אופנה | ביקור בחנות הברלינאית Dandy of the Grotesque של המעצב איתמר צחובל

חנות בגדי הגברים של המעצב איתמר צחובל בברלין, "Dandy of the Grotesque", היא מין סלון בסגנון ראשית המאה שעברה המיועד לגברים עכשוויים, גנדרנים עם מודעות עצמית והומור. הזמר מרילין מנסון, למשל

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר אטואן

את החנות שחנך לפני כמה חודשים במרכז ברלין עיצב איתמר צחובל כסלון. כל מי שמבקר בה מוזמן מיד להתכבד בכוס ויסקי או תה חם עם רום. לגינוני האירוח תפקיד חשוב; הם מאותתים ללקוחות כי אפשר ואף רצוי לשהות במקום זמן מה. כמו בפגישה אישית עם חייט יותר מאשר בביקור מזדמן בבוטיק.

עיצוב הפנים של החנות, ברוח תחילתה של המאה שעברה, מרמז על סגנון מסוים של גבריות - נוסטלגית, גנדרנית, אפלה ותיאטרלית גם יחד. הרצפה שחורה ומבהיקה, הקירות נצבעו בגוונים חומים ואפרפרים ובין ספת העור המזמינה ורהיטי העץ והמתכת מפוזרים מזוודות ישנות, מגבעות וחפצי נוי כגון גולגולת של איל, מקלות הליכה מגולפים בעץ ופמוטים עם נרות. במקום תאי מדידה ישנו חדר הלבשה רחב ידיים השוכן בחלק הפנימי של החנות, ובו מראות גדולות ממוסגרות בזהב ושז-לונג מקטיפה ירוקה. גם בו אפשר להשתהות בנחת.

הבגדים שמעצב צחובל אינם מסודרים על קולבים בתוך מעמד. הם מוצגים בערבוביה על בובות דיגום שפזורות ברחבי החנות, קצתם תלויים על מסגרת של תמונה, אחרים מקופלים בתוך ארונות תצוגה. "כמו בדירה של מישהו", הוא אומר כעת בביקור בארץ. כל מי שנכנס לחנות נפגש עם המעצב ומוזמן לבחור מלתחה בהתאמה אישית מתוך המגוון הקיים, לפי טעמו ובהתאם לתקציבו. "אני חושב שלהיבט האישי יש חשיבות גדולה כיום, לנוכח ההיצע הרב של אופנה אנונימית דומה שמציגות רשתות האופנה בכל העולם", אומר צחובל.

בנייה והשחתה

הדירה שהוא מדבר עליה היא ביתו של "הדנדי של הגרוטסק" ("Dandy of the Grotesque"), דמות האלטר-אגו שלו, שביסס על חייו של המאייר האנגלי בן המאה ה-19 אוברי ברדסלי (את הכינוי שאל מכותרת הביוגרפיה שנכתבה עליו). "הכותרת של הספר ייצגה בדיוק את מה שרציתי: מצד אחד מישהו גנדרן שמייחס חשיבות רבה למראה שלו ולאופן שבו הוא מעצב את הופעתו החיצונית, ומצד אחר המלה גרוטסק מאותתת שזה נעשה בקריצה ומתוך מודעות עצמית. מעין קורבן אופנה, אבל עם חוש הומור".

בקולקציה, מוסיף צחובל, זה בא לידי ביטוי בין הבנייה המסורתית של בגדים מחויטים לבין ההשחתה שלהם לאחר מכן, בשילובים של שלמות וחוסר שלמות. "למשל, אני יכול לקחת ז'קט שעבדתי על פיתוח הגזרה שלו במשך חודשים ארוכים ולצבוע אותו, לקשקש עליו או לקרוע חלקים ממנו".

לבגדים שהוא מעצב, מרביתם בצבע שחור או בגוונים כהים עכורים, ובפרופורציות צרות ומוארכות, יש אופי מקאברי בהתאמה. לצד חליפות שלושה חלקים אפשר למצוא גם מעילי צמר כבדים באפור-יונה, בעלי רכיסה א-סימטרית, כותפות בסגנון צבאי ורצועות הידוק בקצה השרוולים, חולצות כפתורים צחורות שדשיהן נטבלו בצבע שחור ושכמיות קטיפה שחורות וגדולות שברדסיהן מכסים חצי מהפנים. לא בהכרח מסוג הבגדים שברדסלי וחבורתו - שעמה נמנה אוסקר ויילד - היו לובשים אילו חיו כיום, אך מהזן שהתחבב על הזמר האמריקאי מרילין מנסון. באוקטובר האחרון, למשל, הוא הופיע על הבמה בלוס אנג'לס לבוש בז'קט קטיפה שחור והדוק בעל שרוולים ארוכים במיוחד וכתפיים ודש מחודדים, זרועים באבני סברובסקי, שצחובל עיצב למענו.

הקשר בין השניים נוצר לפני כשש שנים, בתקופה שצחובל, בן 37, התגורר במילאנו. לאיטליה הוא נסע כשהיה בן 22 כדי ללמוד בבית הספר לעיצוב ואופנה מרנגוני שבמילאנו. בתום לימודיו עבד כמעצב למותגים שונים ובהם דולצ'ה וגבאנה. "זה היה בתחילת הדרך והבנתי מהר מאוד שאני מעדיף לעבוד בפריפריה של תעשיית האופנה, המאפשרת חירות ומרחב יצירתי". במקביל סיגנן כתבות אופנה למגזינים שונים, ניהל תצוגות אופנה ועיצב תלבושות לבמה. קולקציה שיצר למעצבת מקומית לכדה את עינה של הסטייליסטית האישית של מנסון, וכך נוצר שיתוף הפעולה.

יחס אישי במיוחד

כאשר שבע מהקצב המואץ של תעשיית האופנה במילאנו, העתיק צחובל את חייו לשנחאי, שם שימש בין היתר מעצב ויועץ לחברות אופנה זרות שרצו לחדור לשוק הסיני ולמותגים מקומיים. "אלו מותגי ענק שהיו להם המון סניפים ברחבי סין, ועם הכניסה של רשתות אופנה זרות לשוק הסיני הם נאלצו לעמוד בתחרות חדשה", הוא אומר. "אופן העבודה שלהם שונה לחלוטין: במקום לעבוד ולשכלל את הרעיון של הקולקציה ולפתח דגמים נבחרים, הם מייצרים קולקציה ענקית של קרוב ל-500 דגמים ומתוכה בוחרים לבסוף 150. שיטת העבודה הזאת מתאימה להם כי כל הייצור זול מאוד".

בשנחאי החלו לנבוט הניצנים למיזם הנוכחי. בעקבות קולקציית גברים שעיצב תחת הכותרת "דנדי אוף דה גרוטסק" נולד הרעיון להשיק מותג וחנות עצמאיים. לברלין הוא הגיע בעקבות אשתו הגרמנייה. "זה נראה לנו מקום טוב ושפוי לחיות בו", הוא אומר. "ברלין שקטה ולא מרכזית, ובו בזמן מוערכת מאוד מבחינה תרבותית".

את החנות חנך בסוף יולי, כשהקולקציה עוד לא היתה מוכנה לגמרי. "רציתי לנצל את מועד הפתיחה של שבוע האופנה בעיר, כי אז מגיעים אליה אנשי תקשורת וקניינים מכל העולם", הוא מסביר. מאז הוא מקפיד לטפח יחסים קרובים עם קהל לקוחותיו. "אם לקוח מסוים חוזר לבקר בחנות, אני יכול למשל לארגן אותה לכבודו ולשים מוסיקה שתתאים לטעם שלו. זה לא קשור לשירות אדיב או חנפני אלא נובע מהרצון לגרום לאנשים להרגיש בנוח ולאותת להם שהם קונים משהו ייחודי שמותאם במיוחד להם".

הוא מודע למורכבות שכרוכה בשירות קהל רב של לקוחות בצורה כה אישית ולקושי לממש את החזון האוטופי שלו במישור העסקי. "זה בעצם המאבק הגדול שלי - להפוך את הרעיון לתקף מבחינה עסקית. תהליך העבודה שלי עבר המון שינויים וסביר להניח שהוא יוסיף להשתנות. כשעזבתי את שנחאי, למשל, חשבתי שאעבוד עם מפעל סיני שייצר בשבילי את הבגדים, וכשהגעתי לברלין הבנתי שזה לא מה שאני רוצה. מתברר שזה מצא חן גם בעיני הגרמנים. הם אוהבים לגלות שזו תוצרת מקומית. הבדים מיובאים מאיטליה, אבל כל הגזרות נוצרות בסטודיו של העיצוב ונתפרות לאחר מכן בברלין. אחרי העידן של מותגי הענק שפשטו על שוקי העולם, יש יתרון כעת ללוקאליות ולעסקים מקומיים קטנים ששמים דגש על ייחוד וייצור אישי".

את קולקציית החורף ישיק בעוד כשבועיים, סמוך למועד שבו ייפתח שבוע האופנה בעיר לקראת סתיו-חורף 2011-2012. "גם התאריך שבו ייפתח פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ברלין, בפברואר, הוא מועד לא פחות חשוב בשבילי, מאחר שהייתי שמח לעצב תלבושות לכל מיני אנשים ולשתף פעולה בפרויקטים שונים", הוא אומר. "אני נמשך להרכבים מוסיקליים שיש להם נוכחות בימתית חזקה".

כעת הוא עובד במקביל עם כמה להקות צעירות בברלין, ובעתיד, הוא אומר, ישמח לשתף פעולה גם עם יוצרים ישראלים. "הייתי שמח לעבוד עם אסף אבידן וה'מוג'וס'. אני חושב שהלהקה שלו מדהימה ושיש להם מופע טוב, אבל לדעתי הם יכולים ללבוש על הבמה לא רק חולצות טי מודפסות, וזאת כמובן מבלי להפוך אותם לגרוטסקיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"