הולילנד פארק | גבעת העין הרעה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

"הולילנד פארק" הוא אות קלון על מצחה של העיר. פרויקט הנדל"ן הענק המתנוסס כמצודה מבוצרת על הגבעה היפה לשעבר של מלון הולילנד בדרום ירושלים, חונק את המדרונות התלולים בסדרה של קירות תומכים אימתניים ומטיל את חתיתו על כל סביבותיו. זהו מראה נורא ומצמית, הנצפה וצופה למרחוק, ומשעבד אליו כל מבט כמו אח גדול. המתחם אכן מעוצב כעין אליפטית ענקית. לפי שעה רק חלק מהמיזם נבנה, מצדה המזרחי של הגבעה, אבל לא קשה לדמיין את הצפוי כשחומת הבנייה תכפיל את עצמה בעתיד פי עשרה, וההשתלטות תושלם גם לכיוון מערב.

תחילתו של הפרויקט באמצע שנות ה-90. מההתחלה הוא עורר ביקורת קשה מצד גורמי תכנון והתנגדויות מצד תושבי הסביבה. רבים מהם משועבדים למאבק זה שנים. אולם למרות הביקורת, הפרויקט אושר, לא במעט בסיוע מקורבים ובעלי אינטרסים. הוא עבר גלגולים רבים, והשבוע עלה שוב לסדר היום, אחרי עוד שינוי שחל בו, ועורר מחדש את התנגדותם של דיירי הסביבה. ביום שלישי הוגשו ההתנגדויות לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, בניסיון לכבות את השריפה האחרונה.

דומה להורדוס

העיקרון של בנייה על גבעת הולילנד אינו פסול מעיקרו; הרי לא לפרויקט הזה היה אפשר לצפות. העובדה שהתממש היא כתב אישום, והשאלה נגד מי היא שולית בלבד. המיזם, שעין לא ראתה כיעור תוקפני כמוהו, היה מתחילתו צירוף הרסני ואומלל של החלטות שגויות, התנהלות בלתי תקינה, העדר דיון מעמיק כראוי לפרויקט בסדר גודל כזה, העדר שקיפות ציבורית, תכנון נזיל שהשתנה חדשות לבקרים, העדר כל חוש מידה, טעם רע ושיגעון גדלות אדריכלי.

לתכנון הפרויקט היו שותפים האדריכל רם כרמי ומשרד ספקטור-עמישר, אבל הסימנים מעידים על כך שכרמי היה המוח האדריכלי הדומיננטי מאחורי התכנון. פעם הסביר כי התחנה המרכזית שתיכנן בתל אביב היא "שער יפו", ומגדלי חוף הכרמל הם "כפר ים תיכוני". כרמי הציג בזמנו למקבלי ההחלטות בעיריית ירושלים את הפרויקט כ"מוקד עירוני" שווה ערך לעיר העתיקה בירושלים, והשווה את חשיבותו למפעלותיו של הורדוס.

"לפרויקט יש כל הצידוקים לתבוע לעצמו נוכחות מיוחדת", כתב כרמי במניפסט שצירף לתוכנית, "כדי להיות פוקוס אורבני מוצלח בלב טריטוריה הזקוקה לו". זהו מצג שווא מיסודו. הולילנד לא היה ולא יכול להיות עיר עתיקה וגם לא עיר חדשה, ולא "פוקוס אורבני". זוהי שכונת יוקרה פרוורית הומוגנית שצמחה יש מאין בפאתי העיר, מסוגרת ומתבדלת מסביבתה, וחוץ מצפיפות אין לה כל סממן אורבני. אמנם הפרויקט מעוצב בשלל סגנונות כמו היסטוריים-עתיקים ומצופה במעטה עבה של אבן ורדרדה, אבל הסממנים המזויפים רק מעמיקים את הפיאסקו.

תושבי רפאים

לא במפתיע ולא במקרה, רבים מבין קוני הדירות בפרויקט הם תושבי חוץ. השוק בירושלים לדירות שמחירן מגיע ל-600 אלף דולר מצומצם ביותר, ופרויקטים של דירות יוקרה מכוונים מראש לחו"ל. במיוחד כשבמתחם מתוכננים עוד מגדלי מגורים בגובה של 32 קומות. כמו בכפר דוד בממילא ובפרויקטי יוקרה אחרים, ירושלים שוב מכרה את נכסיה הטובים לתושבי רפאים במסווה של פיתוח והתחדשות עירונית.

המיזם היה מיועד במקורו למלונאות ותיירות. בעלי מלון הולילנד שנמצא על הגבעה מאז שנות ה-60 (ומיועד להריסה) - קבוצה של משקיעים אמריקאים ובהם משפחת צ'רני - תיכננו להקים במקום מרכז תיירות, ובו בתי מלון, מרכז כנסים, מוזיאון ודירות נופש. המיזם, שהיה מגלומני גם בימי הזוהר של התיירות בירושלים, זכה אז לברכת פרנסי העיר, ובראשם אהוד אולמרט שעשה רבות לאישורו.

עם קריסת ענף התיירות בבירה נהפך הפרויקט למיזם נדל"ן ורוב הבנייה לצורכי מלונאות בוטלה. האטרקציה העיקרית, דגם בית שני, היה אמור להשתלב בפרויקט התיירות, אבל אחרי השינוי בייעוד הוא יועבר למוזיאון ישראל. תושבי השכונות הגובלות בהולילנד התנגדו לפרויקט גם במתכונתו המקורית, והגיעו לפשרה בלתי מספקת מבחינתם. כעת הם מנסים להדוף את שינוי הייעוד ממלונאות למגורים, ואת התוכנית שהגישו היזמים להמרת חדרי המלון ביחידות דיור, להגדלת צפיפות הדיור ולבנייה לצורכי מסחר.

לטענת המתנגדים, השינוי יפגע עוד יותר באיכות חייהם ויגרום לבעיות תחבורה וחניה קשות, ולמחסור בשטחים פתוחים. את הכרסום בשטחים הפתוחים ואת בעיות התחבורה והחניה, התחילו למעשה שכונות המגורים של המתנגדים עצמם - רמת שרת, רמת דניה ובית וגן - שיצרו תהליך מואץ של פרוור זוחל. אבל אם פארק הולילנד הוא האלטרנטיווה, המצב הוא כלאחר ייאוש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ