בתערוכה חדשה ניסה האמן יעקב מישורי לצאת ידי חובה

בתערוכתו החדשה של האמן יעקב מישורי אין כמעט עבודות חדשות, אבל היא בכל זאת גרמה לו להתרגש

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי

תערוכתו החדשה של האמן יעקב מישורי שתיפתח הערב אינה מתהדרת בכותרת כזו או אחרת, היא אינה מורכבת מעבודות חדשות ולטענתו הוא מציג רק כדי לצאת ידי חובה. עם זאת יש בתערוכה עבודה אחת חדשה שלדבריו גרמה לו להתרגש בעוצמה שלא חווה זה שלושה עשורים.

עבודותיו של מישורי, בגדלים משתנים, משוות מראה חם לחלל החד והלבן של גלריה ברוורמן בתל אביב (השרון 12 ב'). תחילה נדמה כי מישורי הוא אמן ורסטילי בעל פנים רבות, שכן העבודות המוצגות מתפרשות על פני 35 שנים לערך, אבל במבט שני עבודותיו נראות כאותה גברת בשינוי אדרת. "אתה זה אתה, זה אתה", מסכם מישורי, "זה הכל אני, עלי". בתערוכה מוצגות עבודות דיוקן שונות, עבודות שהוא מכנה "הדיוקן של הציור", ועבודת טקסטיל צבעונית המוצגת על חלון הגלריה.

"הכוונה היתה להביא כל ה'sides-B', או את מה שנראה כזה". הוא בחר להציג תערוכת מבחר שכזו, בין היתר, משום שסדרת העבודות החדשות שהוא עובד עליה זה שלוש שנים אינה גמורה עוד. "אני לא עובד בקצב מהיר, כיף לי עם הסדרה ואני רוצה להמשיך לעבוד עליה". העבודה החדשה שמוצגת בתערוכה היא דיפטיך גדול ממדים אשר כל חלק עובד כהיפוך ואולי כמשלים של האחר: האחד מלא ג'סטות של הנחות צבע אקספרסיביות יותר ואילו החלק השני משורטט ומחולק למשטחי צבע מוגדרים ושרטוט קווי.

"את העבודות לתערוכה בחרתי בשליפה מהירה, אבל כשאני מסתכל עליהן, אני תמיד רואה שמשהו מזכיר לי משהו שעשיתי לפני עשר שנים". שתי עבודות שמעולם לא הוצגו מתבלטות בשטיחות שלהן דמויית הפוסטר בצבעים של אדום צהוב, משתמשות בסמלים ובאסתטיקה המתכתבת עם אתוס ופאתוס אידיאולוגי. "אלה עבודות מלאות הכללות. הלכתי לאנדי וורהול, בעוד שרוב האמנות הישראלית הלכה לג'ספר ג'ונס. המשיכה שלי לפוסטרים, לאסתטיקה של נאצים וסובייטים, היתה מפתיעה לאיש שמאל. עם זאת אני אוהב את השטיחות, את הדוגמטיות וגם את הדרישה של הדיקטטורה שאותה אני תובע רק מעצמי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ