פיוטים מכל כנפות התרבות המוסיקלית היהודית

כך מצליח ארגון "קהילות שרות" להחיות את אוצרות עולם הפיוט היהודי

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

כבר שמונה שנים קיים ארגון "קהילות שרות", מאז שנוסד כדי לשמר, להחיות ולהפיץ את עולם הפיוט ואת אוצרותיו המוסיקליים והתרבותיים. הוא גדל, וכבר כולל מאות אנשים - שבהתאם לשם הארגון, מאורגנים אכן ב"קהילות": קבוצות של אנשים שנפגשים מדי שבוע, ובהדרכת פייטנים מהשורה הראשונה בארץ לומדים ושרים פיוטים מכל כנפות התרבות המוסיקלית היהודית.

"ללמוד פיוטים" - זה נשמע דבר של מה בכך. אבל מי שהיה בשבוע שעבר בערב הסיום לשנה זאת של "קהילות שרות" בבית ברבור בשכונת יד אליהו בתל אביב, הבין שמדובר ברפרטואר שעושרו המורכב מגדיר אותו כתרבות קלאסית לכל דבר. הפיוטים משקפים עולם שלם של יצירה מוסיקלית וטקסטואלית שנוצרה במשך מאות שנים, מסורת של שירת יחידים ושירת ציבור שיצאה אל מעבר להקשר הליתורגי בבית הכנסת ונהפכה למסורת חיה - אבל מאז הקמת המדינה הולכת ומושכחת. אוכלוסיות שלמות של היהודים שבאו מארצות ערב אינן מכירות את היצירה המסורתית הזאת שלהם: את זה באה "קהילות שרות" לתקן.

אחת-אחת עלו הקבוצות לשיר בערב החגיגי. "קהילת ירושלים המתקדמת", "קהילת ירושלים הוותיקה" ו"קהילת ירושלים החדשה"; קהילת מוריה חיפה וקהילת שערים בית שאן וקהילת נוה ישראל הרצליה - צריך היה לשפשף את העיניים כדי להאמין שחבריהן, אנשים מהשורה בלי רקע של פיוט כלל, שרים את הרפרטואר המורכב, על הקישוטים שלו, הדקויות הסגנוניות בהפקה הקולית, והמנגינות הארוכות שנדמות בלתי אפשריות להפנמה ולימוד.

חברי "קהילות שרות" מופיעים בבית ברבור בתל אביב. עולם שלם ועשיר של יצירה מוסיקלית וטקסטואלית

ז'אנר ה"נובה" ממסורת מרוקו ובבל, פיוטים במקאם חיג'אז ומקאם ביאת, פיוטים של ר' ישראל נג'ארה ור' דוד חסין ור' משה אשקר, ומקאם נהוונד בפיוט נדיר ממסורת טבריה - כל אלה ורבים אחרים נשמעו שם, בליווי אנסמבל של נגנים בכלים מזרחיים אותנטיים. וכדי להראות שלא רק במזרח מדובר, וכמה אוניברסלית יכולה להיות המוסיקה הזאת, גם מחרוזת ניגונים מחסידות חב"ד, ברסלב ומוז'יץ הושרה בדבקות מזרח-אירופית של ממש.

לא היה זה אירוע דתי. בקהילות על הבמה שרים נשים וגברים, חובשי כיפה וחילונים גמורים, בכל צורת לבוש אפשרית - וכמוהם גם בקהל שמילא לגמרי את האולם עד שעת לילה מאוחרת. "ב'קהילות שרות' אנחנו מנסים לדלג מעל המשוכות ‘דתי' ו'מזרחי'. התרבות הישראלית מוותרת על רובדי יסוד חיוניים, טובים וחשובים, שהיו יכולים להיות חלק מעמוד התווך התרבותי כאן", אמר יוסי אוחנה, מנכ"ל העמותה, ממייסדיה והרוח החיה בה, והוסיף: "אי-צדק תרבותי מוביל לאי-צדק חברתי, וצריך לתקן את האחד כדי לפתור את השני". פעילי האגודה הבטיחו מצדם שלא רק בהתחייבות לפגישה שבועית מדובר, אלא גם בטיולים, בכינוסים ובהתנסויות; העיקר להתוודע אל העולם הזה, שמציג אלטרנטיבה תרבותית מרגשת.