מחלוקת בוועדת השימור של היכל התרבות על עתיד ציורי הקיר של איוון שוובל

הוועדה דנה באפשרות להחליף את הציורים, שהוזנחו שנים רבות, ביצירות של צעירים

הארץ
אילן ליאור
כתב "" בגוש דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
אילן ליאור
כתב "" בגוש דן

מחלוקת בוועדת השימור של היכל התרבות באשר לעתידם של ארבעה ציורי קיר של האמן איוון שוובל מסוף שנות ה-70. הציורים, המצויים על קיר ההיכל הפונה לגן יעקב, מתארים בגווני כחול ואפור את תל אביב. כעת דנה הוועדה באפשרות להחליפם ביצירות של אמנים צעירים.

הציורים הוזנחו שנים רבות, במהלכן דהו והתלכלכו בצואת עטלפים. בעקבות שיפוץ גן יעקב ופתיחת מעבר משדרות ח"ן לכיכר בקידמת ההיכל נחשפו באחרונה הציורים המוזנחים לציבור הרחב.

לקראת שיפוץ היכל התרבות השנה, דנה מדי שבוע ועדה של עיריית תל אביב בשימור חלקיו השונים. באחת מישיבותיה האחרונות עלה נושא ציורי הקיר. יו"ר הוועדה, סגן ראש העיר, פאר ויסנר, הציע להחליף את הציורים ביצירות של אמנים צעירים. "אמנם צריך לתת לציורים האלה עוד כמה שנים", אמר, "אבל אחר כך כדאי לתת את המקום המכובד גם לאמנים צעירים, שיבטאו את האמנות העכשווית, לא רק את מה שהיה פעם". ויסנר מציע לאפשר לציבור להחליט מה יעלה בגורלם של הציורים, למשל בהצבעה באתר האינטרנט של העירייה.

לעמדת ויסנר הצטרף גם איתן בר טל, לשעבר ראש המחלקה החזותית במכון הטכנולוגי בחולון. "שוובל זה לא סוג של פיקאסו ישראלי. אם כבר יש שם כזה קיר ענק, במקום דרמטי יכול להיות שכדאי להציע את זה כל כמה שנים לאמן אחר". לדבריו, "מאחר ומדובר במבנה שבסופו של דבר הרוח מאחוריו הייתה חדשנית ודינמית, יכול להיות שדווקא אקט כזה ייתן כבוד ואולי גם יחבר קהלים צעירים יותר למבנה ולציר שעובר דרכו". בר טל אמר כי הציור כיום "שקוף" למי שעובר לידו: "הציור הזה לא בתודעה, כאילו מישהו השאיר שם משהו כמעט במקרה. קצת כמו גרפיטי".

מנגד, חברת מועצת העיר תמי זנדברג, החברה גם היא בוועדת השימור, מתנגדת נחרצות להחלפת הציורים וקוראת לשמרם. "העבודות של שוובל תואמות את האופי ואת רוח התקופה של הבניין, בצבעים פסטליים שנותנים את התחושה התל אביבית, של עיר על החול", אמרה. "זה דבר נכון לא רק להשאיר אותם, אלא לשקם אותם ולתת להם את הכבוד הראוי. זה דבר שהיה צריך לעשות כבר בשיפוץ של גן יעקב".

זנדברג אף תקפה את אחת היוזמות שעלתה בישיבת הוועדה, לשמר שניים מן הציורים ולהחליף את השניים האחרים. "זה מעשה שגובל בחוסר תרבות, טעם ואתיקה להשאיר רק שניים מתוך הארבעה ובשתי המשבצות האחרות לשים עבודות אחרות. זה כמו לקחת את הבניין הנסיכי והנזירי הזה ולתקוע בו איזשהו טריז שלא קשור לאופי ולא לרוח, לא של הבניין ולא של התקופה". זנדברג פוסלת גם את ההצעה לפנות לציבור כדי שיחליט מה יעלה בגורלם של הציורים. לדבריה, "הציבור הפך להיות מפלטו של כל מי שלא יודע להחליט".

בזמן שבוועדת השימור מתווכחים, אמר שוובל כי בהיכל התרבות כבר סיכמו עמו על שימור הציורים. שוובל, כיום בן 78, סיפר כי תמורת סכום סמלי יעלה בחודש אפריל על פיגומים, כדי לחדש ולתקן את הציורים. הוא מתגורר כיום בירושלים אך אומר כי הוא אוהב את תל אביב וחש עדיין מחובר אליה. על הדיונים בוועדת השימור של העירייה למד שוובל מפניית "הארץ", ואמר כי החלפת הציורים אינה באה בחשבון. "הם לא יכולים לעשות את זה. יהיה משפט גדול נגדם. הציורים האלה צריכים להישאר שם יותר מהחיים שלי. אני מקווה שהציורים יחיו לפחות כמו תל אביב".

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ