מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

אופרה בגרוש

ארטה, ראשון, 15:20

"הנכם עומדים לשמוע עתה אופרה לקבצנים. והואיל והיא כה זוהרת - כי היתה יכולה להיווצר רק בדמיונם של קבצנים; והואיל והיא כה זולה - כי אפילו קבצנים יכולים להרשות לעצמם לשלם כדי לראותה, מוכרז בזאת שמה: 'אופרה בגרוש'". כך, בדקלום לעגני ויבש, נפתחת אופרת הקברט החדה כתער, אופרה המספרת על יריד ברובע סוהו בלונדון שבו "הקבצנים מקבצים, הגנבים גונבים, הזונות מזנות - וזמר רחוב זול להחריד שר בלדה זולה להחריד".

האופרה היתה שיאו של שיתוף הפעולה בין שני האמנים הגדולים וייל וברכט. כשעלה המסך על הצגת הבכורה בברלין באוגוסט 1928, גילה הקהל את צוות השחקנים-הזמרים הטוב ביותר בגרמניה, ובראשם זמרת צעירה בהופעת הבכורה שלה: אשתו של וייל, לוטה לניה; עשרה נגנים מעולים ותפאורה יפהפייה; מוסיקה יוצאת דופן בעירובה בין הפופולרי לקלאסי, טקסט מזעזע בישירותו, ועלילה המשקפת את ההתרחשויות החברתיות והפוליטיות סביב. כאן מנגן "אנסמבל מודרן" המהולל, בניצוח נאצ'ו דה-פאס.

עוד המלצות

מפגש עם זמלינסקי

קול המוסיקה, שישי, 23:00

התוכנית "אמנות השיר" מציגה לסיום השעה הלילית שלה שירים של אלכסנדר פון זמלינסקי, דמות בולטת בחיי המוסיקה של וינה בתחילת המאה ה-20 ומלחין שנשכח שלא בצדק. תשעה שירים שלו, מפי ארבעה זמרים - סופרן, מצו, טנור ובריטון - מגלים את העושר הסגנוני ועומק הרומנטיקה המאוחרת ביצירתו. שירים מ"בת הטוחן היפה" של שוברט בביצוע המושלם של פישר דיסקאו וג'רלד מור לפני כן, וההתחלה במוצרט ושומאן, משלימים שעה מושלמת.

קונצרט היסטורי

מצו, שבת, 23:40

מסע אל העבר ואל האידיאלים המוסיקליים שלו, בסרט שצולם ב-1947 ובו ניגן יהודי מנוחין את הקונצ'רטו לכינור של מנדלסון. אנטל דוראטי ניצח על התזמורת הסימפונית של הוליווד - היתה כזאת, באותם ימים - לצורך הקרנה לפני קהל באולמות הקולנוע. בגלל אורכו של הקונצ'רטו, התוכנית לא הוגשמה אז.

השביעית

ארטה, ראשון, 20:15

"האלהה של המחול" - כך קרא ואגנר לסימפוניה השביעית של בטהובן, שהועלתה בבכורה ב-1813 קצת לפני ששקע המלחין לתוך שנות שתיקה והידרדרות נפשית. הסימפוניה משקפת בו בזמן עולם רומנטי אבל וקודר עם עליצות המביטה לאחור אל התקופה הראשונה ביצירת בטהובן, והיא התקבלה בחום בזמנה: גדולי המוסיקאים השתתפו בנגינת הבכורה שלה, והקונצרט הצליח מעל המשוער - קצת נחת למלחין המיוסר.

אנסמבל רוק ד'אנתרון

מצו, שני ורביעי, 21:30

חבויה בינות לצמחייה עבותה מסתתרת הבמה המרכזית של פסטיבל רוק ד'אנתרון בדרום צרפת. נלסון פרייר והתזמורת הקאמרית האנגלית התארחו בו בקיץ האחרון (שני), בין היתר עם הקונצ'רטו מס' 2 של בטהובן; ויום רביעי נפתח עם קונצרט רב פסנתרנים לציון 30 שנה לפסטיבל, ונמשך ב-23:20 עם היהלום שבכתרו: הפסנתרן אלדו צ'יקוליני בכבודו ובעצמו, על 85 שנותיו ולכבוד יום הולדתו, ברסיטל שופן.

אפשר גם

* אנסמבל פרגמנט. אנסמבל חדש נולד וראוי להאזנה: אבנר גייגר, תמר ענבר, ישי לנטנר, שרון פולק ודניאל מזעקי: חמישיית כלי נשיפה מעץ. יחד עם רן דנק בפסנתר הם מנגנים בקונצרט הבכורה שלהם יצירות של בטהובן, שנברג וליאו סמית (קול המוסיקה, שישי, 12:00).

* אנסמבל המאה ה-21. שידור ישיר לקונצרט הקבוצה למוסיקה עכשווית מביא במרכזו יצירה ישראלית בהשמעת בכורה, מאת המלחינה חנה אג'יאשווילי. גם הסקוונצה לסקסופון סולו של לוצ'אנו בריו בתוכנית, והפתעות נוספות (קול המוסיקה, ראשון, 20:05).

* שעה עם קאריאן. סרט תיעודי חדש משרטט את דמותו של המלחין הגרמני הרברט פון קאריאן, אישיות ששלטה על חיי המוסיקה בזמנה, ומאז קצת נס ליחה (ארטה, שני, 23:30).

* פאריס בשנות ה-20. שידור ישיר מביא את קונצרט התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור: כדרכו של המנצח לאון בוטשטיין, התוכנית נטועה בהקשר היסטורי-תרבותי, וכאן משקפת את שהתחולל בפאריס בתחילת המאה. היצירות מאת מיו, ראוול, פרנק ופרוקופייב (קול המוסיקה, רביעי, 20:05).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ