חניכי שבט יפו של הצופים - הילדים שלא מבזבזים את הזמן בפייסבוק

בשבט יפו יש ילדות שמתעמקות בהבדלים בין המדים שהן לובשות עכשיו לאלה שילבשו בצבא בעתיד

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד

לבזבז את הזמן בגלישה בפייסבוק? הצחקתם את ילדי הצופים. אלה עדיין עומדים בחצר השבט במסדרים, מביטים בהערצה על המדריכה, לובשים בגאון את מדי החאקי ומעדיפים פעילות חברתית על רשתות חברתיות.

ביום חורפי מתקיימות הפעולות של שבט יפו בתוך מבנה. זהו רק אחד השבטים בעיר, שנהפכה בשנים האחרונות למעצמת צופים: בנוסף לו ישנם צופי המועדון האורתודוקסי המיועד לילדים הנוצרים, שבט מוסלמי ושבט צופי ים, ומספר הנרשמים גדל כל שנה. לעומתם, שבט יפו מפגיש ילדים מוסלמים, נוצרים ויהודים, רבים מהם ילדי עולים מאתיופיה ורוסיה. מדי החאקי מטשטשים את ההבדלים ביניהם ומקלים עליהם להכיר אלה את אלה, אך גם מכינים אותם לחוויה הצבאית כבר בגיל 9.

מדריכה רצינית מעבירה לשכבת הגיל שעליה היא מופקדת פעולה תחת הכותרת "מכירה פומבית של ערכים". בעוד שהבנות מדברות אתה על ערכים כמו "שוויון", "מוסר", "אחווה" ו"שלום", שהמדריכה כתבה על דפי נייר, רוב הבנים משחקים ברחבה ב"מחניים" ו"שבויים".

יוגב יוסף, בן 11, ילד חמוד וביישן, הוא הבן היחיד בשכבת הגיל שלו. "זה מעניין לי ללכת לצופים כי בכל יום אני לומד משהו חדש, על הארץ שלי ועל איך להתנהג - איך להיות בן אדם. ההורים שלי שמחו שאני הולך לצופים". קולו נחלש ועיניו נעצבות כשהוא מדבר על התגובות שהוא מקבל: "יש ילדים שאומרים שלא כיף בצופים אבל הם בכלל לא היו בצופים, אז הם לא יודעים. הם גם שרים שירים כמו 'הצופים הקופים מהתחת הם יוצאים בשורה ארוכה עם נזלת ירוקה'. אני נעלב שאני שומע את זה".

זיינב אינשירח, בת 9, מוסיפה: "אני לומדת בבית הספר הפתוח ביפו, שם המצב הוא אחר. פשוט אומרים לי שצופים זה חרא".

יסמין אל אזהרי-קדמון, בת 9, שאביה גר ביפו ואמה במרכז תל אביב, מתבלטת בנוף השבט במכנסי הטרנינג האדומים שלה, שהיא לובשת בלית ברירה מכיוון שהצופים לא מייצרים מכנסי חאקי במידותיה הזערוריות. "ללבוש את המדים של הצופים מרגיש מכובד", היא אומרת, "כאילו 'תראו, אני נחושה לתרום לקהילה'. חוץ מזה, החולצה נוחה ומתאימה לחורף. אבל הבנתי שבמדים של צה"ל נורא חם. אבל אולי אני לא אתגייס לצבא, כי יכול להיות שאני אלמד בארצות הברית. בכל אופן, אם כן, אז אני בחיים לא אכנס לשטחים כדי לעשות משהו רע לערבים".

חברתה תמר פימנטל אומרת לעומת זאת: "אני אהיה גאה ללבוש מדים של צבא, אין כזה הבדל בין המדים האלה למדים של הצופים. אני ארגיש שאני עוזרת למדינה באותה מידה".

ליאל לגו מוסיפה: "בשבטים בתל אביב יש מגוון גדול יותר של פעילויות, אבל השבט הזה יותר טוב מכיוון שלמרות שהוא מעורב, אין שום הבדל בין הילדים. אנחנו מכבדים כל אחד".

יסמין ממפה את הנוף הפוליטי במשפחתה, כדי להסביר למה נושאים כאלה מעסיקים אותה בגילה: "סבי היהודי מצד אמא הוא ציוני והוא בא ממשפחה של ניצולי שואה, ולכן הוא חושב הרבה מחשבות המתאימות לימין. אבל הקרובים מצד אבי הערבי מחזיקים בדעות שונות לחלוטין. אני באמצע - נוטה לצד שמאל. אני חושבת שמגיעה מדינה ליהודים ושאנחנו צריכים לקחת בה חלק גדול יחסית בגלל הרדיפה באירופה, אבל שגם לפלסטינים מגיעה מדינה, ובטח שמגיע להם להשתתף בצופים. הרי מה השוני בין יהודים לערבים במובן הזה? בעזה בטח אין כסף לצופים, אבל באזורים שבהם יהודים וערבים חיים יחד אני מקווה שהערבים גם נהנים מפעילויות הצופים". תמר חברתה מסכימה עמה: "לכולם מגיע שיהיה להם צופים וכיף".

יתר החניכים בשבט מעדיפים להתמקד בצדדים הכיפיים יותר של התנועה, כמו להפוך את מדי החאקי לעדכניים. הבנות מוסיפות מגע פופי למדיהן באמצעות סיכות גדולות, לפעמים מחליפות את מכנסי החאקי בג'ינס חאקי גבוה. "יש לי סיכות של ג'סטין ביבר ושל הסדרה 'כמעט מלאכים' על המדים", מתגאה לין בלול.

שירי המורל הם עדיין להיט בצופים, וגם בשנת 2011 הילדים מתופפים לעצמם על הירכיים בקצב כדי לחזק את הכבוד השבטי. "השיר האהוב עלי בצופים הוא 'כחול עולה'", מכריזה ליאל, "כי זה הצבע של השבט שלנו".

לשאלה, מה את יותר - חניכה בצופים, אזרחית ישראל או פרופיל בפייסבוק - משיבה בר אבן, בת 10 וחצי: "לדעתי, יותר מהכל אני חניכה בצופים. הפייסבוק נמצא במקום רביעי בחיים שלי. מעליו יש משפחה וחברים, לימודים וצופים". זיינב: "החברים מהצופים נפגשים גם בפייסבוק. אני לפעמים כותבת סטטוסים על הצופים אחרי פעולות. לפעמים המדריכים מעלים תמונות אז אני בוחרת מהן את תמונת הפרופיל שלי. למדתי פה הרבה דברים אך בעיקר למדתי לאהוב ילדים שלא הכרתי לפני כן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ