לראשונה ברשות הפלסטינית: אקדמיה ללימודי משחק

נשים וגברים יחד בביה"ס ברמאללה

יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל געתון

לראשונה ברשות הפלסטינית: אקדמיה ללימודי משחק. בית הספר, שהחל כקבוצה קטנה של תלמידים, פתח השנה כיתת משחק אקדמית של גברים ונשים וקיבל אליה עשרה סטודנטים מתוך 80 מועמדויות. מקים בית הספר הוא במאי תיאטרון בכיר בגרמניה, ד"ר פולקמר קלאוס, שניהל בין היתר את התיאטרון העירוני של היידלברג.

"הרעיון התחיל לפני כ-12 שנים כשנפגשתי עם ג'ורג' איברהים, מנהל תיאטרון 'אל קאסבה' ברמאללה והשחקן מכרם חורי", מספר קלאוס. "חיפשנו מקום לבית ספר לדרמה והבנו שללא כסף מבחוץ אין לנו סיכוי". המימון הגיע לבסוף מתרומה של קרן גרמנית, מאוניברסיטת פולקוואנג באסן שבגרמניה, ומהרשות הפלסטינית. "חשוב להדגיש שהבית ספר ברמאללה היא פלסטיני ולא אירופי", מציין קלאוס, "כל המרצים דוברי ערבית".

בית הספר, שהחל לפעול בשנה שעברה עם קבוצה צנועה של תלמידים, מונה היום שתי כיתות משחק. המועמדים עוברים אודישנים, וצריכים להתאים ברמתם לאוניברסיטת פולקוואנג הגרמנית. התלמידים משלמים בעבור חודש לימודים 100 יורו, אך לדברי קלאוס הם מתקשים לעמוד בתשלום. "זהו רק צעד ראשון לבית ספר גדול יותר. בעוד כמה שנים אני מקווה שיהיה לנו בניין חדש ויילמדו שם כל תחומי אמנויות הבמה: מוזיקאים, רקדנים, יוצרי קולנוע".

בקיץ האחרון נסעה כיתת הלימוד לגרמניה, לעבוד בסדנה משותפת עם הכיתה המקבילה מאוניברסיטת פולקוואנג. הכיתות העלו ביחד את "חלום ליל קיץ", בתרגום לערבית ולגרמנית.

קלאוס גם ניסה ליצור שיתוף פעולה עם בית הספר למשחק יורם לוינשטיין. השיתוף לא צלח. "קלאוס הגיע לבית הספר עם קבוצת שחקנים גרמנים", מספר מנהל בית הספר, יורם לוינשטיין, "הוא ישב אתנו ורקחנו חלום לשתף פעולה. לצערי זה לא התפתח לכלום".

לדברי קלאוס, ברמאללה סירבו לשתף פעולה עם תיאטרון ישראלי בשלב זה. "אני לא בא לרמאללה על מנת לעסוק בסיכסוך", הצהיר קלאוס, "אני בא על מנת לעסוק בתיאטרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ