אופנה מוזרה: סרטנים נמכרים בדוכנים כחיות מחמד

האופנה מגיעה אלינו היישר מארה"ב. סרטן נזירי יבשתי נמכר בקניונים ובתחנות אוטובוסים. הביולוג הימי ד"ר יעקב דפני ממליץ לוותר

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד

האנשים שיצאו מתחנת הרכבת בלב המפרץ שליד חיפה, בצהרי יום שישי, התעכבו ונעצרו סביב דוכן עגול סמוך לכניסה לתחנה. היו שם חיילים, ילדים שעמדו על כיסאות וגברים ונשים שרכנו לעבר הדוכן שהיה מכוסה אדמה חומה, במרכזו דקל ירוק ומסביבו קונכיות צבעוניות. מתוך הקונכיות ביצבצו רגליים של עשרות יצורים מוזרים שנראה כאילו נשלפו מעולם התוכן של "בוב ספוג". זו היתה ההיכרות הראשונה של תושבי הקריות עם ה"מחמדון", או בשמו הרשמי "סרטן נזירי יבשתי".

"מדובר בלהיט באמריקה. כמעט בכל קניון גדול בארצות הברית ובקנדה אפשר למצוא עמדות מכירה של הסרטנים האלה", אומר היזם רועי ילון, שהחליט לפני שנה להביא את חיות המחמד האלה לארץ. באחרונה חתם על חוזה להפצתן עם רשת החנויות "ג'ונגל" והעניק להן את השם המחמיא "מחמדונים". לא בדיוק המלה הראשונה שעולה לראש כשמסתכלים עליהם, או על צבתותיהם.

היצור שעשה עלייה לארץ רק לפני שלושה חודשים הוא חיה חברותית וחובבת לחות. באזורי הגידול הטבעיים שלהם הם משמשים מנקי חופים, מכיוון שהם אוכלים כמעט כל שארית של מזון אנושי: פירות, ירקות, בשר, לחם, דגנים, ביצים ואפילו גבינות.

בניגוד לסרטנים אחרים, הנזיר היבשתי בוחר לעצמו את הקונכייה שבה יגור. כמו רווקים בעיר הגדולה, המחמדונים יוצאים כל כמה חודשים מהקונכייה שלהם ומחפשים להם אחת חדשה ומרגשת יותר.

על פי הביולוג הימי ד"ר יעקב דפני, סוג הסרטנים הזה היה נפוץ בעבר בחצי האי סיני, אך בשנים האחרונות נוכחותם התדלדלה מסיבות שונות, "וחבל, כי הם נהדרים", הוא אומר. "ביום הם ישנים מתחת לכל מיני לוחות שמתגלגלים על החוף ובלילה הם מתרוצצים להם, מחזה נפלא לעיניים. החלק שהם דואגים להכניס לקונכייה הוא בטנם הרכה, שהם חייבים להגן עליה. הם לא מסוגלים לשרוד בלעדי הקונכייה, כי הם ייטרפו בקלות רבה".

בארצות שבהן הסרטנים נפוצים צמחו סביבם תעשייה של סחר בקונכיות ותרבות של משחקים מקומיים. באיים הקריביים בשעות הערב, כשהחוף שורץ בסרטנים נזיריים, הצעירים המקומיים חופרים גומה בחול ומכניסים אליה את היצורים הספורטיביים ביותר שמצאו בסביבה. הסרטן הראשון שמצליח לטפס מחוץ לגומה ותלוליות החול שנלוות אליה - הוא המנצח. ואילו בפלורידה פועלת "האגודה הלאומית למרוצי סרטנים" המקיימת פעמיים בשבוע מרוצי סרטנים, שבהם מוענק פרס של עד 1,000 דולר לזוכה. לתחרויות הפופולריות הללו יש מתנגדים רבים. בעצומה מקוונת נאמר כי "המרוצים עצמם אכזריים, אך תנאי הגידול בהם הסרטנים מוחזקים נוראים יותר. לשעבד אותם לשעשועינו זהו מעשה ברברי".

בארץ התופעה רק בתחילת דרכה. בימים הראשונים שלהם בישראל שיווק ילון את החיות לבתי ספר, פינות חי בגני ילדים ובפנימיות. "מכיוון שהם יצורים קטנים שלא דורשים טיפול אינטנסיבי, לא עוקצים או מפיצים מחלות - מדובר בחיית מחמד אידיאלית לילדים מגיל חמש, אך גם מבוגרים מתאהבים בה", הוא אומר. ערכת גידול קטנה עם סרטן נזיר יבשתי אחד נמכרת אצלו ב-150 שקלים.

לטענת ילון, המחמדונים הם המועמדים הטובים ביותר לצמוח במקביל לדעיכה של טרנד הוובקינז, שהפיח חיים בבובות פרוותיות באמצעות קוד לאינטרנט. "הטמגוצ'י ולאחר מכן החיות הוירטואליות למעשה החליפו את חיות המחמד שילדים גידלו בעבר. המחמדון יכול לשמש אף הוא תחליף מעולה לכלב או לחתול", הוא טוען.

ד"ר דפני אומר מנגד: "אני מעדיף לראות את סרטני הנזיר היבשתיים מסתובבים בסיני ולא מבויתים. לא הייתי רוצה לגדל אחד כזה בביתי או שאנשים ייקחו אותם לביתם, עדיף לגדל כלב, או חיה בעלת יותר בינה. כמו שאומרים - מי שמגדל נחשים סופו שיוכש על ידי קוברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ