עיריית ירושלים תשחזר את ציורי הקיר בבית הכנסת "עדס" בנחלאות

בירושלים הוחלט לשמר ולשחזר את ציורי הקיר של הצייר יעקב שטרק ותלמידי בצלאל על קירות בית הכנסת של העדה החלבית בנחלאות

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

עיריית ירושלים החליטה לשמר ולשחזר את ציורי הקיר ההיסטוריים של הצייר יעקב שטרק ותלמידי בצלאל, שצוירו על קירות בית הכנסת "עדס" של העדה החלבית בשכונת נחלאות.

עדס, שנוסד ב-1901, הוכרז באחרונה אתר מורשת במסגרת תוכנית תמ"ר (תשתיות מורשת לאומית) של משרד ראש הממשלה. בבית הכנסת נמצאים פריטי אמנות ותרבות רבים, כגון בימה והיכל עשויים מלאכת מחשבת דמשקאית והעתק של כתר ארם צובא. ב-1912 צויר על קירותיו ציור קיר מונומנטלי על ידי האמן יעקב שטרק, מראשוני התלמידים והמורים בבצלאל. הציור נחשב לאבן דרך באמנות העברית וכולל סמלים ציונים שגובשו בבית הספר. הוא מבטא חיבור בין הקהילה החלבית, המסורת היהודית והאמנות העברית.

בראשית 2009 יזם ועד בית הכנסת עבודות שיפוץ חפוזות, שהתבצעו תוך הפרה של תקנות השימור ושל תוכנית בניין העיר החלה במקום. את יצירת האמנות של שטרק "שיפץ" צייר שאינו מוסמך על ידי מחלקת השימור של העיריה. בפועל הושחתו כליל שני קירות מבית הכנסת, את ציור הקיר האחרון הספיקה מחלקת השימור להציל. עד ההשחתה היה בית הכנסת מוקד תיירותי חשוב בנחלאות והכוונה היא לפתוח אותו מחדש לביקורים מוסדרים לאחר עבודות השחזור והשימור. העבודות יבוצעו על ידי עיריית ירושלים ובשיתוף רשות העתיקות.

"לשיקום ציורי הקיר בבית הכנסת עדס יש חשיבות גדולה", אומרת האדריכלית תמר קוך, מנהלת מחלקת השימור בעירייה. "ציורי קיר הם ערכי מורשת לכל דבר והם שזורים ברחבי מבנים רבים בירושלים. במקרה של בתי הכנסת, יש נטייה של הקהילות ?לשמור' את המבנים לעצמם ולתחזק את הציורים ללא פיקוח. אנחנו מקווים שעדס יהיה תקדים בשימור ציורי הקיר בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ