מארגני תערוכת המיניות שבוטלה ביפו מתקשים למצוא מקום להציגה

פתיחת תערוכת האמנות "ונילה סקס", העוסקת במיניות ותשוקה, בוטלה בשל התנגדות הקהילה הנוצרית ביפו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

למעלה מחודש אחרי ההחלטה לא להציגה במוזיאון יפו לעתיקות, קיומה של תערוכת האמנות "ונילה סקס", העוסקת במיניות ותשוקה, מוטל עדיין בספק. התערוכה היתה אמורה להיפתח בשבת לפני כשלושה שבועות, אך בשל התנגדות הקהילה הנוצרית ביפו בוטלה ימים ספורים לפני העלאתה. בשבועות האחרונים עשו מארגני התערוכה מאמצים רבים למצוא חלל אחר להציג בו, אך ללא הצלחה.

אוצרות התערוכה, אתי פביאן ואורית קימל, מעידות כי פנו לגורמים רבים, אך לא מצאו פתרון מסיבות שונות - לוחות זמנים מלאים, מקומות שאינם גדולים דיים להכיל את התערוכה או עלויות יקרות. הן אינן פוסלות את האפשרות כי גם הסערה סביב התערוכה מקשה על מציאת מקום חלופי.

"או שהמקומות תפוסים לכמה חודשים או לכמה שנים מראש או שעונים לנו בצורה מאוד לקונית", מספרת פביאן. "אנשים מתחילים להתייאש וזה הדבר הכי גרוע. אנחנו לא רוצים לייאש את האנשים פה. זו באמת תערוכה עם תעוזה", היא אומרת ומוסיפה: "הלוואי ומישהו היה מרים את הכפפה, עושה משהו ומציע לנו מקום כמו שצריך. התערוכה הזו שווה את זה".

קימל שותפה לתסכול שלה: "אין סיבה לצנזר את התערוכה. המצב מייאש ומתסכל אבל אנחנו נמצא לתערוכה הזאת חלל", היא אומרת.

קימל מותחת ביקורת על עיריית תל אביב: "אני בתדהמה, בחוסר הבנה, איך צנזורה של אמן או צנזורה של תערוכה עוברת בשקט. אסור שזה יקרה. בתור אדם פרטי, אני שואלת איך אף אחד בעיריית תל אביב לא קופץ לשמים ועוזר במהירות הבזק למזער את הנזק ולמצוא לתערוכה הזאת חלל?".

מנכ"ל החברה לפיתוח יפו העתיקה, ירון קליין, אומר כי ההחלטה לבטל את התערוכה היתה נכונה. לדבריו, החברה עושה מאמצים לסייע למצוא מקום חלופי. הוא מספר כי ברגע האחרון נפסלה אפשרות להציג את התערוכה במתחם התחנה בתל אביב בשל בעיה בלוח הזמנים.

באתר התערוכה נכתב בתגובה: "לצערנו התלהמות מיותרת ואיומים גרמו לעיריית תל אביב לפנות אלינו בבקשה להעביר את התערוכה לחלל אחר. בצער רב מאוד, בחוסר ברירה, הסכמנו. התערוכה תכבד כל חלל שיארח אותה".

באתר מופיעות גם תגובות של אמנים לביטול התערוכה. אחת התגובות היא של אלדד פניני, שיצירתו היתה במוקד הזעם של הקהילה הנוצרית. היצירה, בהשראת "הסעודה האחרונה" של דה וינצ'י, מציגה דמויות של נשים בעירום בתנוחות מיניות שונות ומעליהן אשה עירומה צלובה. היצירה הוצגה בעבר בתל אביב וביפו במסגרות אחרות. לאות מחאה על ביטול התערוכה פרסם פניני יצירה "מצונזרת" ובה מופיעים רק הצלב והשולחן, בלי הדמויות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ