"אי שם" של סופיה קופולה | "מלון קליפורניה" - גיבור בפני עצמו בסרט

גדולי הכוכבים התהוללו בו, "מלון קליפורניה" נכתב על אודותיו, "סאטרדיי נייב לייב" נולדה בו. ואלה רק מקצת עלילותיו של המלון ההוליוודי הנודע, שאטו מארמון, שהוא אחד מגיבורי סרטה של קופולה

ליה פן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליה פן

שלושה גיבורים מככבים בסרט "אי שם": ג'וני מרקו (סטיבן דורף), שחקן הוליוודי חתיך ומצליח שמייצג את הקלישאה על אדם שיש לו הכל אבל בעצם אין לו כלום; בתו בת ה-11 קליאו (בגילומה מלא החן של אל פנינג) שנכנסת מחדש לחייו והופכת אותם על פיהם; והגיבור השלישי הוא המקום שבו מתגורר מרקו ובו מתרחשת מרבית עלילת הסרט - בית המלון שאטו מארמון, בתפקיד עצמו.

"זה המקום שבו בחור כמוהו יחיה", אמרה קופולה בראיון ל"לוס אנג'לס טיימס" על בחירת הלוקיישן. "לחיות בשאטו מארמון זה כמו טקס מעבר לשחקן הוליוודי. זה אומר ששיחקת אותה אבל אתה עדיין עם רגליים על קרקע".

שאטו מארמון, השוכן בשדרות סאנסט בלוס אנג'לס וזכה לכינוי "הטירה שעל הגבעה", אינו המלון הנוצץ בעיר ובוודאי לא היוקרתי שבהם. אך יש בו תכונה אחרת וחמקמקה בהרבה, אותה תכונה שקופולה מנסה לשוות לסרטיה ולגיבוריה: קוליות. שאטו מארמון לא מתאמץ להיות קול, הוא פשוט כזה.

הכניסה לבניין הניאו-גותי הלבן רחוקה מלהסגיר זוהר הוליוודי ונראית יותר כמו כניסה למוטל בצד הדרך. שלט בצבע תכלכל מפנה את הנוסעים מהשדרה המפורסמת אל חניה קטנה שמובילה ללובי המתאפיין באלגנטיות קליפורנית דהויה. בניגוד לפניהן של מרבית הנשים בנות ה-40 ומעלה בעיר שמקיפה אותו, שאטו מארמון לא הזריק לעצמו בוטוקס ולא ניסה למחוק את סימני גילו המופלג, 84. גם השיפוץ שעבר בשנות ה-90 שימר את אופיו, והרהיטים שנזרקו מפאת ריקבון הוחלפו בכאלה שנראים בני גילם, חרושי קמטים וסיפורים.

וסיפורים לא חסרים. קופולה השכילה לשזור את המיתוסים שנוצרו בין קירותיו של שאטו מארמון בתוך "אי שם" ובכך הפכה את הלוקיישן לשחקן מרכזי בו. בסצינה אחת מרקו עולה במעלית עם בניסיו דל טורו, המגלם את עצמו. דל טורו שואל אותו באיזה חדר הוא מתארח. "59", משיב מרקו. "59? בחדר הזה פגשתי את בונו", משוויץ דל טורו. לסיפור הזה אין אחיזה במציאות, אך הסצינה הזאת מתייחסת למיתוס אחר והוא השמועה שדל טורו שכב באותה מעלית עם סקרלט ג'והנסון ערב טקס האוסקר ב-2004 (שמועה שג'והנסון אישרה).

בסצינה אחרת מרקו יוצא מהחניה בפרארי השחורה שלו ורואה מכונית אחרת שהתרסקה לתוך קיר ביציאה מהמלון. ב-2004 מת שם הצלם הנודע הלמוט ניוטון: הוא לקה בהתקף לב במכוניתו בחניית המלון וזו הידרדרה עד שפגעה בקיר. מבקריו הקבועים של המלון נתקלו בוודאי במלצר המזמר המיתולוגי רומלו לאקי (שיצא בינתיים לפנסיה), ששר גם למרקו ובתו באחת מהסצינות בסרט. אך המחוות של קופולה אינן אלא פירורים, שכן בקירותיו של המלון ספונים עוד עשרות שערוריות, טרגדיות, אבקות, רגעי שפל ושיא שמספרים את סיפורה של תעשיית הקולנוע והמוסיקה משנות ה-30 ועד היום.

הנפילה של מוריסון

"אם אתה מתכוון להיכנס לצרות, עשה זאת בשאטו מארמון", אמר ב-1939 נשיא אולפני קולומביה הארי כהן לשחקן ויליאם הולדן. יש לשער שכהן התייחס במשפט הזה לאחד מגורמי המשיכה המפורסמים של המלון והוא הדיסקרטיות של צוות עובדיו.

החל בשנות ה-30 פקדו את המלון שורה של כוכבים שקיימו בו חגיגות פרועות, בידיעה שכל מה שקורה בשדרות סאנסט 8221 נשאר בשדרות סאנסט 8221. מונטגומרי קליף, ג'ודי גארלנד ופ' סקוט פיצג'רלד התאכסנו שם; גרטה גרבו לא יצאה מחדרה ימים שלמים; ג'ין הארלו והצלם הרולד רוסון בילו את ירח הדבש שלהם במלון, אך לצערו של רוסון בילתה הארלו את מרביתו בחדר אחר עם קלארק גייבל; פול ניומן הכיר שם את אשתו ג'ואן; ג'יימס דין עבר את האודישן ל"מרד הנעורים" באחד החדרים; המיליארדר האקסצנטרי האוורד יוז התמקם בפנטהאוז וצפה במשקפת בבחורות בבריכה; ויויאן לי המעורערת שכרה סוויטה במלון אחרי פרידתה המתוקשרת מלורנס אוליבייה וכיסתה את הרצפה והקירות בתמונות של אהובה.

בתחילת שנות ה-70 החל להתעמעם זוהרו של המלון; הוא לא היה ישן דיו להיחשב מכובד ולא חדש דיו להיתפש כטרנדי. צמרת הכוכבים ההוליוודים העתיקה את מסיבותיה למלונות אחרים והקליינטורה החדשה באה מכיוון סצינת הרוקנרול המפוקפקת, שכמעט הותירה אחריה אדמה חרוכה. שירם של "האיגלס" "מלון קליפורניה" נכתב על אותם ימים עליזים ופרועים בשאטו מארמון; זמר הקאנטרי האגדי גראם פארסונס הצטלם על כורסה בלובי לעטיפת אלבום הבכורה שלו "GP"; "לד זפלין" דהרו על גבי אופנועים לתוך אותו לובי לקול תשואות האורחים. ב-1971 ג'ים מוריסון נפל כמה קומות לאחר שניסה להתנדנד ממרזב לתוך חדרו. קצת אחרי האירוע הוא התבדח ואמר שניצל שמונה מתוך תשע הנשמות שלו. חצי שנה לאחר מכן הוא מת. האגדה מספרת שבאחד החדרים במלון התגוררה באותה תקופה סוחרת סמים נכה שסחרה ממיטתה.

מי שסייע במידה מסוימת לשקם את המוניטין האבודים של שאטו מארמון היה מפיק טלוויזיה קנדי צעיר ורעב ושמו לורן מייקלס. בשנת 1974 הוא התגורר במלון ושקד על פיתוח תוכנית לאן-בי-סי שתשלב את שתי אהובתיו הגדולות - קומדיה ומוסיקה. התוכנית שיצר היתה "סאטרדיי נייב לייב", שרצה מאז כבר 35 שנה. כוכבי שתי העונות הראשונות, צ'בי צ'ייס, ביל מאריי, דן אקרויד וג'ון בלושי, נהגו להתארח במלון בחופשות ובצילומים בחוף המערבי. בלושי מעולם לא עזב: במארס 1982 הוא נמצא מת ממנת יתר של ספידבול - שילוב של קוקאין והרואין - בבונגלו מספר 3 שליד הבריכה. כיום הבונגלו מוקף גדרות כדי לשמור על פרטיותם של המתארחים בו מפני מעריצים של בלושי וחובבי נוסטלגיה הוליוודית.

מותו של בלושי, שהיה אז אחד הכוכבים הגדולים של הוליווד - כוכב הסרט שובר הקופות "בית החיות", שאלבום סרטו "האחים בלוז" היה במקום הראשון במצעד האמריקאי - המיט קלון על המלון. ב-1986 אף נרשם במקום אירוע דקירה בזמן מסיבה שקיימה שם להקת "דוראן דוראן".

ההתאוששות באה רק עם שיפוץ המלון בשנת 1990. מאז ועד היום מנסה שאטו מארמון לשמור על תדמית נקייה, אבך בו בזמן לאפשר לכוכבים להרגיש שזה עדיין המפלט ההוליוודי להגשמת גחמותיהם מחוץ לטווח עדשותיהם של צלמי הפפראצי. ובמלים אחרות - ההנהלה מעלימה עין עד שאין לה ברירה (עם אורחות קבועות כמו פאריס הילטון ולינדזי לוהן זו משימה לא פשוטה). ב-1996 גיטריסט "רד הוט צ'ילי פפרז" הנרקומן, ג'ון פרושיינטה, לא הותיר להם ברירה. "לוס אנג'לס טיימס" פירסם ראיון מחדרו של פרושיינטה בשאטו מארמון שבו הוא תואר כשלד עם עור ש"שיניו נראות כאילו הן יכולות ליפול עם כל התעטשות". עם פרסום הראיון הוא גורש מהמלון. ב-2007 התפרעה בריטני ספירס בחדר האוכל ומרחה את ארוחת הערב שלה על פניה. האורחים הנזעמים דרשו לגרש אותה מיד והיא נכנסה לרשימה השחורה של השאטו.

גם לי יש סיפורים מהשאטו מארמון. ב-1996, בזמן חופשה בלוס אנג'לס, התאכסנתי בשאטו מארמון. אף על פי שהמלון לא היה מהודר, החדרים היו צנועים וכמעט מינימליסטיים והמזגן בקושי פעל - לא בדיוק הפנטסיה ההוליוודית של מתבגרת - מה שהתרחש בפנים היה זוהר צרוף. בוקר אחד נתקלתי שם במייקל סטייפ, שחיכה למכונית בסבלנות יחד עם שאר חברי "אר-אי-אם" ולא היסס לשוחח עם מעריצה מגומגמת. "תראי, אנחנו תאומים", הוא הצביע על פריטי אדידס הזהים שהיו לנו.

בבוקר שאחרי ירדתי ללובי, שם שמעתי קול מוכר מבקש מהשוער להזמין לו מונית. זה היה קיאנו ריבס. מעקב קצר אחריו עד לחניה גילה שמי שמחכה לו שם היא דרו ברימור. השניים התגפפו עד לרגע שהגיעה המונית ואספה אותו לדרכו. עד היום לא מצאתי אזכור תקשורתי לרומן בין השניים. כנראה מה שקורה בשאטו מארמון באמת נשאר בשאטו מארמון (עד שמגיעה נערה חטטנית מישראל). *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ