"צמר", מאת וויליאם מסטרסימונה, בתיאטרון פסיק - סוודר סרוג היטב

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

פעמיים התעמרתי בשנים האחרונות בהצגות של תיאטרון פסיק הירושלמי, שנתמך על ידי משרד התרבות, עיריית ירושלים וקרנות רבות, עוסק בעבודה קהילתית וחברתית ומייצג את ישראל בכבוד בפסטיבלים בעולם. בשתי הפעמים היה מדובר ביצירות מקוריות או משותפות, שהצטיינו במרץ ובכוונות טובות, אך נראו לי חובבניות.

אני שמח, לפיכך, לשבח הפקה של תיאטרון זה, ואולי לא במקרה זה מחזה כתוב, בעל מוקד וסיפור ייחודי, עם שתי דמויות שיש מה לשחק בהן. הוא נכתב על ידי האמריקאי וויליאם מסטרסימונה, ולפי מיטב זכרוני זו פעם ראשונה שמחזה שלו מועלה בארץ במסגרת מקצועית, ותורגם היטב (על פי מה ששמעתי בעברית ויכולתי לנחש מהמקור) על ידי שיר פרייבך.

זהו סיפור על פגישה בלילה אחד בין נהג משאית החי בדרכים עם המטען שלו, בעל הומור מיוחד במינו, ומוכרת בחנות ממתקים שמזמינה אותו לחדרה. הוא מחפש מה שגברים בודדים מחפשים, והיא חושפת בפניו את עולמה המבודד, מלא הפחדים. בסופו של דבר הם מוצאים זה דרך לעולמו של זו, לא מעט בגלל הרצון שלהם לקשר אנושי, הגובר על ההגנות שלהם.

המחזה שואב את שמו מן העובדה שהיא מבקשת שישאיר לה למזכרת פגישתם את הסוודר שלו (נדמה לי ש"אוגרת הצמר" היה תרגום נכון יותר לכותרת המחזה "Woolgatherer"). הבמאי שמואל הדג'ס (ממנהלי התיאטרון) הטיב להוביל את שחקניו במבוך היחסים הלא פשוט, והם, כל אחד בדרכו, חשפו בפני הצופה עולם מלא וחדש (את שניהם ראיתי על הבמה לראשונה): שירה שטרן, במידה מעניינת של פגיעות, ואביתר ליכטנשטט בהופעה מרשימה ובוגרת, בעלת חוש קומי ועצמה. כשנמצא לשניים רגע של קשר בסוף, נושם הצופה אנחת רווחה. מגיע להם.

יש כנראה איזה לקח בעבודת תיאטרון שלא מתחילה מטוויית הצמר, אלא בדרך הנכונה של לבישה ושימוש של סוודר ארוג היטב.

תיאטרון פסיק מעלה את "צמר" מאת וויליאם מסטרסימונה. תרגום: שיר פרייבך. בימוי: שמואל הדג'ס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ