום על סצינות שונות מהמיתולוגיה היוונית, וזוכה לשיתוף פעולה מצד הקהל הסקרן. ובינתיים, בתוך חנות הספרים (שמתפקדת גם כבית קפה) יושבים אנשים - סופרים, משוררים, עורכים ספרותיים, עיתונאים, אינטלקטואלים, חובבי תרבות והרבה סטודנטים - ומשוחחים על ענייני השעה. המשורר נתן זך, שזה עתה יצאו לאור ספר שירה וספר פרוזה שכתב, עומד במרכז החנות, מבוסם קלות ובמצב רוח טוב, ומתכנן את ערב השירה שיתקיים שם לכבודו בעוד כמה שבועות.

בשנים האחרונות נהפכו ערבי קריאה וספרות לתופעה בולטת בתרבות העירונית, בעיקר התל-אביבית אך גם בערים נוספות. "תולעת ספרים" נהייתה המקום המובילה בתחום זה, ומתקיימים שם ערבי השקה לספרים חדשים, הרצאות על ספרות ושירה, ערבי ג'ז, ועכשיו גם סדרת הרצאות על המיתולוגיה היוונית. הכניסה, על פי רוב, חופשית.

את הרעיון ל"קפה מיתולוז'יק" שאב מלכין, מרצה פופולרי בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל אביב, מתופעה תרבותית שראה לפני כמה שנים בפאריס, "קפה פילוסופיק": קבוצות אנשים המתגבשות סביב פילוסופים בבתי קפה ברחבי העיר, שנפגשים בקביעות כדי לשוחח על פילוסופיה. "אני משמש מרצה אורח בצרפת", מספר מלכין, "ושם ראיתי הרבה בתי קפה, בעיקר ברובע הלטיני, שנענים ליוזמות של פילוסופים מהאקדמיה, שבאים לדבר שם על פילוסופיה עם הקהל. בדרך כלל אלה קבוצות של 20-15 איש, שנפגשים באווירה מאוד נימוסית, מסודרת, אפילו קצת יבשה, אבל זו תופעה שהחלה לצבור פופולריות ולהיות נפוצה בעיר".

מלכין מאמין בפופולריזציה של הידע האקדמי ובהפצת הידע לקהל הרחב. "זה בכלל רעיון מאוד יווני - לדבר בכיכר הציבורית פילוסופיה ושירה בעד אגורה", הוא אומר. ברוח זו יזם את "קפה מיתולוז'יק", שמשך אליו כ-70 אנשים בכל אחד משני הערבים שכבר התקיימו. במפגש הראשון דיבר מלכין על אודיסיאוס והסירנות והתייחס גם לסיפורו של קפקא בנושא.

לדבריו, "היה פה קהל מגוון - פילוסופים, פסיכולוגים, סטודנטים. לפעמים הם שואלים שאלות מוזרות ולפעמים שאלות מעוררות עניין. מתעוררות פה הרבה אסוציאציות. זה כמו לקחת סמינר אוניברסיטאי ולמקם אותו באווירת בית קפה נינוחה יותר. זה מזכיר קצת את מועדוני הקולנוע שהיו פה בשנות ה-70".

"תולעת ספרים", המארחת את היוזמה של מלכין, הוקמה לפני 20 שנים על ידי פאני הירשנזון ואליענה יידוב. תחילה הוקמה החנות בדיזנגוף סנטר והתמחתה בספרי עיצוב ואדריכלות ובספרות פסיכולוגית, אחר כך עברה לרחוב בזל ושם צברה קהל לקוחות ואוהדים קבוע, ולפני כשנה עברה לכיכר רבין. "המעברים תמיד נעשים מאותה סיבה - לא יכולנו לעמוד בשכר הדירה", אומרת הירשנזון. אבל המעבר האחרון הגדיל את הקהל שלהם וגיוון אותו. "יש יותר גברים בחנות", היא מודה.

"היינו מאוד רוצות להיות מין צוותא'לה, רק שאין לנו אולם הרצאות", אומרות הירשנזון ויידוב. בינתיים הן הקימו הוצאת ספרים המתמחה בפסיכואנליזה, וכעת הן יוזמות יחד עם השגרירות הצרפתית את ביקורו בישראל של הפסיכואנליטיקאי הצרפתי ז'אן ברטרן פונטלי, שאת ספרו הן יוציאו בקרוב בתרגום לעברית.

על הצלחתם של ערבי ספרות ותרבות קטנים, שהכניסה אליהם חופשית או בתשלום סמלי, מעידים גם אירועי "פותחים ספרים", המתקיימים אחת לכמה שבועות, ובהם מתארחים סופרים ואנשי רוח המשוחחים על ספרים חדשים. האולמות כמעט תמיד מלאים עד אפס מקום. אירועים ספרותיים אחרים מופקים בתכיפות גבוהה למדי במקומות כמו בית ביאליק, בית הסופר, מכללת עלמא וצוותא בתל אביב, בית הקונפדרציה בירושלים, בית העם בראשון לציון ועוד.

המקבילה הירושלמית המפורסמת ל"תולעת ספרים" היא בית הקפה וחנות הספרים הוותיקה "תמול שלשום", שמושכת אליה את סופריה ומשורריה של ירושלים. את המקום - שגם הוא מארח ערבים ספרותיים רבים, השקת ספרים והרצאות - הקים לפני שנים רבות דוד ארליך. לאחרונה הקים גם בית מורשת אורי צבי גרינברג בירושלים את "חכליל - מקום לצעירים". המקום מיועד לצעירים דתיים וחילונים, ומתארחים בו אמנים ויוצרים בהרצאות ומופעים הקשורים לשירת אצ"ג ולשירה ולספרות בת זמננו.

בעבודת המחקר שלה "חנות הספרים ושמיעת הנקרא: הגבולות המשתנים של השיח בערבי קריאה", כתבה איילת כהן, סטודנטית במכללת דוד ילין בירושלים, על ערבי קריאה בחנויות ספרים. לטענתה, ערב הקריאה הוא מעין מופע רב-פנים שבו מוצעת פרשנות חדשה לספר, והוא גם אירוע תקשורתי וחברתי שמחדד הגדרות זהות של קהילות קוראים שונות. חנות הספרים, טוענת כהן בעבודתה, משמשת מוסד חברתי, מעין מסגרת אידיאולוגית המכוונת לפעילות תרבותית ומסחרית כאחת. כך, במקומות רבים בארץ נרקם לו שיח משולש בין הסופרים, הקוראים והספרים עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ